Obudowy i zasilacze
Artykuł
Dawid Grzyb, Niedziela, 14 listopada 2010, 21:45
Co może zrobić ktoś, kto nie lubi dużego pudła zwanego komputerem, a ten przenośny nie zapewnia dostatecznie dużej mocy obliczeniowej? Remedium na tę bolączkę może być tylko jedno: stacjonarny pecet, ale zamknięty w odpowiednio małej obudowie. Skrzynki typu SFF (ang. small form factor) jeszcze nie są poważną konkurencją dla tych tradycyjnych, ale pojawia się coraz więcej modeli, które zasługują na uwagę również tych wymagających użytkowników. Przykładem takiego produktu jest jedna z obudów firmy SilverStone. Pomimo niepozornych rozmiarów najnowszy model z serii Sugo może pomieścić całkiem sporo.

Słowo wstępu

Standard Mini-ITX, powstały w wyniku zmniejszenia płyt głównych, przyczynił się do wzrostu zapotrzebowania na obudowy o odpowiednio niewielkich rozmiarach. Skrzynki SFF już od pewnego czasu zwracają naszą uwagę, ponieważ płyty główne, które można w nich zmieścić, mogą obsłużyć większość desktopowych kart graficznych, procesorów oraz modułów pamięci. Mało tego, tacy producenci, jak: Zotac, J&W, Intel, ASUS, patrzą na ten format coraz przychylniej. Rezultat nietrudno przewidzieć: skoro możemy stworzyć komputer z wydajnych komponentów, zamykając je w obudowie zajmującej dużo mniej miejsca niż skrzynia przeciętnego Kowalskiego, to pozostaje wydać pieniądze i cieszyć się z zaoszczędzonej przestrzeni. Jednak każdy kij ma dwa końce. O ile te wszystkie komponenty nie usmażą się wewnątrz tej ciasnej skrzyneczki – wszystko w porządku. Skoro tak, to wypadałoby przezornie umieszczać w obudowach SFF tylko te komponenty, które nie generują dużo ciepła, czyli przeważnie niegrzeszące wydajnością. Mini-ITX nie dla graczy? Nie, to scenariusz zbyt pesymistyczny, żeby był prawdziwy.

SilverStone jest firmą od wielu lat słynącą z produkcji akcesoriów i podzespołów komputerowych, takich jak zasilacze i maty wyciszające. Ale najsilniej kojarzona jest z obudowami przeznaczonymi dla zamożniejszej klienteli. Innymi słowy, myśląc o produktach firm LianLi czy Antec, myślimy też o tym, co ma w ofercie SilverStone. Nawiązując do problemu wspomnianego akapit wcześniej: nie wydaje się nam, że faktycznie istnieje, gdy patrzymy na najnowszą obudowę formatu SFF tejże firmy. SG07B to już siódmy model z serii Sugo. Wszystkie należące do niej skrzynki są przystosowane do pomieszczenia całkiem sporych kart graficznych, schładzaczy i innych dużych podzespołów, ale model SG07B to i tak rodzynek. No bo jak inaczej nazwać obudowę, która może pomieścić największego potwora w ofercie ATI, Radeona HD 5970? No dobrze, to mógł być niecodzienny zbieg okoliczności, że jakimś cudem akurat ta karta zmieściła się do akurat tej obudowy. Ale zasilacz o mocy 600 W to zdecydowanie nie jest przypadek: ta skrzynka jest dostępna wyłącznie z takim PSU w komplecie. Nie ma cienia wątpliwości, do kogo jest kierowana. Nam pozostało przekonać się, czy faktycznie obudowa nie usmaży tego, co postanowiliśmy umieścić w jej wnętrzu.

Ocena artykułu:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
Mr.FrOsT (2010.11.14, 21:52)
Ocena: 12

0%
Zaaaa droga.
Telvas (2010.11.14, 22:02)
Ocena: 4

0%
Co do głośności - weźcie też pod uwagę, że normalne towery, hałasując POD biurkiem, przeszkadzają mniej, niż takie małe cacko, które niemal z założenia ląduje NA biurku.

Poza tym fajnie wygląda :)
SunTzu (2010.11.14, 22:05)
Ocena: 1

0%
Telvas pełna racja. Jak za tą cenę zbyt liche wykonanie. Może fractal coś sprezentuje nowego.

@jak ja bym chciał takiego 'cieniasa'. Mmmm rozpływam się:) Do niego Bulldozer+460GTX i robota leci....
yossarian666 (2010.11.14, 22:13)
Ocena: 3

0%
W końcu robią coś, w czym mieści się Komputer. Szkoda że tak drogo :( Ładnie prezentowałby się przy moim subwoferze :)
tasak (2010.11.14, 22:18)
Ocena: 0

0%
Wszystko fajnie szkoda że cena nie jest mniejsza:-(
Kubaswielgus (2010.11.14, 22:37)
Ocena: 6

0%
Dzięki za test. Szkoda, że nie zrobiliście jakiegoś zdjęcia gdzie Sugo leży koło normalnej obudowy. Byłoby ciekawiej :)
ttommy (2010.11.14, 22:39)
Ocena: 0

0%
Za dużo wad, jak na budę za prawie 800zł.
Na drogą tandetę nikogo nie stać.
Ui_zuyXiX67bGDrmI6edo5rTT (2010.11.14, 22:44)
Ocena: 2

0%
Za miniaturyzację niestety się płaci, a szkoda, bo takie obudowy powinny być standardem.
Violator (2010.11.14, 22:51)
Ocena: 6

0%
Kubaswielgus @ 2010.11.14 22:37  Post: 430564
Dzięki za test. Szkoda, że nie zrobiliście jakiegoś zdjęcia gdzie Sugo leży koło normalnej obudowy. Byłoby ciekawiej :)


Masz rację. Teraz nie starczyło czasu (albo pamięci). Ale postaramy się nadrobić braki.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane