Multimedia i gadżety
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Poniedziałek, 17 stycznia 2011, 09:00

Egreat EG-R2A Networked Media Tank

Po urządzeniu marki Egreat w pierwszej chwili nie spodziewaliśmy się zbyt wiele, gdyż wyglądało tak jak te najtańsze, najmniej zaawansowane, z tą różnicą, że było większe. Okazało się, że nasze uprzedzenia były mylne.

 

Zestaw, wygląd i porty

Z zewnątrz odtwarzacz nie wygląda za dobrze. Zanim go rozpakowaliśmy, myśleliśmy, że będzie niemal identyczny jak Asmax Playbox, ale okazało się, że jest zdecydowanie większy.

 

 

Jego obudowa jest wykonana w dużej mierze z metalu, co sprawia, że wydaje się solidna. Niestety, pod względem estetyki nieco zawodzi. Górna strona jest zadrukowana masą szarych napisów i logotypów, które mają pokazywać, jak bardzo odtwarzacz jest uniwersalny.

 

 

Na froncie znalazły się dwa porty USB i jeden e-SATA. Plastikowy panel jest w ich okolicy mało dokładnie wycięty, robi wrażenie poszarpanego. Po włączeniu urządzenia jest rozświetlany zieloną diodą.

 

 

Z tyłu wyprowadzono standardowy zestaw złączy: analogowe wyjścia audio i wideo (w tym komponentowe), optyczne audio, HDMI, LAN, zasilania i USB do bezpośredniego podłączenia odtwarzacza do komputera. Z tyłu znalazł się także duży kolebkowy wyłącznik. Całość stoi na wysokich, plastikowych nóżkach. Z prawej strony obudowy znalazł się wentylator, a na spodzie dosyć sprytnie zamontowano przycisk resetowania ustawień, który prześwituje przez otwory wentylacyjne.

 

 

Dołączony pilot to jeden z najlepszych w teście. W miarę dobrze leży w dłoni, ma wiele przycisków, a nie jest za duży. Ich skok jest idealny, a rozmieszczenie – intuicyjne. Do tego jest klawiatura numeryczna z przypisanymi do niej literami, tak jak w telefonie komórkowym. Pilot jest zasilany dwiema bateriami AAA.

Podstawowe parametry

Producent twierdzi, że urządzenie odtwarza następujące formaty plików.

Obsługiwane formaty (kontenery) wideo ASF/WMV [.ASV, .WMV], MOV (H.264) /MP4/RMP4 [.MOV, .MP4], MPEG-1/2 PS [.M2P, .MPG, .DAT, .VOB, .MPE, .MPEG, .VRO], MPEG-1/2/4 Elementary [.M1V, .M2V, .M4V], MPEG-2 Transport Stream [.TS, .TP, .TRP, .M2T, .M2TS, .MTS], AVI [.AVI, .DIVX], Matroska [.MKV], RM, RMVB, FLV, Inne: obrazy ISO płyt DVD, kopie płyt DVD (IFO) – pełne odtwarzanie z nawigacją, obrazy ISO płyt Blu-ray – nawigacja uproszczona, bez menu, z opcją zmiany napisów i ścieżki audio
Obsługiwane kodeki wideo XviD SD/HD (z wyjątkiem 3 warp-point GMC), MPEG-1, MPEG-2 SD/HD, MPEG-4 SP/ASP/AVC SD/HD (H.264), WMV9 (VC-1) SD/HD, RealNetworks (RM/RMVB) 8/9/10, SD/720p, niektóre wersje MJPG
Obsługiwane formaty audio WAV [.wav, .pcm] (w tym pliki WAV 5.1 kodowane w DTS i AC3), ADIF, ADTS [.aac], OGG [.ogg], ASF/WMA [.asf, .wma], MP3 [.mp3] (z obsługą tagów), FLAC [.flac], obsługa playlist: M3U, obsługa kodowania 24-bitowego, do 96 kHz (WAV/FLAC), od 2.0 do 5.1
Obsługiwane kodeki audio MPEG-1/2 Audio Layers I, II, and III (MP3), OGG Vorbis, WMA (DRM, Advanced Profile nie jest obsługiwany),
PCM, LPCM, AAC, RA, Dolby Digital(R) (AC-3, wbudowany dekoder), DTS (wbudowany dekoder), dekodowanie DTS-MA do DTS lub PCM 2.0, opcja niezależnego ustawienia aktywności i trybu działania złączy audio dla formatów: AC3, DTS, WMA, AAC
Obsługiwane formaty napisów MicroDVD [.sub], SubRip [.srt], Sub Station Alpha [.ssa], Sami [.smi], AAS, pełna obsługa napisów (i innych opcji) w przypadku kopii DVD (ISO/IFO), obsługa napisów wbudowanych w pliki MKV (w ramach obsługiwanych formatów) z opcją przełączania na pliki zewnętrzne, obsługa napisów PGS (wbudowanych w plik m2ts z formacie Blu-ray), opcje zmiany wielkości, położenia w pionie i koloru czcionek, opcja synchronizacji czasowej (przesunięcia +/–) napisów względem filmu, opcja równoczesnego wyświetlania napisów z dwóch źródeł (dla drugiego źródła można niezależnie określić kodowanie i kolor czcionki), pełna obsługa napisów z polskimi znakami
Obsługiwane formaty zdjęć JPEG, HD JPEG (Baseline), GIF, BMP

 


Egreat EG-R2A
Networked Media Tank
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość) (mm)
 170 × 165 × 49
Pobór mocy w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (W) 2/10/11
Średnie dobowe zużycie energii, zgodnie z wzorcowym sposobem użytkowania (Wh) 84
Głośność w trybie standby / w spoczynku / w trakcie odtwarzania filmu Full HD (dB) 0/27,7/31,8
Rodzaj interfejsu ethernetowego 10/100 Mb/s
Wersja firmware'u użyta w trakcie testów R1:1.0.4.14
Polski interfejs tak
Czas uruchamiania się  22 s
Tuner ATV/DTV nie/nie
Obsługa serwerów DLNA / wbudowany serwer DLNA  tak/nie
Działanie jako NAS tak
Liczba testów, które urządzenie przeszło bezbłędnie: wideo (z 45) / audio (z 22) / obrazy (z 18)
 31/15/9

 

Instalacja i obsługa

Interfejs użytkownika jest dosyć prosty i średnio atrakcyjny wizualnie. Jest on co prawda oparty na najbardziej popularnej platformie Realteka, ale został nieco zmodyfikowany. Co najważniejsze, działa bardzo sprawnie i szybko. Odtwarzacz błyskawicznie reaguje na polecenia wydawane pilotem.

 

Czy to kinowa ciemność, czy tylko marnie wykonany interfejs?

 

 

Mimo wprowadzenia tych drobnych modyfikacji w stosunku do domyślnej wersji oprogramowania producent nie zadbał o to, by poszczególne bloczki z informacjami nie wchodziły na siebie, a napisy nie wystawały poza widoczny obszar na ekranie.

 

Poszczególne elementy interfejsu nachodzą na siebie w sposób bardzo swobodny

 

Zauważyliśmy też dziwny problem podczas odtwarzania niektórych ścieżek napisów z pliku MKV. Cześć z nich znikała bardzo szybko po tym, jak się pojawiała. W przypadku innych odtwarzaczy oraz filmu na komputerze problem ten nie występował. Zbyt szybkie znikanie napisów znacząco utrudnia korzystanie z nich. Nie zdołaliśmy jednak ustalić przyczyny takiego zachowania ani określić żadnego schematu.

 

 

Niestety, wbudowany wentylator i dysk nie są najcichsze, przez co odtwarzacz był wyraźnie słyszalny (trzeci w stawce pod względem głośności) w trakcie odtwarzania materiału Full HD. Mimo to bardzo dobrze wypadł w naszym teście poboru energii, zarówno w trakcie odtwarzania filmu, jak i w trybie standby.

 

 

Dodatkowe funkcje

Menu funkcji dodatkowych sprowadza się do usług internetowych. Wygląda nieco lepiej niż pozostała część interfejsu EG-R2a, ale daleko mu do sposobu obsługi w najlepszych z testowanych urządzeń.

 

 

Odtwarzacz pozwala na dostęp do YouTube'a (bez logowania), azjatyckiego YouKu, PPS-a i Picasy. Ponadto umożliwia sprawdzanie pogody i przeglądanie kanałów RSS. Niestety, wykonanie tych funkcji jest bardzo słabe. Urządzenie dosyć często wiesza się lub restartuje przy próbie dostępu do wymienionych witryn, zwłaszcza strony z danymi o pogodzie. Zresztą ekran prezentacji pogody wygląda wręcz koszmarnie – jak robocza wersja programu z końca lat 90. Niewiele lepiej wygląda obsługa Picasy, w której klawiatura ekranowa służąca do wpisywania słów do wyszukania lub haseł jest wyświetlana w postaci brzydkiej tabliczki, a do tego jest bardzo niewygodna.

 

Jak można wypuścić na rynek urządzenie z takim interfejsem?!

 

 

Podsumowanie

Egreat EG-R2A to średniak. Obsługuje sporo formatów, zużywając przy tym dość mało energii. Jest trochę głośny w trakcie odtwarzania multimediów wysokiej rozdzielczości, a jego uruchomienie trwa 22 sek. Ma brzydki interfejs, ale ogólnie jego podstawowe funkcje działają sprawnie. Potrafi się jednak zawiesić, przy czym podczas sprawdzania pogody robi to regularnie. Ma za to w miarę wygodnego pilota. W sumie testowało się go nam całkiem przyjemnie.

Egreat EG-R2A Networked Media Tank
Zalety
  • Odtwarzacz jest znacznie mniej problematyczny w obsłudze niż większość konkurencyjnych produktów
Wady
  • Nieciekawy interfejs użytkownika, niedopracowany szczególnie w przypadku dodatkowych funkcji
  • Czasem się wiesza
Do testów dostarczył:ITSklep.pl
Cena w dniu publikacji (z VAT):469 zł

 

Ocena artykułu:
Ocen: 13
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane