artykuły

Test 20 odtwarzaczy multimedialnych, czyli rozprawiamy się z rewolucją

Było ich dwadzieścia, a ostały się jeno cztery

128
17 stycznia 2011, 09:00 Marcin Karbowniczek

Icy Box IB-MP3011

IB-MP3011 to jeden z ładniejszych odtwarzaczy, jakie mieliśmy okazję przetestować. Niestety, z ładnym wyglądem nie idzie w parze ładny interfejs, a ten jest oparty na popularnej platformie Realteka.

 

 

Zestaw, wygląd i porty

Obudowa IB-MP3011 jest praktycznie w całości wykonana z metalu. Jest czarna, miejscami błyszcząca i robi bardzo dobre wrażenie. Choć kształt konstrukcji nie jest w żaden sposób wyjątkowy, bo to zwykły prostopadłościan, bardzo nam się spodobał.

 

Z przodu oprócz wyłącznika znajduje się wyświetlacz ukryty za ciemnym, półprzezroczystym kawałkiem plastiku. Z tyłu wyprowadzono standardowe złącza: analogowe wyjścia audio i wideo (w tym komponentowe), ethernetowe, zasilania, HDMI i optyczne wyjście audio.

 

 

Z prawej strony znalazły się dwa porty USB do podłączenia nośników z multimediami, jeden do podłączenia odtwarzacza bezpośrednio do komputera i gniazdo kart pamięci.

 

 

Należy przy tym dodać, że we wnętrzu urządzenia jest miejsce na jeden dysk twardy, choć wyprowadzono dwa złącza SATA.

 

 

Dołączony pilot jest niemal identyczny jak w przypadku odtwarzacza A.C. Ryan. Jest może trochę zbyt długi, a przyciski trzeba dosyć mocno naciskać, ale za to ma diodę, która świeci się, gdy któryś został naciśnięty.

 

 

Podstawowe parametry

Producent twierdzi, że urządzenie odtwarza następujące formaty plików:

Obsługiwane formaty (kontenery) wideo ASF/WMV [.ASV, .WMV], MOV (H.264) /MP4/RMP4 [.MOV, .MP4], MPEG-1/2 PS [.M2P, .MPG, .DAT, .VOB, .MPE, .MPEG, .VRO], MPEG-1/2/4 Elementary [.M1V, .M2V, .M4V], MPEG-2 Transport Stream [.TS, .TP, .TRP, .M2T, .M2TS, .MTS], AVI [.AVI, .DIVX], Matroska [.MKV], RM, RMVB, FLV. Inne: obrazy ISO płyt DVD, kopie płyt DVD (IFO) – pełne odtwarzanie z nawigacją, obrazy płyt BD w formacie ISO oraz kopie plików (BDMV) – odtwarzane w sposób uproszczony, bez menu płyty, z możliwością włączenia (i wybrania) napisów i zmiany ścieżki audio
Obsługiwane kodeki wideo XviD SD/HD, MPEG-1, MPEG-2 SD/HD, MPEG-4 SP/ASP/AVC SD/HD (H.264), WMV9 (VC-1) SD/HD, RealNetworks (RM/RMVB) 8/9/10, SD/720p, niektóre wersje MotionJPG
Obsługiwane formaty audio WAV [.wav, .pcm] (w tym pliki WAV kodowane w DTS 5.1), ADIF, ADTS [.aac], OGG [.ogg], ASF/WMA [.asf, .wma], MP3 [.mp3] (z obsługą tagów), FLAC [.flac]. Obsługa playlist: M3U
Obsługiwane kodeki audio MPEG-1/2 Audio Layers I, II, and III (MP3), OGG Vorbis, WMA (DRM, Advanced Profile nie jest obsługiwany), PCM, LPCM, AAC, RA, Dolby Digital (AC3, wbudowany dekoder, dostępny tryb passthrough), Dolby Digital Plus (eAC3, wbudowany dekoder, dostępny tryb passthrough przez HDMI), Dolby TrueHD (do 7.1, wbudowany dekoder do PCM 2.0, dostępny tryb passthrough przez HDMI), DTS (wbudowany dekoder, dostępny tryb passthrough), DTS-HD (DTS-MA, DTS-HR) (do 5.1, wbudowany dekoder do PCM 2.0, dostępny tryb passthrough przez HDMI). Uwaga: w bieżącej wersji firmware'u uzyskanie pełnego sygnału DTS-MA, DTS-HR i Dolby TrueHD na złączu HDMI i w amplitunerze wymaga, aby odtwarzacz działał w rozdzielczości 720p 50 Hz lub 1080p 50 Hz
Obsługiwane formaty napisów MicroDVD [.sub], SubRip [.srt], Sub Station Alpha [.ssa], Sami [.smi], ASS, IDX+SUB, PGS (obsługa napisów wbudowanych w pliki M2TS w formacie zgodnym z Blu-ray), pełna obsługa napisów (i innych opcji) w przypadku kopii DVD (ISO/IFO), obsługa napisów wbudowanych w pliki MKV (w ramach obsługiwanych formatów) z opcją przełączania na pliki zewnętrzne, opcje zmiany wielkości, położenia w pionie i koloru czcionek, opcja synchronizacji czasowej (przesunięcia +/–) napisów względem filmu
Obsługiwane formaty zdjęć JPEG (Baseline), GIF, BMP

 


Icy Box IB-MP3011
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość) (mm)
 190 × 228 × 40
Pobór mocy w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (W)  2/15/16
Średnie dobowe zużycie energii, zgodnie z wzorcowym sposobem użytkowania (Wh)  104
Głośność w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (dB)  -/-/-
Rodzaj interfejsu ethernetowego  10/100 Mb/s
Wersja firmware'u użyta w trakcie testów  r3783
Polski interfejs  tak
Czas uruchamiania się  21 s
Tuner ATV/DTV nie/nie
Obsługa serwerów DLNA / wbudowany serwer DLNA tak/nie
Działanie jako NAS tak
Liczba testów, które urządzenie przeszło bezbłędnie: wideo (z 45) / audio (z 22) / obrazy (z 18)
33/17/9

 

Instalacja i obsługa

Icy Box działa sprawnie, ale zastosowany w nim interfejs użytkownika nie jest ładny. Jest to nieco bardziej dopracowana wersja popularnej platformy Realteka. Niestety, jest tak samo szara jak pozostałe, a drobne niebieskie elementy graficzne niewiele zmieniają.

 

Znów ciemno i szaro, a szare napisy najeżdżają na szare ikonki

 

 

Urządzenie jest za to bezgłośne, o ile nie zamontuje mu się dysku twardego. Bez niego działa równie dobrze, więc traktujemy go jako opcjonalny.

 

Wnętrze IB-MP3011 kryje dwa porty SATA, ale w obudowie jest miejsce jest tylko na jeden duży dysk

 

 

Niestety, także i w Icy Boksie zastosowano bardzo niewygodny interfejs kopiowania plików.

 

 

Interfejs sieciowy IB-MP3011 działa sprawnie. Zapewnia dostęp zarówno do serwerów DLNA, jak i zasobów otoczenia sieciowego.

 

Wybrany kolor napisów: Zelená

 

Dodatkowe funkcje

Icy Box nie ma wielu funkcji dodatkowych. Obsługuje tylko Picasę, Flickra, serwis z pogodą i ma czytnik kanałów RSS. Domyślnie dostępne są też chińskie kanały RSS i CNN News.

 

Czarno-szaro

 

 

IB-MP3011 sprawnie działa jako NAS oraz jako dysk twardy podłączany przez USB. Pozwala też na korzystanie z torrentów, które obsługuje się przez interfejs WWW.

 

 

Podsumowanie

Icy Box ma dopracowaną obudowę, ale interfejsowi przydałoby się więcej uwagi. Jest to solidna konstrukcja, która umożliwia odtwarzanie bardzo wielu formatów plików, nie pobierając przy tym zbyt wiele energii. Pozwala zamontować w środku dysk twardy, ale wszystkie funkcje działają tak samo dobrze, gdy korzysta się z nośnika USB, przy czym wtedy jest bezgłośny, co jest niewątpliwą zaletą. IB-MP3011 daleko do idealnego odtwarzacza wideo, ale ogólnie sprawdza się lepiej niż większość przetestowanych urządzeń.

Icy Box IB-MP3011
Zalety
  • Ładna, solidna obudowa
  • Poprawnie odtworzył aż 17 plików audio
  • Mały pobór mocy
  • Bezgłośny, jeśli nie zamontuje się dysku twardego
Wady
  • Niezbyt ciekawy interfejs użytkownika
  • dosyć długa obudowa
Do testów dostarczył:ITSklep.pl
Cena w dniu publikacji (z VAT):449 zł

 

14