artykuły

GeForce GTX 580, a może raczej GTX 485?

Szybszy, chłodniejszy i... tańszy!

268
9 listopada 2010, 15:00 Mieszko Krzykowski, Paweł Pilarczyk

Pobór mocy, głośność, temperatura

GeForce GTX 580 ma być cichszy, chłodniejszy i mniej prądożerny od swojego poprzednika. Nasze pomiary, niestety, nie do końca to potwierdzają. Spójrzcie zresztą sami.

Pod obciążeniem nasz miernik poboru energii (Voltcraft Power Logger 3500) wskazał, że najwięcej energii pobierała konfiguracja z zainstalowanym geforce'em GTX 580. Mocno nas to zdziwiło, bo spodziewaliśmy się zupełnie innych wyników. Konsultowaliśmy nawet tę kwestię z przedstawicielami firmy NVIDIA, którzy również byli zaskoczeni naszymi liczbami. Niemniej testy dla pewności powtórzyliśmy wielokrotnie, zarówno jeśli chodzi o GTX-a 580, jak i GTX-a 480 – i za każdym razem uzyskiwaliśmy taki, a nie inny wynik. Być może trafiliśmy na wyjątkowo mocno prądożerny egzemplarz GTX-a 580 lub wyjątkowo oszczędny model GTX-a 480. Dysponowaliśmy tylko po jednym egzemplarzu każdej karty, więc nie mogliśmy sprawdzić większej ich liczby. Wyjątkowo oszczędna sztuka GTX-a 480 nie jest czymś nieprawdopodobnym. Jeśli porównacie te wyniki z tymi, które uzyskaliśmy, przygotowując pierwszy artykuł o GTX-ie 480 (dodatkowo zerknijcie, ile energii pobiera Radeon HD 5970), to zobaczycie, że przyczyna może być właśnie taka. Platforma jest nieco inna, inny jest też egzemplarz GTX-a 480. Możliwe, że późniejsze serie GTX-ów 480 były mniej prądożerne niż te, które początkowo trafiały do dziennikarzy.

W stanie spoczynku GTX 580 wypadł lepiej niż „Fermi”, chociaż różnice wcale nie są duże.

Na szczęście nowy GeForce jest znacznie cichszy i chłodniejszy od swojego poprzednika. Co prawda karta nadal jest wyraźnie słyszalna, ale głośność, jak na kartę z tej półki, jest do przyjęcia i nowy model nie denerwuje tak bardzo jak wcześniejszy. Na szczęście temperatura powyżej 90 stopni Celsjusza poszła tą samą drogą co hałaśliwy wentylator i nie ma po nich śladu. Widać, że nowy projekt układu chłodzenia sprawdza się. Tak to powinno wyglądać od samego początku, ale lepiej późno niż wcale.

5