artykuły

Test 20 odtwarzaczy multimedialnych, czyli rozprawiamy się z rewolucją

Było ich dwadzieścia, a ostały się jeno cztery

128
17 stycznia 2011, 09:00 Marcin Karbowniczek

Emtec Movie Cube Q800 500 GB

Urządzenie to jest niemalże bliźniaczym modelem odtwarzacza Verbatima, z tą różnicą, że inżynierowie Emteca nieco bardziej się postarali, by dopracować sprzęt.

Zestaw, wygląd i porty

Emtec Q800 został wyposażony w błyszczący front i czarną, matową, plastikową obudowę. Z przodu znalazło się miejsce tylko na wyłącznik, ale z tyłu producent nie poskąpił złączy.

 

 

Można tam znaleźć wyjście komponentowe wideo oraz analogowe wyjście i wejście AV.

 

 

Nie zabrakło też cyfrowych wyjść audio: optycznego i elektrycznego. Podstawowym wyjściem wideo jest HDMI, a do komunikacji sieciowej używany jest przewodowy interfejs ethernetowy.

 

 

Urządzenie wyposażono także w wyłącznik zasilania, a na jego bocznej ściance wyprowadzono trzy porty USB, w tym jeden typu „slave”.

 

Q800 to konstrukcja modułowa. Użytkownik ma od spodu łatwy dostęp do dysku. Całość uzupełnia moduł tunera z pojedynczym, tradycyjnym wejściem antenowym.

 

 

Pilot Q800 to najciekawszy wizualnie element zestawu. Jest on wyjątkowo płaski i całkiem przyjemnie się go trzyma. Może nie jest najbardziej ergonomiczny, a przyciski mają trochę za duży skok i są nieco zbyt głośne, ale wygląda ciekawie. Zasilany jest dwiema „pastylkowymi” bateriami CR2032.

 

Podstawowe parametry

Producent twierdzi, że urządzenie odtwarza następujące formaty plików.

formaty wideo
AVI/MPG/VOB/DAT/ MPEG-2 TS /IFO
formaty audio
 MP3/WMA/OGG
kodeki wideo
MPEG-1/MPEG-2/ MPEG-4: DivX 5.x / DivX 4.x / DivX 3.x /XviD
kodeki audio
MP2/MP3/ OGG Vorbis / WMA Standard /PCM/DTS/AC3
napisy SRT, SMI, SSA
obrazy
HD JPEG / JPEG/BMP

 


Emtec Movie Cube
Q800 500 GB

Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość) (mm)
 211 × 57 × 152
Pobór mocy w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (W)  5/21/22
Średnie dobowe zużycie energii, zgodnie z wzorcowym sposobem użytkowania (Wh)  188
Głośność w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (dB)  0/30,3/31
Rodzaj interfejsu ethernetowego  10/100 Mb/s
Wersja firmware'u użyta w trakcie testów 6.2.1262UO(751)
Polski interfejs tak
Czas uruchamiania się 44 s
Tuner ATV/DTV tak/ tylko wideo i EPG
Obsługa serwerów DLNA / wbudowany serwer DLNA nie/nie
Działanie jako NAS Tylko po włączeniu trybu, który uniemożliwia korzystanie z innych funkcji urządzenia
Liczba testów, które urządzenie przeszło bezbłędnie: wideo (z 45) / audio (z 22) / obrazy (z 18)
 15/13/9

 

Instalacja i obsługa

Interfejs odtwarzacza Emtec wygląda nieźle tylko w tych miejscach, które nie mają nic wspólnego z domyślnym oprogramowaniem platformy firmy Realtek. Główne menu jest niebrzydkie, tak samo jak niebrzydki jest interfejs tunera. Nieco ładniej można było wykonać elektroniczny przewodnik po programach telewizji cyfrowej, ale i tak wymienione elementy pozytywnie wyróżniają się na tle pozostałej części interfejsu.

 

 

Poza nimi w urządzeniu dominuje depresyjna szarość.

 

 

Pomimo tak nieciekawego interfejsu użytkownika urządzenie uruchamia się w aż 44 sek. – to już bardzo długo. Mimo to w trybie standby pobiera aż 5 W, a po włączeniu – 21–22 W. To najgorszy wynik w dziedzinie energooszczędności wśród urządzeń, które po wyłączeniu nic nie robią i tak długo się włączają.

 

 

Odtwarzacz jest też hałaśliwy. Nawet w trakcie spoczynku szum wentylatora osiąga 30,3 dB.

 

 

Mamy również zastrzeżenia co do jakości dźwięku generowanego przez Q800. Gdy korzystaliśmy ze złącza analogowego, wydawało się, że brzmi gorzej niż inne urządzenia. Trudno jest wskazać konkretne przejawy tej niedoskonałości, ale specjalnie odtworzyliśmy ten sam utwór na dwóch odtwarzaczach, co potwierdziło pierwsze wrażenie.

 

Dodatkowe funkcje

Q800 to nie tylko odtwarzacz sieciowy z wbudowanym dyskiem, ale i tuner TV z nagrywarką. Pozwala oglądać zarówno kanały telewizji cyfrowej, jak i analogowej.... a przynajmniej tak sugeruje główne menu urządzenia. Niestety, w praktyce okazuje się to mylące. O ile urządzenie poprawnie znalazło wszystkie kanały telewizji analogowej, jakie można było odbierać za pomocą naszej anteny zbiorczej, to w przypadku DTV napotkaliśmy poważne problemy. Sprzęt wykrył co prawda wszystkie kanały, jakie nadawane są w okolicy redakcji, ale nie wyświetlał obrazu. Dostępny był jedynie sygnał audio, który na dodatek pojawiał się po kilku–kilkunastu sekundach od wybrania kanału. Wynika to z tego, że Q800 nie obsługuje w przypadku sygnału DTV kodowania MPEG-4, które stosowane jest w Polsce, a tylko MPEG-2, używane w Europie Zachodniej. Dopiero nieco droższy model, S800H, ma szansę sprawdzić się jako tuner telewizji cyfrowej w Polsce.

 

 

Z pozostałych funkcji należy wymienić radio internetowe, które zupełnie nie działa, oraz serwer NAS, który działa, ale tylko wtedy, gdy na ekranie wyświetlona jest informacja, że NAS jest włączony. Wyświetlenie tej informacji uniemożliwia wykonywanie wszelkich innych czynności, a więc funkcja udostępniania zasobów sieciowych ma bardzo ograniczone zastosowanie: wywołuje się ją tylko na żądanie, by przez sieć skopiować nowe materiały na dysk urządzenia.

 

NAS działa tylko wtedy, gdy wyświetlane jest to okienko

Podsumowanie

Odtwarzacz marki Emtec zrobił na nas dobre wrażenie. Podobnie jak Verbatim HD DVR zawiera tuner, ma dysk twardy i jest podobnych rozmiarów. Na jego tle wypada świetnie, ale w porównaniu z innymi – już nie.

Q800 ma w zestawie bardzo fajnego pilota... i na tym kończą się jego zalety użytkowe. Wady są liczne: pomyślnie przeszedł tylko 15 z naszych testów wideo, 13 testów audio i otworzył tylko 6 typów plików z obrazkami. Pobiera dużo mocy, zarówno wtedy, gdy jest włączony, jak i po wyłączeniu. Do tego uruchamia się najdłużej ze wszystkich testowanych urządzeń, aż 44 sek. Sposób, w jaki działa jako NAS, jest bardzo niewygodny, a z internetowego radia nie udało nam się skorzystać. Do tego tuner telewizji cyfrowej nie obsługuje kodowania obrazu stosowanego w Polsce, a na dodatek mieliśmy zastrzeżenia co do jakości dźwięku, który wydobywał się z głośników podłączonych do odtwarzacza.

Emtec Movie Cube Q800 500 GB
Zalety
  • Wbudowany dysk twardy o pojemności 500 GB
  • Wbudowany tuner
  • Fajny pilot
Wady
  • Tuner DTV nie dekoduje obrazu
  • Bardzo mała liczba obsługiwanych formatów
  • Najdłuższy czas uruchamiania z całej stawki
  • Dosyć duże zużycie energii
  • Wysoka cena
  • Jeden z głośniejszych w teście
Do testów dostarczył:Emtec
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 800 zł
12