artykuły

Test 20 odtwarzaczy multimedialnych, czyli rozprawiamy się z rewolucją

Było ich dwadzieścia, a ostały się jeno cztery

128
17 stycznia 2011, 09:00 Marcin Karbowniczek

Natec Multimedia Center Extreme Media HD-200

O odtwarzaczu marki Natec nie wiedzieliśmy przed testami nic, poza kilkoma pochwałami ze strony dostawcy. Szybko zweryfikowaliśmy pogłoski na temat rewelacyjnych funkcji urządzenia. Nie potwierdziły się.

 

 

Zestaw, wygląd i porty

HD-200 to masywne urządzenie. Jest wykonane z czarnego, zaokrąglonego plastiku i zawiera dysk twardy. Wygląd odtwarzacza trudno nazwać ładnym, ale też nie można mu zbyt wiele zarzucić.

 

 

Z przodu znajduje się jedno złącze USB i wyłącznik. W sumie niewiele z testowanych urządzeń ma go na froncie, więc można to uznać za plus.

 

 

Wszystkie pozostałe wyjścia wyprowadzono z tyłu obudowy. Są to: port USB, ethernetowy, HDMI, optyczne wyjście audio, gniazdo zasilania, zestaw analogowych wyjść audio i wideo (w tym komponentowe). Ponadto odtwarzacz ma wbudowany uchwyt Kensington oraz dodatkowe gniazdo USB do bezpośredniego podłączenia odtwarzacza do komputera.

 

 

Z tyłu umieszczono też wentylator, przez który odtwarzacz Natec jest jednym z najgłośniejszych w teście.

 

 

Pilot jest średnio wygodny i niezbyt ładny. Ma niewiele przycisków i zdecydowanie brakuje w nim regulacji dźwięku. Co prawda można to robić pilotem wzmacniacza, do którego podłączone jest wyjście audio, ale ten brak i tak jest odczuwalny.

 

 

Podstawowe parametry

Producent twierdzi, że urządzenie odtwarza następujące formaty plików.

 

Obsługiwane formaty plików audio AAC, Dolby Digital®, DTS®, FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA
Obsługiwane formaty plików video AVC, AVCHD (AVI/MKV/FLV/MOV/M4V/TS/M2TS), Blu-ray ISO, DVD Folder (IFO)/DVD ISO, H.264, MPEG-1 (MPG/DAT), MPEG-2 (MPG/VOB/TS/M2TS), MPEG-4 (XviD/AVI/MP4/MOV/M4V), RM/RMVB (720p), VC-1 (AVI/MKV/M2TS), WMV9 (AVI/WMV/MKV)
Rozszerzenie plików AVI, FLV, IFO, ISO, M2TS, M4V, MKV, MOV, MPG, RM, RMVB, TS, VOB, WMV
Pliki graficzne BMP, GIF, JPEG, PNG
Format napisów ASS, PSB, SMI, SRT, SSA, SUB, XviD, IDX/SUB

 


Natec Multimedia Center Extreme Media HD-200
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość) (mm)
 202 × 151 × 52
Pobór mocy w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (W) 3/16/16
Średnie dobowe zużycie energii, zgodnie z wzorcowym sposobem użytkowania (Wh) 12
Głośność w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (dB) –/28,1/32,3
Rodzaj interfejsu ethernetowego  10/100 Mb/s
Wersja firmware'u użyta w trakcie testów D2.13 Beta
Polski interfejs  tak
Czas uruchamiania się  21 s
Tuner ATV/DTV nie/nie
Obsługa serwerów DLNA / wbudowany serwer DLNA  Obsługa sieci nie działała
Działanie jako NAS  Obsługa sieci nie działała
Liczba testów, które urządzenie przeszło bezbłędnie: wideo (z 45) / audio (z 22) / obrazy (z 18)
31/14/8

 

Instalacja i obsługa

Pierwsze, co zauważyliśmy zaraz po włączeniu odtwarzacza, to dosyć duża głośność. Z wykonanych później pomiarów wynikało, że nie jest aż tak źle, ale ten rodzaj dźwięku był dla ucha wyjątkowo nieprzyjemny. Co więcej, szum nie rozchodził się równomiernie: urządzenie było lepiej słychać z boku i powyżej niż bezpośrednio na wprost, co potwierdziły dodatkowe pomiary.

 

 

Stwierdziliśmy też problemy z dostępem do zasobów sieciowych oraz wbudowanego dysku. Pierwszego nie rozwiązaliśmy – choć producent twierdził, że nie powinno być tu żadnych trudności, nie udało nam się odtworzyć żadnych plików z sieci. Z drugim poradziliśmy sobie, podłączając odtwarzacz do komputera kablem USB. Okazało się, że zanim wbudowany dysk będzie widoczny, trzeba go sformatować z użyciem komputera!

 

Nie widać dysku!

 

Po sformatowaniu wbudowanego dysku za pomocą komputera PC nośnik staje się widoczny

 

Być może przyczyną problemów było to, że wbudowane oprogramowanie było w wersji beta, która nie była jeszcze dopracowana. Ale może producentowi zależało, by urządzenie testować właśnie z użyciem tego firmware'u.

 

Ciemno, ale nie brzydko

 

 

Menu główne urządzenia utrzymane jest w ciemnej tonacji. Dzięki zastosowaniu elementów graficznych nie jest brzydkie, ale też nie wyróżnia się w żaden pozytywny sposób. Działa dosyć sprawnie, choć nie wszystkie jego elementy zostały tak samo dopracowane.

 

 

Dodatkowe funkcje

Urządzenie udostępnia cztery dodatkowe witryny internetowe. Są to: Picasa, Flickr, serwis pogodowy i Internet TV. Podobno we wcześniejszych wersjach firmware'u była też obsługa YouTube'a. Ma powrócić w jednej z następnych.

 

 

Picasa i Flickr działają całkiem dobrze, choć widać, że są one oparte na gotowych, praktycznie niezmodyfikowanych modułach platformy Realteka. Nawet klawiatura ekranowa użyta do ich obsługi różni się znacząco od tej ładniejszej, przygotowanej do wprowadzania hasła Wi-Fi.

 

A tu już brzydko, choć nie ciemno

 

 

Serwis pogodowy wygląda na najbardziej niedopracowany, co widać na załączonym zrzucie  (ekran wyboru lokalizacji, w której pogoda ma być monitorowana).

 

Szukaj w ciemnościach

 

 

Moduł Internet TV wymaga dostarczenia na nośniku plików, które następnie są wczytywane przez urządzenie i służą do odnalezienia w sieci strumienia z telewizją.

 

Podsumowanie

Odtwarzacz Natec okazał się jednym z najbardziej niedopracowanych modeli w testach. Oczywiście, dużą część winy możemy zrzucić na firmware w wersji beta, ale skoro producentowi zależało, byśmy testowali go z tą wersją zamiast z poprzednią, „stabilną”, to wnioskujemy, że tamta była jeszcze gorsza. To, że wersja beta jest dosłownie niestabilna, też odkryliśmy: kilkukrotnie udało nam się zawiesić urządzenie.

HD-200 wymaga od użytkownika największej liczby dodatkowych działań potrzebnych do włączenia dodatkowych funkcji. Konieczność formatowania wbudowanego dysku za pomocą komputera, jak i tworzenia plików z namiarami na strumienie wideo to coś, czego nie spotkaliśmy w żadnym innym odtwarzaczu. Do tego duża głośność i nieprzyjemny charakter dźwięku (jego natężenie w innych miejscach niż na wprost urządzenia sięgało 33,2 dB), niepoprawne działanie sieci i mało funkcjonalny pilot sprawiają, że to jeden z najgorszych modeli w stawce.

Natec Multimedia Center Extreme Media HD-200
Zalety
  • Wbudowany dysk twardy
Wady
  • Duża głośność i nieprzyjemny charakter dźwięku
  • Niestabilne działanie
  • Konieczność formatowania wbudowanego dysku z użyciem PC
  • Problemy z siecią
Do testów dostarczył:Natec
Cena w dniu publikacji (z VAT):659 zł

 

17