artykuły

Test 20 odtwarzaczy multimedialnych, czyli rozprawiamy się z rewolucją

Było ich dwadzieścia, a ostały się jeno cztery

128
17 stycznia 2011, 09:00 Marcin Karbowniczek

Wyniki testów wideo

Testy poprawności obsługi plików wideo mają kluczowe znaczenie dla odtwarzaczy, dlatego to one najbardziej wpływają na ocenę testowanych przez nas urządzeń.

Najlepiej wypadł odtwarzacz 8level MediaTHOR HD, który bezbłędnie obsłużył 34 pliki. Najgorzej – wyjąwszy niedziałający LaCie LaCinema – wypadły produkty firm Edimax i Verbatim, pomimo że oba są oparte na zupełnie innych platformach sprzętowo-programowych. Odtwarzacz Verbatima teoretycznie obsługuje także pliki w innych formatach zakodowane algorytmami z rodziny H.264, ale by było to możliwe, trzeba skorzystać z dodatkowego oprogramowania instalowanego na komputerze PC, który następnie musi służyć do odtwarzania tych plików. W naszej opinii zbytnio odbiega to od standardowego sposobu obsługi odtwarzacza i jest niewygodne, dlatego wyniki uzyskane z użyciem transkodowania nie zostały uwzględnione. Sprawdziliśmy też, czy inne odtwarzacze (np. Emtec Movie Cube Q800), które słabo radziły sobie z odtwarzaniem różnych formatów, obsługują tę samą aplikację do transkodowania. Okazało się, że nie działają w ten sposób.

Wyniki pozwalają wyróżnić trzy grupy urządzeń: te, które wypadły względnie dobrze, te, które wypadły słabo, oraz te, które wypadły bardzo źle. Do pierwszej grupy można zaliczyć urządzenia, które poprawnie poradziły sobie z co najmniej 30 plikami. Przeciętny użytkownik nie będzie miał problemów z odtworzeniem swoich zasobów. Urządzenia z drugiej grupy obsłużyły od 22 do 26 formatów i nie sprawią problemu, jeśli użytkownik będzie korzystał tylko z kilku najbardziej popularnych i nie będzie oczekiwał od takiego sprzętu uniwersalności. Modele z trzeciej grupy, te które obsłużyły mniej niż 20 formatów, trudno komukolwiek polecić. Mogą one się przydać jedynie komuś, dla kogo funkcja odtwarzania wideo w takim urządzeniu jest tylko uzupełnieniem.

 

Warto zauważyć, że wiele z odtwarzaczy nie obsługuje formatu napisów TXT. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiedni program do konwersji tych napisów na inne formaty, np. na SRT.

24