Smartfony
Artykuł
Mieszko Krzykowski, Poniedziałek, 11 października 2010, 19:30
Windows Mobile – przez lata był to synonim systemu operacyjnego do smartfonów. Sytuacja zmieniła się głównie za sprawą Apple'a, który pokazał, że można stworzyć urządzenie z przejrzystym interfejsem dającym się obsługiwać palcem. Wtedy dostrzeżono, że rysik był dobry w czasach, gdy koła były kwadratowe, a interfejs Windows Mobile, tak zbliżony do interfejsów zwykłych komputerów, to coś, co już dawno wyszło z mody. Co prawda HTC rozwijało swoje SenseUI, które dość znacznie ułatwiało obsługę telefonów z Mobilnymi Okienkami, można było też kupić nakładkę SPB Mobile Shell, ale tak naprawdę Microsoft nie dostrzegł zmian następujących na tym rynku. Tak wyglądał początek końca Windows Mobile.

Rynek smartfonów rozwija się bardzo dynamicznie i bardzo szybko rośnie jego wartość. Microsoft nieco zaspał i dał się wyprzedzić konkurencji niczym w bajce o żółwiu i zającu. W pewnym momencie na zarząd giganta z Redmond ktoś wylał kubeł zimnej wody i zapadła dość drastyczna decyzja mająca na celu ratowanie sytuacji. Celem było stworzenie zupełnie nowego systemu operacyjnego, który byłby przystosowany do współczesnych standardów i nie wyglądałby przy konkurencji przestarzale. Koszt był bardzo wysoki, bo na samym początku całkowicie zrezygnowano z kompatybilności wstecznej. Lata tworzenia aplikacji na Mobilne Okienka poszły w niepamięć, ale trudna sytuacja wymagała podjęcia zdecydowanych działań. Jak udał się Microsoftowi nowy system? Dzisiaj oficjalnie pojawił się Windows Phone 7. Co prawda na urządzenia z tym systemem oraz jego finalne kompilacje poczekamy jeszcze około miesiąca, ale już teraz udało nam się dorwać w swoje ręce przedprodukcyjny egzemplarz jednego z telefonów z tym systemem, więc chcielibyśmy opisać swoje wrażenia. Ponieważ na razie nie ma żadnego oprogramowania pozwalającego na tworzenie zrzutów ekranu Windows Phone 7, musieliśmy robić zdjęcia, które mają, niestety, trochę gorszą jakość.

Ocena artykułu:
Ocen: 14
Zaloguj się, by móc oceniać
Sobota (2010.10.11, 19:48)
Ocena: 0

0%
Niby Windows przeprojektowany ale nie każdemu może podobać się tak minimalistyczny interfejs. Fakt w obecnych czasach dąży się do eliminacji rysika za wszelką cenę, i jak widać M$ się to udało. Bardziej rozwinięte funkcje sieciowe mogą sugerować zwiększoną konkurencje dla androida. Jak widać postawiono ewidentnie na sieć i multimedia oraz na zredukowanie funkcji biurowych (słusznie?).

Wniosek- mimo że nie wzorowano się w sposób bezpośredni na konkurencji to podążono jej drogą. Rozpatrzono nowy system w kontekście zastosowań nie tylko związanych z dzwonieniem oraz wysyłaniem SMS.
PiotrexP (2010.10.11, 19:51)
Ocena: 1

0%
Wszystko, ale to naprawdę wszystko w rękach developerów i modelu sprzedaży aplikacji.
agent_x007 (2010.10.11, 19:57)
Ocena: 0

0%
Czy dałoby się dodać wymagania sprzętowe Windowsa Phone 7 w stosunku do fonów ?
Jak już pisać artykuł o nim to dokładny, wymagania można umieścić chociażby w podsumowaniu. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że zainteresowani (zaawansowani użytkownicy) napewno je znają, ale którzy po raz pierwszy o nim słyszą napewno będą zaciekawieni.
Co do samego systemu :
MOŻE w końcu Microsoft uda się coś zdziałać na tym zapomnianym przez niego rynku smartfonów.
aszu (2010.10.11, 20:04)
Ocena: 2

0%
Przykro mi, ale koncepcja tego systemu zupełnie do mnie nie trafia. Ten interfejs wygląda jak żywcem wyjęty z jakiegoś telefonu dla starców i ślepców. Generalnie jestem zwolennikiem prostych, minimalistycznych rozwiązań, ale w W7PS Microsoft po prostu przegiął.
xtremesystems (2010.10.11, 20:06)
Ocena: 3

0%
'Android to chyba jednak trochę inna grupa odbiorców. '
czy autor mogłby rozwinac jaka??
Telvas (2010.10.11, 20:07)
Ocena: 9

0%
Em, czyli że co, że niby nie da się telefonu używać bez zalogowania się do/na MSN? o_O
I pewnie jeszcze komóreczka by chciała non-stop drzeć coś z Netu bez naszej wiedzy, zapychając wszystkim sieć GSM i naciągając nas na koszta? :/
Wygląda na to, że chcą od nas, żebyśmy sprzedali własną prywatność, własną tożsamość i wolną wolę za odrobinę wygody...
SunTzu (2010.10.11, 20:13)
Ocena: -3

0%
Bez sensu jest ten system.

Jeżeli chcielibyśmy drugiego symbiana... to byśmy kupowali Nokie. MS stało na skraju przepaści zrobiło wielki krok do przodu.

Rozumiem, że w7 zrywa z przeszłością. Zastosowanie biznesowe? Właście siłą starego systemu był fakt, że były na nim aplikacje biznesowe. Teraz ich Nie MA! Za to już są na AJJJJphonie, Androidzie. To telefon dla lady barbie co telefon używa do facebooka.


MS tyle kasy wydaliście i po co? Zamiast zarabiać na softcie robiąc go pod Apple, Androida.

Inna sprawa
W tekście pojawiła się forma smart fon, smartfon? Ale w słowniku nie ma takiego słowa, więc może używać angielskiej nazwy smartphone. Np. na stronie orange tak jest.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane