artykuły

Acer Aspire 5745DG 3D – NVIDIA 3D Vision w kolejnym laptopie

Trójwymiar na kolanka

18
26 listopada 2010, 06:00 Tomasz Jadczak
Ekran i dźwięk

Acer Aspire 5745DG 3D ma ekran o przekątnej 15,6 cala z odświeżaniem 120 Hz (tyle wymaga NVIDIA 3D Vision) i podświetleniem LED. Zawiasy trzymają pokrywę pewnie, a siła potrzebna do zmiany jej kąta jest umiarkowana. Obudowa jest dosyć sztywna. Sam ekran i ramka wokół niego są mocno odblaskowe.


W ekranie odbija się całe otoczenie

Wyświetlacz oceniamy jako poprawny. Kąty widzenia są przeciętne. Zakres regulacji jasności (jest dziewięć stopni) mógłby być nieco większy, bo maksymalna wartość (172 cd/m2 w centrum) może okazać się niewystarczająca w bezchmurny dzień. Równomierność podświetlenia diodami LED jest niezła. Reprodukcja kolorów też jest poprawna. Nasze urządzenie kalibrujące dodało do fabrycznych ustawień trochę czerwieni, co ociepliło obraz.

Kąty widzenia jak zwykle są lepsze w poziomie niż w pionie. W pionie obraz bez zmiany kolorystyki (jedynie staje się ciemniejszy) można obserwować pod kątem około 30° (czyli +/– 15°). W poziomie jest lepiej: około 130° (czyli +/– 65°). Oto cztery zdjęcia wykonane pod kątem 45° i jedno – w środku – na wprost.

Zdjęcia zostały tylko wycięte i sklejone w jeden obraz, bez przeróbek w programie graficznym. Ustawienia aparatu cyfrowego i warunki oświetleniowe były stałe

 

Pokrycie palety kolorów jest niezłe

 

Równomierność podświetlenia ekranu jest całkiem dobra

 

Wyniki pomiarów kontrastu

 

Powyżej ekranu umieszczono kamerkę o rozdzielczości 1,3 megapiksela. Jakość obrazu jest typowa

Dźwięk

Głośniki wbudowano nad klawiaturą. Chociaż producent opatrzył system dźwiękowy metką Virtual Surround Sound, nie możemy powiedzieć, że usłyszeliśmy jakieś wyjątkowo przestrzenne efekty.

Jakość dźwięku wydobywającego się z urządzenia nie rzuca na kolana. Jest poprawnie, ale słyszeliśmy już dużo lepszej klasy dźwięk z laptopów. Do słuchania dialogów z filmów na pewno wystarcza, ale uniesień muzycznych nie należy się spodziewać.

4