artykuły

Test 20 odtwarzaczy multimedialnych, czyli rozprawiamy się z rewolucją

Było ich dwadzieścia, a ostały się jeno cztery

128
17 stycznia 2011, 09:00 Marcin Karbowniczek

LaCie LaCinema Classic HD 1 TB

Model LaCie LaCinema przeszedł nasze testy dopiero za drugim podejściem. Choć ma wygląd urządzenia luksusowego, działa jak sprzęt niższej klasy, powodując różne nietypowe problemy.

 

Zestaw, wygląd i porty

LaCinema Classic HD ma postać monolitycznej, czarnej bryły o ostrych kantach.

 

 

Na tyle ostrych, że powinno się ustawić go w miejscu, do którego dzieci nie będą miały dostępu, bo mogłyby się pokaleczyć. LaCie stoi na czterech gumowych nóżkach. Z przodu ma jedno gniazdo USB.

 

 

Drugie znajduje się z tyłu wraz z kilkoma innymi. Są to: gniazdo zasilania, ethernetowe, mini-USB do bezpośredniego podłączenia sprzętu do komputera, HDMI, analogowe wyjścia audio i wideo, a także cyfrowe, optyczne złącze audio.

 

 

Atrakcyjności obudowie przydaje niebieska dioda rozświetlająca fragment biurka lub szafki pod urządzeniem.

 

Urządzenie wydaje się bardzo solidne – jest ciężkie, bo zawiera dysk twardy. Waga i ostre kanty sprawiają, że można by nim zabić człowieka, i to pomimo tego, że plastikowa obudowa miejscami jest trochę giętka.

 

 

LaCie LaCinema Classic HD jest dostarczany z malutkim pilotem. Jest on zasilany dwiema bateriami AAA i dosyć dobrze leży w dłoni. Ma małe przyciski, więc czasem trudno w nie trafić, nie naciskając pozostałych, ale mimo to robi dobre wrażenie.

 

Podstawowe parametry

Producent twierdzi, że urządzenie odtwarza następujące formaty plików:

Kodeki wideo
MPEG-1, MPEG-2/HD, MPEG-4, DivX, DivX HD, XviD, H.264 HD, WMV9 HD, VC-1, AVC/AVCHD (a majority of AVC/AVCHD formats have been tested and are compatible)
Formaty wideo
AVI, MP4, MKV, WMV, DivX, DAT, MOV**, MPEG, VOB, ASF, TS, TP, TRP, M2TS, DVR-MS, DVD-Video (ISO, Video_TS)***
Napisy SRT, SSA, SUB, SMI, PSB, ASS
Formaty audio
MP3, WMA, WAV/PCM/LPCM, AAC*, OGG, FLAC, AC3, MP4, MKA (*supports iTunes-encoded)
Obrazy
JPEG*, PNG, GIF, BMP, TIFF/TIF (*excluding progressive JPEG)
Listy PLS, M3U, WPL (Windows Media Player, Winamp compatible)

 

 


LaCie LaCinema Classic HD 1 TB
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość) (mm)
117 × 193 × 45
Pobór mocy w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (W) 10/14/15
Średnie dobowe zużycie energii, zgodnie z wzorcowym sposobem użytkowania (Wh) 256
Głośność w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (dB) -/27,1/?
Rodzaj interfejsu ethernetowego 10/100 Mb/s
Wersja firmware'u użyta w trakcie testów 3.25
Polski interfejs tak
Czas uruchamiania się 13 s
Tuner ATV/DTV nie/nie
Obsługa serwerów DLNA / wbudowany serwer DLNA tak/nie
Działanie jako NAS nie
Liczba testów, które urządzenie przeszło bezbłędnie: wideo (z 45) / audio (z 22) / obrazy (z 18)
27/15/9

 

Instalacja i obsługa

O ile instalacja urządzenia przebiega szybko i bezproblemowo, to jego użytkowanie – już nie. Główne menu trochę przypomina interfejs produktów multimedialnych marki Sony. Jest wygodny i całkiem ładny, choć naszym zdaniem nadmiernie czarno-biały. Dodatkowe barwy chyba nie popsułyby go, raczej wywołałyby wrażenie nowoczesności. Zamiast tego producent postanowił stworzyć model, jak sama nazwa wskazuje, klasyczny. Ikonki reprezentujące poszczególne opcje są bardzo proste i symboliczne.

 

 

Poprawność odtwarzania multimediów udało się sprawdzić dopiero za drugim podejściem, gdy dysponowaliśmy drugim egzemplarzem. Uzyskane wyniki nie są złe, choć praktycznie nie wyróżniają w żaden sposób tego odtwarzacza na tle pozostałych. Natrafiliśmy tylko na jeden nietypowy problem w dziedzinie rozpoznawanych formatów. Plik TS kompresowany algorytmem H.264 dało się otworzyć, ale obejrzeć – już nie, bo obraz bardzo się rwał. Wyglądało to tak, jakby urządzenie nie było odpowiednio wydajne, by przetworzyć tyle danych, choć w naszym przekonaniu wynikło to jedynie z jakiegoś błędu programowego.

 

 

Interfejs wyświetlany w trakcie odtwarzania filmów był wygodny w użyciu. Poszczególne opcje były łatwo dostępne, a wygląd menu był dopracowany. Jedynym mankamentem była obsługa napisów. Urządzenie domyślnie nie ładuje ich – trzeba je wybrać ręcznie z listy już po rozpoczęciu odtwarzania filmu. To dosyć niewygodne rozwiązanie. Wybór to dobra rzecz, ale byłoby dobrze, gdyby samoczynnie otwierany był pierwszy plik z napisami o nazwie zbliżonej do nazwy pliku z filmem.

 

 

Znacznie większym utrudnieniem było to, że LaCie LaCinema, wbrew oficjalnym danym, nie umiał odczytać nośników w formacie NTFS. Działo się tak zarówno wtedy, gdy wewnętrzny dysk sformatowaliśmy za pomocą podłączonego przez USB komputera, jak i w przypadku dodatkowych nośników: flash i dysków przenośnych. Ten sam nośnik po sformatowaniu jako FAT32 działał poprawnie, podczas gdy jako NTFS był nieczytelny dla LaCinema

Co więcej, nie udało nam się odczytać żadnych zasobów sieciowych z otoczenia sieciowego. Urządzenie poprawnie odtwarzało materiały z serwera DLNA, ale nie widziało udziałów udostępnionych w sieci.

 

 

Drugim problemem było to, że po podłączeniu do 24-calowego monitora komputerowego „Full HD” urządzenie uparcie trzymało się rozdzielczości 720×480, mimo że w ustawieniach wpisane było 1080p. Próbowaliśmy włączyć także wszystkie inne rozdzielczości, przy różnej częstotliwości odświeżania, ale bezskutecznie: za każdym razem uzyskiwaliśmy taki sam, niezadowalający rezultat. Co ciekawe, za każdym razem w momencie włączania sprzętu pokazywał się ekran startowy w rozdzielczości... 1280×720 przy odświeżaniu 60 Hz. Gdy tylko system się załadował, urządzenie wracało do rozdzielczości 720×480. Dopiero gdy podłączyliśmy odtwarzacz do telewizora Sony typu Full HD, rozdzielczość ekranu przestała być problemem – lacie poprawnie wyświetlał tryby wskazane przez nas w opcjach. To jedyny model z całego zestawienia, w którym napotkaliśmy takie problemy.

 

Urządzenie informowało, że ustawiony tryb wyświetlania to „Full HD”. Monitor twierdził, że urządzenie kłamie...

 

Warto też dodać, że sprzęt można usypiać lub wyłączać. My pomiary przeprowadziliśmy przy włączonej funkcji usypiania. Oznacza to, że odtwarzacz w momencie naciśnięcia przycisku zasilania na pilocie był wprowadzany właśnie w ten stan, przez co pobierał względnie dużo energii, ale szybko osiągał gotowość do działania. Gdy jest całkowicie wyłączony, pobiera bardzo mało energii, ale dłużej się uruchamia.

 

Dodatkowe funkcje

Jedyne dodatkowe funkcje odtwarzacza to obsługa serwisów Flickr i Picasa. Oba moduły działały poprawnie.

 


 

Podsumowanie

LaCie LaCinema Classic HD wypadł tak sobie. Ma w miarę ładne menu, które choć czarno-szare, wygląda elegancko. Niestety, sprawia liczne problemy, które ujawniają się w zależności od tego, co się do niego podepnie. To, że źle współgra z monitorem, który wykorzystywaliśmy do testów, a poprawnie z innym, przypadkowym telewizorem, idealnie obrazuje naturę tego modelu. Dlatego nie możemy go polecić.

LaCie LaCinema Classic HD 1 TB
Zalety
  • Bardzo elegancki wygląd
  • Wbudowany dysk twardy
  • Niezły interfejs użytkownika
  • Ładny, mały pilot
Wady
  • Brak możliwości odczytu nośników NTFS
  • Problemy z rozdzielczością w przypadku niektórych wyświetlaczy
  • Brak dostępu do zasobów sieciowych CIFS
  • Bardzo duży pobór mocy w trybie standby
Do testów dostarczył:LaCie
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 600 zł
15