artykuły

Apple iPad kontra Samsung Galaxy Tab – pojedynek czołowych tabletów

Rozmiar (tabletu) ma znaczenie

103 30 października 2010, 21:30 Mieszko Krzykowski

Tablety nie są nowym produktem, towarzyszą nam już od kilku lat. Jednak nikt specjalnie nie przejmował się tym rodzajem urządzeń do momentu, gdy za ten rynek wzięło się Apple. Firma ta, będąca współczesnym wcieleniem króla Midasa, zamieniła segment tabletów z niszy, którą interesowali się nieliczni, w kurę znoszącą złote jajka. Wszystko to za sprawą iPada – sprzętu, o którym słyszeli chyba wszyscy. Konkurencja lekko przespała okazję, ale w końcu mamy na rynku pierwszego rywala iPada działającego pod kontrolą systemu Google Android 2.2 – model Samsung Galaxy Tab. Na czym polega fenomen iPada i czy Samsungowi uda się zawalczyć z Apple'em?

Spis treści

iProblem z pierwszymi tabletami w dużej mierze polegał na tym, że nie miały interfejsu, który byłby przystosowany do obsługi palcem. Pierwsze tablety często były sterowane przez systemy wywodzące się z biurkowych systemów operacyjnych, co skutecznie utrudniało ich obsługę. Poza tym były duże, ciężkie i nieporęczne. Długo blokowało to rozwój urządzeń tego typu. W miarę nieźle trzymały się jedynie tablety typu convertible, czyli skrzyżowanie notebooka z tabletem, w którym dotykowego ekranu używało się do wykonywania tylko niektórych czynności, najczęściej związanych z grafiką.

Sytuację drastycznie zmieniło Apple. Wcześniej pokazało, że da się zrobić interfejs do smartfona, który można obsługiwać z przyjemnością palcem. iPad pokazał, że można powtórzyć to z tabletem i zrobić urządzenie, które ludzie będą chcieli kupić.

O konkurencji dla iPada było słychać prawie że od momentu, gdy go oficjalnie zapowiedziano. Próbowano robić coś z Atomem i Windows 7, ale większość projektów tego typu upadła. Producenci sprzętu zwrócili się w stronę Androida, który z powodzeniem konkuruje z systemem Apple'a na rynku smartfonów, i okazało się, że może coś z tego wyjść. Jako pierwszy wyszedł z tego Galaxy Tab.

Samsung zupełnie nie kryje się z tym, że lubi podpatrywać rozwiązania u Apple'a. Już Samsung Galaxy S, flagowy smartfon Samsunga z Androidem, jest nazywany androidowym iPhone'em. W Galaxy Tabie podobieństwo do iPada jest widoczne od samego początku.

Pudełka, w które są zapakowane oba urządzenia, są bardzo podobne. Oba są białe, a front zdobi ilustracja przedstawiająca znajdujące się we wnętrzu urządzenie. Zbieg okoliczności? Rozmiar pudełka Galaxy Taba jest prawie dokładnie dwa razy mniejszy niż rozmiar pudełka iPada, ponieważ samo urządzenie jest prawie dokładnie dwa razy mniejsze.

Strona:
LabovskyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Labovsky2010.10.30, 21:40
13#1
No jest wreszcie, pierwszy w Polsce pojedynek iPada i Galaxy Taba :)
WersZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Wers2010.10.30, 21:45
-15#2
No proszę..wojna w komentarzach do newsa może zostać rozstrzygnięta w tym teście ;]
Labovsky @ 2010.10.30 21:40  Post: 425914
No jest wreszcie, pierwszy w Polsce pojedynek iPada i Galaxy Taba :)

gj
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2010.10.30, 21:48
-4#3
Labovsky @ 2010.10.30 21:40  Post: 425914
No jest wreszcie, pierwszy w Polsce pojedynek iPada i Galaxy Taba :)

Co to za pojedynek? Samsung za wysoko się ceni i nie stanowi realnej alternatywy. Koszty produkcji są niskie, a cena wysoka.

Wydaje mi się, że jest jakaś chora logika, że ten tablet to w zasadzie 'dwa' telefony to mogą dać cenę 2x wyższą:)

1400zł to by była świetna oferta. W końcu płacimy za urządzenie 'beta'. W dodatku jak mnie pamięć nie myli to Android 3.0 ma wymagać 512mb ramu, a samsung ma zaledwie 256... Z parametrów uczepię się baterii. Czas działania mógłby być porównywalny z iPadem. To ważniejszy parametr od szybkiego CPU.

.... Czy samsung umożliwia rozmowy telefoniczne TYLKO przez bluetooth? czy można rozmawiać przez tablet? Jak to wygląda? (może filmik)
thomsonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
thomson2010.10.30, 21:53
-7#4
Plus przerabia pudełka iPadów?
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2010.10.30, 22:06
Ano te proporcje galaxy są do bańki. Apple ma łeb na karku. Po raz kolejny utrafili w gusta klientów. W ogóle pomimo mojej wewnętrznej niechęci do tej firmy, uważam, że prowadzą świetną politykę handlową. Po jednym sensownym urządzeniu podzielonym kilka wariantów cenowych i starczy. Samsung z kolei naładował do tego tabletu za dużo, aż sprzęt przymulił. Zapomnieli, że tego rodzaju urządzenia nie służą do pracy, czy wykonywania nawet mniej istotnych rzeczy. To jest czysta zabawa. Ma być przyjemnie przed domem, w podróży i w łóżku (łóżku? :E )
=-Mav-=Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
=-Mav-=2010.10.30, 22:09
Ej, a gdzie jest przycisk Porn? Rumuni mają, a my to gorsi? :E

Samsung trochę za mały, 10' to imo optymalna wielkość dla takiego urządzenia.
Nitek890Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Nitek8902010.10.30, 22:12
prawie dokładnie dwa razy mniejsze

Nie lepiej wywalić 'prawie' lub 'dokładnie'? :>
bourne2008Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bourne20082010.10.30, 22:19
Warto dodac ze Ipad to urzadzenie idealne do rozrywki. Tysiace gier z Iphona i setki natywnych dla Ipada powoduja ze praktycznie konsolki typu PSP przestaly istniec.
EheheheZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ehehehe2010.10.30, 22:27
Zaraz zaraz. iPad tanszy niz Tab a dostal minusa za cene? I niby jaki niezbedny soft trzeba kupic do iPada? Minus za iTunes tez jest mocno subiektywny bo wiele osob lubi ten program. Przydalyby sie tez plusy i minusy za ilosc softu z ktorego mozna korzystac na danym sprzecie...
Nitek890Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Nitek8902010.10.30, 22:37
15#10

Jakość ekranu iPada jest sporo lepsza w urządzeniu Apple.

Faktycznie, jakość ekranu iPada w urządzeniu Samsunga jest beznadziejna.
Zaloguj się, by móc komentować
1