artykuły

Acer Aspire 5745DG 3D – NVIDIA 3D Vision w kolejnym laptopie

Trójwymiar na kolanka

18
26 listopada 2010, 06:00 Tomasz Jadczak
Trójwymiarowy sen – 3D w laptopie

Pisaliśmy o stereoskopowej technice wyświetlania obrazu kilka razy, między innymi w artykule NVIDIA 3D Vision – nowy wymiar grafiki w grach?. Technikę NVIDIA 3D Vision zastosowaną w laptopie testowaliśmy kilka miesięcy temu (p. artykuł: ASUS G51J 3D – notebook z NVIDIA 3D Vision). Acer Aspire 5745DG 3D to następny wyposażony w nią laptop, jaki zagościł w redakcji PCLab.pl. Czy coś zasadniczo zmieniło się w porównaniu przetestowanymi wcześniej rozwiązaniami? Raczej niewiele, a już na pewno nie zasada działania, więc nie będziemy po raz kolejny opisywać, jak to działa (dociekliwym polecamy wymienione artykuły).

Pudełko dające dostęp do sztucznego świata trójwymiarowego (w wydaniu stereoskopowym)

 

Wśród dodatków znaleźliśmy niewielkie czarno-zielone pudełko z napisem NVIDIA 3D Vision. W środku były okulary, dodatkowe noski pozwalające lepiej je dopasować i kabel USB. W pierwszej chwili myśleliśmy, że w zestawie nie ma charakterystycznego nadajnika podczerwieni, ale szybko okazało się, że niczego nie brakuje. Projektanci laptopa po prostu wbudowali nadajnik w klapę z ekranem. To bardzo dobre rozwiązanie, bo nie trzeba podłączać zewnętrznego nadajnika kabelkiem USB. Brak takiego nadajnika ma tylko jedną, drobną wadę: głębię 3D należy wyregulować w sterownikach, a nie pokrętłem wbudowanym w nadajnik. Ponieważ robi się to bardzo rzadko, nie jest to duża uciążliwość.

Okulary nie zmieniły się od czasu, kiedy pierwszy raz testowaliśmy 3D Vision

Takiego nadajnika próżno szukać wśród dodatków do laptopa

 

Zastąpił go nadajnik wbudowany w pokrywę ekranu

Jak działa NVIDIA 3D Vision w tym laptopie? Technicznie rzecz biorąc: dokładnie tak samo jak we wcześniej testowanych urządzeniach. Efekt głębi obrazu jest identyczny i zależy głównie od programu. Wrażenia są dokładnie takie same jak wtedy, gdy testowaliśmy tę technikę po raz pierwszy czy drugi. Okulary, od początku takie same, ciągle nie są zbyt wygodne, szczególnie dla osób noszących szkła korekcyjne.

5