Multimedia i gadżety
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Poniedziałek, 17 stycznia 2011, 09:00

Popcorn Hour A-200 Networked Media Tank

To chyba najbardziej zaawansowane urządzenie w testach. Pod pewnymi względami wypada najlepiej ze wszystkich. Mimo to nie wszystkie próby przeszedł pomyślnie, a niektóre – wręcz bardzo źle.

 

 

Zestaw, wygląd i porty

A-200 został dostarczony w typowym dla Popcorn Hour kartonowym pudełku. Jest białe, ma czarne nadruki i wygląda, jakby brakowało w nim zewnętrznej, kolorowej warstwy.

 

Sam odtwarzacz ma wygląd płaskiego, czarnego, nieprzeźroczystego naczynia żaroodpornego, tyle że jest wykonany z cienkiego plastiku. Trudno nazwać go gustownym – raczej robi wrażenie tandetnego.

 

 

Z przodu umieszczono port USB, przycisk resetowania, dwie diody oraz czujnik podczerwieni. Z tyłu znalazły się analogowe wyjścia audio i wideo (w tym komponentowe), cyfrowe wyjścia audio (optyczne i elektryczne) i, co ciekawe, port S-Video, a także dwa złącza USB (w tym jedno służące do bezpośredniego podłączenia sprzętu do komputera), HDMI, ethernetowe i zasilania.

 

 

Popcorn Hour jest bardzo lekki, a przy tym dosyć duży. To dlatego, że w środku ma miejsce na jeden dysk twardy SATA. Aby go tam umieścić, trzeba odkręcić kilka śrubek i otworzyć obudowę. Za każdym razem jej otwieraniu i zamykaniu towarzyszy wyraźne „kliknięcie”, a raczej trzask. Za każdym razem, gdy to słyszeliśmy, mieliśmy wrażenie, że coś się złamało.

 

 

Montaż dysku nie jest wygodny. Po dostaniu się do wnętrza urządzenia najpierw trzeba odkręcić plastikowy stelaż, a następnie przymocować do niego dysk. Mieści się tam zarówno nośnik 2,5-calowy, jak i 3,5-calowy. Potem stelaż wsuwa się tak, by dysk został podłączony do gniazda, i przykręca całość wspomnianą śrubką. Wtedy pozostaje zamknąć (z trzaskiem) obudowę i ją skręcić.

 

 

W zestawie z urządzeniem dostarczany jest pilot. Jest dosyć długi, ale ma dużo funkcjonalnych przycisków. Jest zasilany dwiema bateriami AAA.

 

Pilot po naciśnięciu dowolnego przycisku podświetla wszystkie, co daje całkiem ładny efekt i znacząco ułatwia sterowanie w ciemności. Klawiszom numerycznym przypisano literki, dzięki czemu dosyć wygodnie można korzystać z dodatkowych funkcji urządzenia. Niestety, pomimo dużych rozmiarów pilota są one dosyć blisko siebie i łatwo nacisnąć nie to co trzeba.

 

Podstawowe parametry

Producent twierdzi, że urządzenie odtwarza następujące formaty plików.

 

Obsługiwane formaty (kontenery) wideo ASF/WMV [.ASV, .WMV], MOV (H.264)/MP4/RMP4 [.MOV, .MP4], MPEG1/2 PS [.M2P, .MPG, .DAT, .VOB, .MPE, .MPEG, .VRO], MPEG1/2/4 Elementary [.M1V, .M2V, .M4V], MPEG2 Transport Stream [.TS, .TP, .TRP, .M2T, .M2TS, .MTS], AVI [.AVI, .DIVX], Matroska [.MKV], RealMedia RMVB (funkcjonalność wprowadzona w styczniu 2010 roku – wciąż niepełna, w trakcie dopracowywania), Inne: obrazy ISO płyt DVD, kopie płyt DVD (IFO) – pełne odtwarzanie z nawigacją, format AVCHD z nawigacją, obsługa obrazów ISO płyt BR – uproszczona, bez obsługi menu (zmiana napisów, ścieżek audio, przeskok do rozdziału)
Obsługiwane kodeki wideo XVID SD/HD, MPEG-1, MPEG-2 MP@HL, MPEG-4.2 ASP@L5, 720p, 1-point GMC, MPEG-4.10 (H.264) : BP@L3, MP@L4.0, HP@L4.0, HP@L4.1, WMV9 : MP@HL, SMPTE 421M (VC-1) : MP@HL, AP@L3, akceptowana przepływność do 60 Mb/s.
Obsługiwane formaty (kontenery) audio WAV [.wav, .pcm] (także z dźwiękiem 5.1 do 96 kHz i 2.0 do 192kHz), ADIF, ADTS [.aac]
M4A [.m4a], OGG [.ogg], ASF/WMA [.asf, .wma], FLAC [.flac] (także z dźwiękiem 5.1 do 96 kHz i 2.0 do 192 kHz), MPEG audio [.mp1, .mp2, .mp3, .mpa] (z obsługą tagów)
Obsługiwane kodeki audio Dolby Digital (AC3), Dolby TrueHD, DTS, DTS-HD/MA, Microsoft WMA, WMA Pro
MPEG-1 Layer 1, 2, 3, MPEG-4 AAC-LC, MPEG-4 HE-AAC, MPEG-4 BSAC, LPCM, FLAC, Vorbis, obsługiwane próbkowanie 8, 16, 22,05, 24, 32, 44,1, 48 oraz 96 kHz, Obsługiwane rozdzielczości 16, 20, 24 oraz 32 bity/kanał, FLAC, UWAGA: formaty mogą zostać dodane lub rozszerzone w przyszłości w nowszych wersjach oprogramowania
Opcje przetwarzania audio Niezależne ustawienie RAW/PCM dla wyjść cyfrowych, dla formatów: AC3, AAC, WMA Pro, DTS. Opcja konwersji DTS-MA na DTS. Dekodowanie DTS/DTS-MA/AC3/TrueHD (itd.) do PCM 2.0 lub do PCM multichannel (maks. 5.1), PassThrough (RAW) dla: DTS, DTS-HD HR, DTS-HD MA, Dolby, Digital, Dolby Digital Plus, Dolby True HD (w przypadku DTS-MA i TrueHD pełna funkcjonalność zostanie osiągnięta po zaktualizowaniu oprogramowania, w niedalekiej przyszłości), możliwość wyłączenia audio na HDMI
Obsługiwane formaty napisów MicroDVD [.sub], SubRip [.srt], Sub Station Alpha [.ssa], SUB/IDX, PGS (napisy z plików m2ts, format Blu-ray), pełna obsługa napisów (i innych opcji) w przypadku kopii DVD (ISO/IFO), obsługa napisów z polskimi znakami. Opcje zmiany wielkości, położenia, koloru (czcionki i tła) i czasowej synchronizacji z obrazem
Obsługiwane formaty zdjęć JPEG (Baseline, dekodowany sprzętowo), animowany GIF89a, BMP, PNG (w trybie przeglądarki internetowej), obsługa danych EXIF w JPEG (data i godzina wykonania zdjęcia, przesłona, ekspozycja, ISO)

 


Popcorn Hour A-200 Networked Media Tank
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość) (mm)
 270 × 150 × 50
Pobór mocy w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (W)  12/17/19
Średnie dobowe zużycie energii, zgodnie z wzorcowym sposobem użytkowania (Wh)  316
Głośność w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (dB)  30/30,3/31,9
Rodzaj interfejsu ethernetowego 10/100/1000 Mb/s
Wersja firmware'u użyta w trakcie testów  02-04-101106-21-POP-411-000
Polski interfejs  tak
Czas uruchamiania się  4 s
Tuner ATV/DTV  nie/nie
Obsługa serwerów DLNA / wbudowany serwer DLNA  tak/tak
Działanie jako NAS tak
Liczba testów, które urządzenie przeszło bezbłędnie: wideo (z 45) / audio (z 22) / obrazy (z 18)
 22/12/9

 

Instalacja i obsługa

Interfejs użytkownika A-200 jest jednym z najładniejszych z całej stawki. Ma dużo opcji i jest bardzo funkcjonalny. Daje poczucie obsługi nowoczesnego, bardzo rozbudowanego sprzętu. Jest tak zarówno za sprawą fajnego pilota, jak i efektów pojawiających się na ekranie.

 

Bardzo ładny i nowoczesny interfejs

 

 

Wprowadzanie ustawień jest bardzo proste i wygodne. Zasoby podłączonych nośników flash czy też otoczenie sieciowe przegląda się nieźle – A-200 jako jeden z niewielu podaje m.in. wielkość plików w tabelce z zawartością katalogu.

 

 

Trudno nie zachwycić się sposobem przeglądania zawartości multimedialnej dysku twardego umieszczonego wewnątrz obudowy. Aby w pełni wykorzystać możliwości Popcorn Hour, trzeba uruchomić moduł Network Media Jukebox, który skanuje zawartość dysku i tworzy na jej podstawie bibliotekę. Teoretycznie pozwala to też na katalogowanie zasobów sieciowych, ale w naszym przypadku moduł ten wieszał się przy każdej próbie.

 

Startujemy Network Media Jukebox

 

NMJ wykryło serial na dysku twardym

 

Po uruchomieniu NMJ pozwala na przeglądanie skatalogowanych materiałów według dat, albumów, alfabetycznie według plików, a nawet według... zawartości! Urządzenie rozpoznaje bowiem filmy i muzykę, które gromadzimy na dysku, a następnie kontaktuje się z IMDb w celu pobrania informacji na ich temat. Dzięki temu wyświetla wirtualną ścianę okładek filmów lub płyt. Po najechaniu na którąś z nich, jeśli tylko została poprawnie rozpoznana, możemy uzyskać informacje o twórcach, np. dowiedzieć się, kto jest reżyserem filmu, kto w nim gra, poznać zarys fabuły. Co więcej, po karcie z informacjami o filmie można „nawigować”, dzięki czemu po wybraniu np. jednego z aktorów odtwarzacz wyświetla nam wszystkie pozostałe zgromadzone na dysku filmy, w których zagrał. Rewelacja!

 

Wybierając aktora, znajdujemy inne filmy na dysku, w których grał

 

 

Urządzenie rozpoznaje też seriale. Na ścianie z materiałami wideo pokazuje tylko jedną okładkę dla całego serialu, a po jej wskazaniu pozwala wybrać odcinek.

 

Wybór odcinków serialu. W tym przypadku tytuły zostały błędnie podane

 

Teoretycznie, aby wszystko działało tak sprawnie, należy odpowiednio nazywać pliki z materiałami wideo. W praktyce jednak odtwarzacz świetnie poradził sobie z pierwszymi lepszymi plikami, jakie nań wgraliśmy.

Całkiem nieźle wyglądają też ramki z informacjami o odtwarzanym filmie. Są niebiesko-fioletowe i wygodne w obsłudze.

 

 

Niestety, nie ma róży bez kolców. Popcorn Hour miał liczne problemy z niektórymi formatami filmów, a czasami także z plikami muzycznymi. Sporadycznie wieszał się. Do tego był dosyć głośny, co gorsza – nawet po przełączeniu go w tryb standby. I co się z tym wiąże, pobierał dosyć dużo energii – to najbardziej energochłonne urządzenie w teście. Za to bardzo szybko się uruchamia, w zaledwie 4 sek.

 

Źle wyświetlane napisy

 

Dodatkowe funkcje

Dodatkowe funkcje A-200 są tak liczne, że w trakcie testów nie mogliśmy sprawdzić ich wszystkich. Po pierwsze, jako chyba jedyny z całej stawki czyta pliki tekstowe, wyświetlając je na ekranie. Teoretycznie pozwala też na dostęp do danych zgromadzonych na wbudowanym dysku przez bezpośrednie podłączenie do portu USB komputera. Niestety, ani w Windows XP Pro w wersji 32-bitowej, ani w Mac OS X Leopard nie udało nam się poprawnie z tego skorzystać. Dyski widniały jako cztery niezainicjalizowane partycje.

 

Cześć funkcji A-200 wymaga dodatkowej instalacji

 

 

Ponadto urządzenie działa jako serwer NAS (włączenie tej funkcji powoduje zwiększenie zużycia mocy w trybie standby do 16 W). Ma też wbudowany klient BitTorrent i serwer DLNA. Umożliwia zdalną obsługę przez interfejs WWW.

 

Duży wybór radiów internetowych

 

 

Lista dodatkowych funkcji, takich jak obsługa serwisów internetowych, jest ogromna. Cześć z nich jest dostępna w postaci dodatkowych modułów, które instaluje się w urządzeniu. Część jest zdublowana w poszczególnych grupach aplikacji, takich jak: Media Service Portal, Społeczność MSP, Applications Market.

 

Usługi sieciowe zostały podzielone na różne grupy

 

Usługi MSP

 

Instalacja dodatkowych aplikacji

 

Poszczególne aplikacje instaluje się jako dodatki wybierane z menu.

 

Wybór dodatkowych aplikacji

 

 

Wśród obsługiwanych serwisów są: YouTube (z rewelacyjnym interfejsem), Flickr, Picasa, MediaFly, PikeO, Blip.tv, kilka pogodowych, Shoutcast radio, Saya TV, różnego rodzaju gry, czytnik RSS, a nawet Facebook i Twitter, które pozwalają sprawdzić przez telewizor, co słychać u znajomych.

 

Świetny interfejs do obsługi YouTube'a

 

A-200 udostępnia także kilkanaście gier

 

Podsumowanie

Pierwotnie Popcorn Hour A-200 nie był na naszej liście odtwarzaczy do przetestowania, ale jego dostawca zapewnił nas, że będziemy żałować, jeśli tego nie zrobimy. I miał rację. Po testach większości pozostałych urządzeń to, co pokazał A-200, niemalże wcisnęło nas w fotel. Do tego czasu zdążyliśmy już niemal całkowicie zwątpić w sens korzystania z odtwarzacza multimedialnego, ale Popcorn Hour przywrócił nasze nadzieje.

Zdecydowana większość niniejszego testu porównawczego jest bardzo krytyczna, ale A-200 pokazuje, że jest to krytyka uzasadniona. Producenci większości pozostałych urządzeń, widząc A-200, powinni się ze wstydu schować i w ukryciu brać przykład z firmy Popcorn Hour. Choć A-200 sporo brakuje do ideału ze względu na duże zużycie mocy w trybie standby, głośność i liczne problemy z odtwarzaniem filmów, jest wzorem tego, jak powinien wyglądać wybór materiałów multimedialnych zgromadzonych na różnego rodzaju nośnikach.

Warto przy tym dodać, że na horyzoncie jest już model A-210, który jest urządzeniem bardzo podobnym do A-200, ale dodatkowo jest bezgłośny. Szkoda, że w trakcie testów nie był jeszcze dostępny.

Popcorn Hour A-200 Networked Media Tank
Zalety
 • Gigabitowy ethernet
 • Najkrótszy czas uruchamiania spośród testowanych urządzeń
 • Rewelacyjny interfejs biblioteki multimediów
 • Rewelacyjne funkcje biblioteki multimediów
 • Funkcjonalny, fajny pilot
 • Mnóstwo dodatkowych funkcji w świetnej oprawie graficznej
Wady
 • Mała liczba poprawnie odtwarzanych plików audio i wideo
 • Największe zużycie energii spośród testowanych urządzeń
 • Tandetna, trzaskająca obudowa
 • Duża głośność także po wyłączeniu urządzenia
 • Czasem się wiesza
 • Wysoka cena
Do testów dostarczył:ITSklep.pl
Cena w dniu publikacji (z VAT):759 zł

 

Ocena artykułu:
Ocen: 13
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane