artykuły

SilverStone Sugo SG07B – obudowa formatu SFF dla gracza?

Małe jest piękne pojemne

39
14 listopada 2010, 21:45 Dawid Grzyb

Testy – głośność

Pomimo formatu SG07B postanowiliśmy przeprowadzić testy głośności z nietypowym rywalem, o którym już pisaliśmy na łamach PCLab.pl. Nasz wybór padł na obudowę Antec P183, ponieważ jej cena jest zbliżona do ceny najnowszej skrzynki serii Sugo. Nie ukrywamy, że byliśmy bardzo ciekawi, jak model SG07B poradzi sobie w konfrontacji z obudową o teoretycznie dużo lepszych możliwościach wentylacyjnych. Wprawdzie aby w pełni wykorzystać te możliwości, należałoby zamontować w P183 niefabryczne wentylatory, ale nie zrobiliśmy tego z jednego, naszym zdaniem wyjątkowo logicznego powodu: w modelu SG07B firmy SilverStone praktycznie nie ma możliwości wykorzystania wentylatorów innych niż te fabryczne. Jedyny aspekt chłodzenia w skrzynce firmy SilverStone, na który użytkownik ma faktyczny wpływ, to dobranie wydajnego radiatora i wentylatora na CPU. Chociaż nawet tu jesteśmy mocno ograniczeni przez 117 mm pomiędzy procesorem a fabrycznym wentylatorem SG07B. 

Skromna liczba wykresów jest logicznym następstwem stworzenia dokładnie takich samych warunków testowych obydwu obudowom.  Należy też pamiętać, że model P183 osiąga pełnię swoich możliwości dopiero po wymianie fabrycznej baterii wentylatorów.

Głośność tła w trakcie testów to 21 dBA. Wykorzystany do pomiaru miernik całkujący został umiejscowiony w odległości 1 m od jednostek testowych.

Podczas spoczynku obydwie jednostki były podobnie głośne – ich fabryczne wentylatory pracowały na najniższych możliwych obrotach. 2 dBA różnicy pomiędzy komputerami to nie jest dużo. Jednakże przy wysokich obrotach widać różnicę aż 7,5 dBA. Nie spodziewaliśmy się rewelacji w przypadku modelu P183, ponieważ fabryczna „obsada” tej obudowy to wydajne, ale przy okazji głośne TriCool. Air Penetrator zamontowany w obudowie firmy SilverStone podczas pracy na najwyższych obrotach jest głośniejszy o zaledwie 4 dBA niż fabryczne wentylatory w obudowie P183 kręcące się z minimalną prędkością. Ale dwa głośne tricoole w tej drugiej wyjaśniają sporą różnicę.

Niebieskie słupki symbolizujące produkt firmy Antec zajęły skrajne pozycje, co nas nie zdziwiło. Wykorzystany w testach Radeon HD 5970 pokazał, że działając na pełnych obrotach w obudowie P183, jest do zniesienia. Obudowa firmy SilverStone nie jest aż tak pojemna jak skrzynka Anteca. Przypuszczamy, że właśnie dlatego głośność karty firmy ATI była odczuwalnie większa w przypadku modelu SG07B – 5 dBA to spora różnica. Gdy system był obciążony i fabryczna bateria wentylatorów kręciła się z maksymalną prędkością, obydwie obudowy wypadły bardzo porównywalnie. 

Podsumowując, po najnowszej obudowie serii Sugo spodziewaliśmy się gorszych wyników. Skrzynka nie jest przesadnie cicha, ale należy wziąć poprawkę na kartę graficzną, którą wykorzystaliśmy w testach. Radeon HD 5970 nie jest często kupowanym produktem, a z całą pewnością nie zalicza się do cichych. Po obudowie Anteca wyposażonej w fabryczne wentylatory nie spodziewaliśmy się dobrych rezultatów, ale gdy się je wymieni, wypada dużo korzystniej. Podkreślamy, że my tego nie zrobiliśmy, aby oba produkty miały równe szanse. Jeżeli chcecie się przekonać o potencjale drzemiącym w produkcie Anteca, zajrzyjcie na stronę.  

Szczegółowe objaśnienia opisów:

  1. Antec P183, went. fabryczna MAX – wyposażona jedynie w fabryczne wentylatory pracujące na maksymalnych obrotach.
  2. Antec P183, went. fabryczna MIN – wyposażona jedynie w fabryczne wentylatory pracujące na minimalnych obrotach.
  3. SilverStone Sugo SG07B, went. fabryczna MAX – wyposażona jedynie w fabryczne wentylatory pracujące na maksymalnych obrotach.
  4. SilverStone Sugo SG07B, went. fabryczna MIN – wyposażona jedynie w fabryczne wentylatory pracujące na minimalnych obrotach.
7