Multimedia i gadżety
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Poniedziałek, 17 stycznia 2011, 09:00

Hyundai M-BOX Light

To najmniejszy z przetestowanych przez nas odtwarzaczy multimedialnych. Minimalistyczny wygląd i ciche działanie to główne zalety M-BOX-a.

 

Zestaw, wygląd i porty

Pomimo że producent tego urządzenia kojarzy się raczej z samochodami, Hyundai M-BOX przypomina raczej zabawkę niż poważną maszynę.

 

Jest lekki, a jego obudowa w całości została wykonana z plastiku. Na froncie oprócz napisów znalazł się tylko czujnik podczerwieni.

 

Z tyłu umieszczono dwa złącza USB, ethernetowe, HDMI i cyfrowe elektryczne (koaksjalne) wyjście audio. Analogowy sygnał jest wyprowadzany za pomocą pojedynczego złącza AV, przystosowanego do wtyku minijack. Z lewej strony urządzenia znalazło się gniazdo czytnika kart SD/MMC/MS i zagłębiony przycisk do resetowania ustawień firmware'u.

 

 

W zestawie znajduje się też malutka podstawka, która umożliwia ustawienie sprzętu w pionie.

 

 

Dołączony pilot jest dosyć duży, jak na rozmiary odtwarzacza. Ma duże, fluorescencyjne przyciski, przez co wygląda trochę jak nie z tego wieku, tylko... z poprzedniego. Brakuje tylko tego, by z czasem pożółkły i zabrudziły się. Ale są wygodne, choć mają dosyć duży skok. Pilot dobrze leży w dłoni. Zasilany jest dwiema bateriami AAA.

 

 

Podstawowe parametry

Producent twierdzi, że urządzenie odtwarza następujące formaty plików.

Obsługiwane formaty (kontenery) wideo ASF/WMV [.ASV, .WMV], MOV (H.264) /MP4/RMP4 [.MOV, .MP4], MPEG-1/2 PS [.M2P, .MPG, .DAT, .VOB, .MPE, .MPEG, .VRO], MPEG-1/2/4 Elementary [.M1V, .M2V, .M4V], MPEG-2 Transport Stream [.TS, .TP, .TRP, .M2T, .M2TS, .MTS], AVI [.AVI, .DIVX], Matroska [.MKV], RM, RMVB, FLV. Inne: obrazy ISO płyt DVD, kopie płyt DVD (IFO) – pełne odtwarzanie z nawigacją
Obsługiwane kodeki wideo XviD SD/HD (z wyjątkiem 3 warp-point GMC), MPEG-1, MPEG-2 SD/HD, MPEG-4 SP/ASP/AVC SD/HD (H.264), WMV9 (VC-1) SD/HD, RealVideo (RM/RMVB) 8/9/10, SD/720p, niektóre wersje MJPG w 640×480×30p i 840×480×10p
Obsługiwane formaty audio WAV [.wav, .pcm] (w tym pliki WAV 5.1 kodowane w DTS i AC3), ADIF, ADTS [.aac]
AIF, AIFC [.aif] AC3 [.ac3] (pliki audio kodowane w Dolby Digital, 5.1), OGG [.ogg]
ASF/WMA [.asf, .wma], MP3 [.mp3] (z obsługą tagów), FLAC [.flac] (także 24 b / 96 kHz i 24 b / 192 kHz (2 kanały) w standardach SACD), RealAudio [.ra]. Obsługa playlist: M3U
Obsługiwane kodeki audio MPEG-1/2 Audio Layers I, II, and III (MP3), OGG Vorbis, WMA (DRM, Advanced Profile nie jest obsługiwany), PCM, LPCM, ADPCM, AAC, RA-cook, Dolby Digital (AC3, wbudowany dekoder), Dolby TrueHD (wbudowany dekoder dający sygnał AC3 5.1 oraz PCM/Analog 2.0), Dolby Digital Plus (eAC3, wbudowany dekoder dający sygnał PCM/Analog 2.0), DTS (wbudowany dekoder), DTS-MA, DTS-HR (wbudowany dekoder dający sygnał DTS 5.1 lub PCM/Analog 2.0), obsługa audio pass through dla DTS, Dolby Digital (AC3) oraz Dolby Digital Plus (na złączu HDMI), DNR (Digital Noise Reduction) dla sygnału AC3
Obsługiwane formaty napisów MicroDVD [.sub], SubRip [.srt], Sub Station Alpha [.ssa], Sami [.smi], ASS [.ass] IDX-SUB
TXT – obsługiwane formaty klatkowe MicroSUB i pochodne (z nawiasami {} oraz []), PGS (format Blu-ray, odczyt z plików M2TS), pełna obsługa napisów (i innych opcji) w kopiach DVD (ISO/IFO), obsługa napisów wbudowanych w pliki MKV (w ramach obsługiwanych formatów) z opcją przełączania na pliki zewnętrzne, opcje zmiany wielkości, położenia w pionie i koloru czcionek, opcja synchronizacji czasowej (przesunięcia +/– x*100 ms) napisów względem filmu, pełna obsługa napisów z polskimi znakami, LRC (lyrics) – pliki z treścią piosenek (dotyczy plików MP3 – funkcja karaoke)
Obsługiwane formaty zdjęć JPEG, HD JPEG (Baseline), GIF, BMP

 


Hyundai M-BOX Light
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość) (mm)
 100 × 125 × 29
Pobór mocy w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (W)  3/11/12
Średnie dobowe zużycie energii, zgodnie z wzorcowym sposobem użytkowania (Wh)  108
Głośność w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (dB)  -/-/-
Rodzaj interfejsu ethernetowego  10/100 Mb/s
Wersja firmware'u użyta w trakcie testów Nie znaleźliśmy tej informacji
Polski interfejs  tak
Czas uruchamiania się  13 s
Tuner ATV/DTV  nie/nie
Obsługa serwerów DLNA / wbudowany serwer DLNA tak/nie
Działanie jako NAS  tak
Liczba testów, które urządzenie przeszło bezbłędnie: wideo (z 45) / audio (z 22) / obrazy (z 18)
 31/14/9

 

Instalacja i obsługa

Wiele wskazuje na to, że malutki Hyundai również został oparty na platformie sprzętowo-programowej firmy Realtek. Jednakże w tym przypadku producenci znacznie bardziej postarali się niż większość konkurencyjnych firm: interfejs użytkownika wygląda zdecydowanie przyjemniej.

 

 

Jest on raczej minimalistyczny, ale nie poskąpiono w nim kolorów. Na czarnym tle widać pojedyncze, barwne, duże ikony głównego menu. Również wybór źródła multimediów nie został wykonany w postaci listy z napisami ani brzydkich zakładek.

 

 

Niestety, praktycznie nie zmieniono sposobu kopiowania danych pomiędzy nośnikami, w efekcie czego jest to tak samo niewygodne jak w prawie wszystkich pozostałych urządzeniach opartych na platformie Realteka.

 

 

Następny problem dotyczył obsługi sieci. O ile bez kłopotów udało nam się podłączyć do ethernetu i uzyskać adres IP z DHCP, to dostęp do zasobów sieciowych był niemożliwy: pomimo licznych prób urządzenie nie wykrywało żadnych zasobów.

 

 

Dodatkowe funkcje

Teoretycznie M-Box pozwala korzystać z radia internetowego jako źródła materiałów audio. Niestety, funkcja ta zupełnie nie działała, ale na szczęście nie zawieszała urządzenia, jak to było w przypadku niektórych konkurencyjnych produktów.

Działają za to klient torrentów oraz serwer FTP. Ponadto urządzenie może funkcjonować jako NAS udostępniający w sieci podłączone do niego nośniki.

 

Podsumowanie

Odtwarzacz marki Hyundai ma wprawdzie niepozorną, ale dosyć solidną obudowę oraz jest bezgłośny, poza tym wypadł średnio. Nie wyróżnia się ani liczbą odtwarzanych formatów, ani zużyciem mocy, ani też czasem uruchamiania. Ma dosyć fajnego pilota, choć trudno nazwać go ładnym. Jest jednym z tańszych urządzeń, ale ma problemy z obsługą otoczenia sieciowego oraz radia internetowego.

Hyundai M-BOX Light
Zalety
  • Nieduże wymiary
  • Bezgłośny
  • Dosyć fajny pilot
Wady
  • Problemy z działaniem sieci
Do testów dostarczył:ITSklep.pl
Cena w dniu publikacji (z VAT):399 zł
Zobacz bieżące oferty:
Mall.pl
139 zł
Urwis.pl
113 zł
eMAG.pl
119 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 13
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane