artykuły

Test 20 odtwarzaczy multimedialnych, czyli rozprawiamy się z rewolucją

Było ich dwadzieścia, a ostały się jeno cztery

128
17 stycznia 2011, 09:00 Marcin Karbowniczek

Seagate FreeAgent GoFlex TV

Odtwarzacz marki Seagate otrzymaliśmy wraz z dyskiem USB tej samej firmy. Sam FreeAgent GoFlex TV ma zatokę na nośnik 2,5-calowy, ale w trakcie testów chwilowo nie dysponowaliśmy żadnym wolnym modelem tego typu. Mimo to mogliśmy w pełni przetestować funkcjonalność urządzenia.

 

Zestaw, wygląd i porty

Z zewnątrz odtwarzacz marki Seagate wygląda całkiem nieźle, ale też trudno powiedzieć o nim coś więcej.

 

 

Jest wykonany z dobrej jakości plastiku, a jego frontem jest klapka, która po odchyleniu odkrywa zatokę na dysk twardy. Jest ona półprzezroczysta i przysłania diodę LED sygnalizującą stan urządzenia. Z prawej strony obudowy jest jedno złącze USB i zagłębiony przycisk resetowania ustawień.

 

 

Z tyłu znalazło się dodatkowe złącze USB, interfejs sieciowy, port HDMI, wyjście optyczne audio oraz dwa wyjścia analogowe audio i wideo, zintegrowane w postaci trzykanałowych gniazd minijack (w tym komponentowe wideo). Jest też, oczywiście, gniazdo zasilania.

 

 

Obudowa wydaje się dosyć solidna. Urządzenie wygląda trochę tak, jak gdyby konstruktorzy chcieli je ukryć przed oczami użytkowników, ale jednocześnie przygotowali je na wypadek, gdyby jednak ktoś je zauważył, bo jest całkiem ładne.

 

 

Dołączony pilot jest dość wygodny, choć jego przyciski mają duży skok. Nie ma ich wiele. O wciśnięciu któregoś z nich informuje czerwona dioda. W naszym przekonaniu świeci trochę zbyt intensywnie, wręcz może razić w oczy. Ciekawe, jak wpływa ona na szybkość zużywania dwóch baterii AAA, którymi pilot jest zasilany...

 

Podstawowe parametry

Producent twierdzi, że urządzenie odtwarza następujące formaty plików.

 

Formaty wideo
MKV; AVI; DivX Plus™ HD; RMVB Real Media; WMV9; VC-1; MPEG-4 (Xvid); FLV; MPEG-2 (VOB/ISO); Xvid HD; MPEG-1; AVC HD; TS/TP/M2T; M2TS; H.264; MOV
Napisy SAMI (smi); SRT; SUB
Formaty audio
WMA Pro; WMA; Dolby® Digital; ADPCM; FLAC; AAC; ASF; DTS; LPCM; OGG; WAV; MP3
Listy PLS; M3U
Obrazy
JPEG files (up to 20 megapixels); MJPEG; BMP; TIFF; PNG; GIF

 


Seagate FreeAgent GoFlex TV
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość) (mm)
 110 × 150 × 42
Pobór mocy w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (W)  3/9/10
Średnie dobowe zużycie energii, zgodnie z wzorcowym sposobem użytkowania (Wh)  100
Głośność w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (dB)  –/–/–
Rodzaj interfejsu ethernetowego  10/100 Mb/s
Wersja firmware'u użyta w trakcie testów 02.20.319814E
Polski interfejs nie
Czas uruchamiania się 13 s
Tuner ATV/DTV nie/nie
Obsługa serwerów DLNA / wbudowany serwer DLNA tak/nie
Działanie jako NAS  nie
Liczba testów, które urządzenie przeszło bezbłędnie: wideo (z 45) / audio (z 22) / obrazy (z 18)
 33/14/9

 

Instalacja i obsługa

Interfejs użytkownika jest utrzymany w stonowanej kolorystyce. Nie jest szaro-czarno-pogrzebowy, tylko całkiem przyjemnie niebiesko-fioletowy. Jest dosyć prosty w obsłudze, choć producent wyraźnie rozróżnia nośniki rozpoznawane jako dyski twarde i pozostałe. Pomimo że urządzenie nie indeksuje materiałów zgromadzonych na dyskach (a przynajmniej nic na to nie wskazuje), przyciski Movies i Pictures pozwalają tylko na przeglądanie zawartości włożonego do środka nośnika 2,5-calowego lub podłączonego dysku USB. Dostęp do pendrive'a USB możliwy jest tylko poprzez inną ikonkę.

 

Niebrzydkie menu główne

 

 

Poza tym urządzenie nie sprawia większych problemów. Co ciekawe, nawet nie udało nam się go zawiesić. Interfejs jest całkiem ładny; poza ekranem głównym sposobem na dotarcie do większości opcji jest proste menu, które wyświetla się na górze ekranu. Dopasowuje się ono do wyświetlanego materiału multimedialnego. W zależności od tego, czy jest to film czy np. obrazek, pozwala na dobranie napisów lub obrócenie wyświetlanej grafiki.

 

 

Dzięki temu, że producent naprawdę dopracował interfejs użytkownika, a nawet wzbogacił go o funkcję pomocy, nie mamy pewności, czy jest to produkt oparty na najbardziej popularnej platformie Realteka. Na to, że w istocie tak jest, wskazują dostępne opcje, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by podobne opcje zaimplementowano w innym firmwarze.

 

 

Innymi słowy, FreeAgent GoFlex TV jest przykładem tego, jak można dobrze zbudować bardzo prosty interfejs użytkownika... Ale chyba jest też przykładem tego, jak nie należy nazywać urządzeń.

 

 

Dodatkowe funkcje

GoFlex TV nie ma zbyt wielu dodatkowych funkcji, ale te, które są, działają praktycznie bezbłędnie.

 

Interfejs do obsługi funkcji sieciowych nie jest zły, ale też nie jest piękny

 

 

By dostać się do nich, wystarczy wybrać odpowiednią ikonkę na głównym ekranie menu.

 

 

Wśród dodatkowych serwisów można znaleźć YouTube'a (niby z logowaniem, ale nam się to nie udało), MediaFly, Picasę, Flickra, radio internetowe vTuner, a także kanały RSS, podcasty i moduł do przeglądania kursów akcji.

 

 

Podsumowanie

Odtwarzacz Seagate'a zrobił na nas niezłe wrażenie. Dosyć wygodnie się go obsługiwało i nie powodował większych problemów. Odtwarza dużo plików wideo i obrazków, ale nieco mniej plików z muzyką. Jest bezgłośny, gdy nie zainstaluje się w nim dysku twardego, i dosyć niepozorny. Był jednym z lepszych urządzeń w tym teście, ale nie ma żadnych rewolucyjnych funkcji.

Seagate FreeAgent GoFlex TV
Zalety
  • Wygodna, niewielka obudowa, z miejscem na mały dysk twardy
  • Mało irytuje
  • Niezły interfejs użytkownika
  • Bezgłośny, gdy nie zainstaluje się dysku twardego
Wady
  • Brak polskiego interfejsu
Do testów dostarczył:Seagate
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 400 zł

 

19