artykuły

Test 20 odtwarzaczy multimedialnych, czyli rozprawiamy się z rewolucją

Było ich dwadzieścia, a ostały się jeno cztery

128
17 stycznia 2011, 09:00 Marcin Karbowniczek

Xtreamer Pro

Marka Xtreamer ma wielu zwolenników. Faktycznie, jej produkty nieco wyróżniają się na tle konkurencyjnych, czego przykładem jest Xtreamer Pro. Jest to jedno z najbardziej rozbudowanych urządzeń, ale w trakcie testów wzbudziło u nas największą liczbę westchnień spowodowanych irytacją.

 

 

Zestaw, wygląd i porty

Xtreamer Pro ma solidną metalową obudowę, wykonaną w niemal identyczny sposób jak dysk sieciowy e-trayZ.

 

 

Na froncie znajdują się dwa porty: USB i e-SATA, oraz kilka diod LED.

 

 

Z tyłu umieszczono pozostałe: drugi USB i trzeci, służący do podłączenia odtwarzacza bezpośrednio do komputera, ethernetowy, zasilania, HDMI, cyfrowe wyjście optyczne audio oraz analogowe wyjścia audio i wideo. Z tyłu znalazł się także wentylator, którego obroty można ręcznie regulować, oraz przełącznik pozwalający wybrać dysk, z którego urządzenie ma korzystać.

 

 

Pilot Xtreamera jest jednym z najwygodniejszych spośród zestawów, które do nas trafiły. Jest nieduży i bardzo dobrze leży w dłoni. Wszystkie jego przyciski mają sensowne zastosowanie, co go wyróżnia na tle konkurencji: większość rywali ma mnóstwo przycisków, których da się użyć tylko w jakiejś pojedynczej sytuacji. W Xtreamerze działanie przycisków dopracowano do perfekcji. Prawie każdy z nich ma więcej niż jedną funkcję, a na ekranie pojawiają się informacje, którego należy użyć, by szybko przejść do właśnie potrzebnych ustawień. Jedyny problem polega na tym, że działanie części z nich nie wydaje się intuicyjne, ale to już wynika z oprogramowania.

 

 

Podstawowe parametry

Producent twierdzi, że urządzenie odtwarza następujące formaty plików.

 

Formaty wideo
ASF/AVI/DIVX/FLV/IFO/ISO/M2P/M2TS/M2V/M4V/MKV/MOV/MP4/MPEG/MPG/MTS/RMVB/TP/TRP/TS/VOB/WMV
Kodeki wideo
XviD SD/HD / MPEG-1, VCD 1.0/2.0, SVCD / HD MPEG-2 (up to MP@HL1080i), ISO/IFO/VOB/TS / HD MPEG-4 SP/ASP(720p/1080i/1080p), Xvid / H.264 BP@L3, HP@4.1 / WMV9/VC-1 AP@L3 / RealVideo 8/9/10, up to 720@30P / DivX3/4/5/6/7 (Licensee Only)
Formaty audio AAC/AC3/DTS/FLAC/FLC/M3U/M3U8/M4A/MP1/MP2/MP3/MPA/OGG/PCM/RA/RM/WAV/WMA
Kodeki audio
Dolby® Digital Plus, TrueHD / DTS HD Master Audio, High Resolution, LBR / 7.1 down-mix / WMAWMA Pro, Dolby® Digital AC3 and DTS® (Licensee Only) / MPEG-1 Layer 1, 2, 3 (2-CH) and MPEG II Layer 1, 2 (Multi-Channel) /LPCM, ADPCM, FLAC, AAC, WAV, and OGG Vorbis /RA1/RA-cook/RA-lossless
Obrazy
HD JPEG/BMP/GIF/MGIF (Not Act) /PNG/TIFF/TIF / HD JPEG with unlimited resolution (40M-pixel tested) / Full-pixel (Progressive JPEG not supported)
Napisy
 SRT, SMI, SUB, SSA, SUB+IDX, ASS, PGS

 


Xtreamer Pro
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość) (mm)
82 × 120 × 180
Pobór mocy w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (W) 6/14/15
Średnie dobowe zużycie energii, zgodnie z wzorcowym sposobem użytkowania (Wh) 180
Głośność w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (dB) –/29,3/29,7
Rodzaj interfejsu ethernetowego 10/100 Mb/s
Wersja firmware'u użyta w trakcie testów 2.5.2
Polski interfejs polsko-angielski
Czas uruchamiania się 22 s
Tuner ATV/DTV nie/nie
Obsługa serwerów DLNA / wbudowany serwer DLNA tak/tak
Działanie jako NAS tak, ale bardzo wolno
Liczba testów, które urządzenie przeszło bezbłędnie: wideo (z 45) / audio (z 22) / obrazy (z 18)
33/15/8

 

Instalacja i obsługa

Instalacja Xtreamera powinna się rozpocząć od montażu dysku wewnątrz urządzenia. Nie jest on co prawda niezbędny do działania odtwarzacza, ale szkoda nie skorzystać z żadnej z dwóch dostępnych zatok. Warto przy tym zaznaczyć, że zatoki te mieszczą dyski 3,5-calowe o standardowej grubości. My użyliśmy modelu nieco cieńszego niż większość. Po wsunięciu go na miejsce luźno ruszał się na boki, ale dociśnięcie go przez panel frontowy skutecznie go unieruchomiło.

Tło zmienia się w zależności od wybranej opcji. Wszystkie tła zostały wykonane w tym samym stylu

 

Drugim etapem powinna być aktualizacja oprogramowania i instalacja dodatkowych modułów.

 

Rozpoczyna się instalacja dodatków i aktualizacji

 

 

W naszym przypadku trwała ona ponad godzinę, bo przed przejściem do głównego etapu testów chcieliśmy mieć pewność, że całe oprogramowanie jest tak aktualne, jak to tylko możliwe. Ponieważ Xtreamer składa się z masy różnych modułów programowych, z których każdy instaluje się i aktualizuje oddzielnie, sprawdzenie, czy są aktualne, wymagało prześledzenia wszystkich opcji.

 

 

Problematyczna jest także instalacja głównego firmware'u urządzenia. Można to zrobić albo „ręcznie”, samodzielnie pobierając z internetu oprogramowanie i umieszczając je na podłączonym nośniku USB lub dysku twardym, albo z wykorzystaniem automatycznej aktualizacji, którą można uruchomić w dziale Xtreamering.

 

Kolejna aktualizacja firmware'u...

 

 

Jednak gdy użyje się tego drugiego sposobu, urządzenie błędnie informuje o braku danych na temat obecnie zainstalowanej wersji oprogramowania i stwierdza, że w internecie znalazło nowszą. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy chwilę wcześniej wykonało się aktualizację w identyczny sposób – Xtreamer ponownie zaleca wgranie tego samego firmware'u, a warto dodać, że jest to dosyć czasochłonne.

Główny ekran menu Xtreamera zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych odtwarzaczy, mimo że jest on oparty na tej samej platformie Realteka co większość z testowanych urządzeń. Pokazuje on zarazem, jak bardzo można ją zmienić i uatrakcyjnić.

 

Podstawowy interfejs do przeglądania zasobów dyskowych nie jest najładniejszy

 

 

Materiały multimedialne można przeglądać za pomocą Xtreamera na dwa sposoby: albo poprzez standardowy, choć w miarę atrakcyjnie wykonany interfejs platformy Realteka, albo za pomocą modułu JukeBox.

 

 

Ten drugi pozwala na indeksowanie zebranych plików i wyszukiwanie informacji na ich temat w internecie. W tym celu producent udostępnia kilka serwisów internetowych, dzięki którym na podstawie nazw plików przypisywane są nazwy filmów, seriali czy też albumów z muzyką. Dodatkowe informacje, powiązane np. ze zgromadzonymi filmami, mogą być aktualizowane przez internet albo zbierane z katalogów, w których znajdują się pliki. Działa to średnio sprawnie: użyte przez nas pliki nie zostały w pełni poprawnie rozpoznane, a samo ich indeksowanie trwało dziwnie długo. Przykładowo amerykański talk-show Conan został rozpoznany jako Conan barbarzyńca. Być może dlatego, że po wybraniu opcji SERIALE dowiadujemy się, że urządzenie jeszcze nie obsługuje tego modułu.

 

Spośród powyższych działa tylko moduł FILMY

 

Tylko jedna z bibliotek jest angielska. Jest też jedna polska

 

Proces skanowania trwa długo

 

To nie ten Conan

 

Xtreamer sprawuje się całkiem nieźle, choć zbyt wolno działa, jak na nasz gust. Zdecydowanie za długo trwa wyłączanie pliku wideo, co ma szczególne znaczenie, gdy chce się przejrzeć kilkanaście filmów po kolei. O ile odtwarzacz szybko reaguje na polecenia wydawane pilotem, to wiele z nich wymaga dość dużo czasu, zanim operacja zostanie w pełni wykonana. To główna przyczyna naszych licznych westchnień. Tych kilka dodatkowych sekund podczas wyłączania każdego z kilkudziesięciu testowanych plików i przeglądania mnóstwa dodatkowych funkcji było bardzo irytujące.

 

To, co nas najbardziej zdenerwowało, to okazjonalne resetowanie się urządzenia podczas próby otworzenia niektórych plików. Nie dało się tu określić żadnego schematu, tak samo nigdy nie było wiadomo, czy odtwarzany film nagle się nie zatrzyma. W przypadku większości plików MOV praktycznie zawsze film zatrzymywał się po kilkudziesięciu sekundach i aby go wznowić, trzeba go było przewinąć w którąś stronę. Ten sam problem pojawiał się sporadycznie podczas oglądania filmów zapisanych w innych kontenerach. Zdecydowanie uniemożliwia to wygodne oglądanie filmów.

Nie wszystkie funkcje zostały jak dotąd zaimplementowane

 

Co ciekawe, Xtreamer ma wbudowaną funkcję regulacji szybkości obrotów wentylatora. Pomiary głośności oraz wszystkie pozostałe testy przeprowadzaliśmy w domyślnym ustawieniu, czyli pośrednim. Można jeszcze nakazać urządzeniu działać cicho albo głośno.

 

Swobodny wybór napisów do filmu!

 

Swobodne rozciąganie obrazu, niezależnie w pionie i poziomie

 

Dodatkowe funkcje

Znacznie bardziej zaawansowana regulacja obrotów wentylatora możliwa jest w sytuacji, gdy działa on jako NAS. Wtedy na ekranie wyświetlane są tylko informacje o podstawowej konfiguracji urządzenia.

 

 

Dostęp zdalny do NAS-a trudno nazwać sprawnym. Opóźnienia w dostępie do dysków są tak duże, że już lepiej jest podłączyć odtwarzacz bezpośrednio do portu USB komputera i w ten sposób zgrać potrzebne dane.

Trudno wymienić wszystkie dodatkowe funkcje Xtreamera, gdyż są one oparte na szeregu aktualizowanych wtyczek. Spośród poprawnie działających warto wymienić internetowe radio i telewizję oraz obsługę serwisów: YouTube, Flickr, Twitter, Picasa, MeVio, a nawet Vimeo. Świetnie zaimplementowano też dostęp do portali internetowych z multimediami, takich jak College Humor i Happy Tree Friends. Xtreamer to także jedyne urządzenie, w którym wbudowano obsługę witryn dla dorosłych, choć jak skrzętnie sprawdziliśmy, nie wszystkie z nich działają poprawnie.

 

Na NetFlix też trzeba jeszcze poczekać

 

Dobór zdjęć głównych zastosowanych w urządzeniu jest zastanawiający

 

Teoretycznie wybór seriali na żądanie jest ogromny!

 

W praktyce żadnego nie udało nam się obejrzeć

 

Z tych – też żadnego

 

A z tych udało się obejrzeć niejeden! :) Choć też nie wszystkie... :(

 

Producenci do gier zaliczyli zegary. Można też pograć w Sudoku

 

Nie działa natomiast szereg dodatkowych „kanałów”. Teoretycznie można na życzenie obejrzeć mnóstwo filmów i seriali, które pobierane są z nie do końca legalnych źródeł, takich jak Megaupload i Fileserve. Niestety, nie udało nam się uruchomić ani jednego z nich, być może dlatego, że nie dysponowaliśmy kodem do konta „premium” w serwisie Megaupload (odtwarzacz pozwala wprowadzić taki kod).

 

Ten świetny moduł... nie działa poprawnie

 

Może by działał, gdybyśmy mieli hasło do Megauploadu

 

Wybór filmów na żądanie jest ogromny. Ich legalność – wątpliwa

 

Megavideo? Megaupload? FileServe? Czyżby oficjalny dystrybutor umieszczał tam filmy???

 

Niestety, nie działało :(

 

Urządzenie pozwala wybrać źródło informacji o filmach, serialach, dokumentach i anime. Niestety, te najlepsze są hiszpańskojęzyczne

 

Są też usługi po rosyjsku

 

Warto dodać, że Xtreamer nie tylko pozwala korzystać z serwerów DLNA, ale także sam może działać jako taki serwer. Ma ponadto wbudowany interfejs WWW, który umożliwia zdalne sterowanie odtwarzaczem na wiele różnych sposobów. W naszym przekonaniu pod względem zdalnej obsługi wypada najlepiej ze wszystkich testowanych urządzeń.

 

Urządzenie znalazło w sieci dwa polskie kanały i poprawnie je otwierało

 

 

Niestety, gorzej jest pod względem ogólnej stabilności. Uruchamiając poszczególne usługi dodatkowe, stwierdziliśmy, że wiele z nich było jeszcze niedopracowanych, a część powodowała restartowanie się niektórych procesów urządzenia i szybkie powracanie do jego ekranu głównego.

 

Zbyt często widzieliśmy informację, że coś nie działa

 

 

Podsumowanie

Xtreamera Pro trudno podsumować kilkoma zdaniami. Ma zbyt wiele funkcji i oddzielnych modułów, z których niektóre działają bardzo dobrze, niektóre – tak sobie, a inne – wcale. Na pewno spośród zalet warto wymienić fajnego pilota oraz ogólnie atrakcyjny interfejs użytkownika. Xtreamer otwiera dosyć dużo filmów, ale część z nich pauzuje w trakcie odtwarzania. Ponieważ niektóre typy plików zjawisko to dotyka częściej niż inne, zastanawialiśmy się, czy nie zakwalifikować ich jako odtwarzane z błędami. Jednakże błędy te nie powtarzały się zawsze w ten sam sposób, więc trudno było wybrać pliki, przy których należałoby dodać taką uwagę. Xtreamer pobiera dosyć dużo mocy po wyłączeniu, ale jest wtedy bezgłośny. W trakcie normalnego działania przy domyślnym ustawieniu prędkości wentylatorów jest średnio głośny.

Xtreamer Pro okazał się jednym z najlepszych urządzeń w teście. Pod pewnymi względami wygrywa z całą konkurencją, ale w niektórych kategoriach radzi sobie gorzej niż Popcorn Hour, LG lub WD.

Xtreamer Pro
Zalety
  • Miejsce na dwa dyski twarde 3,5"
  • Fajny pilot
  • Mnóstwo funkcji i dodatkowych modułów
  • Możliwość precyzyjnej regulacji obrotów wentylatora
Wady
  • Długotrwałe konfigurowanie oraz instalowanie aktualizacji
  • Niedopracowane funkcje
  • Dosyć często się wiesza
  • Zatrzymuje się podczas odtwarzania niektórych filmów
  • Dosyć wysoka cena
Do testów dostarczył:ITSklep.pl
Cena w dniu publikacji (z VAT):779 zł

 

23