artykuły

WIWA HD 110 – test tunera, ramki cyfrowej i nagrywarki sygnału telewizyjnego w jednym

Na biurko i do samochodu

19
23 października 2010, 18:00 Dawid Grzyb

Menu urządzenia

Menu modelu HD 110 nie wyróżnia się niczym specjalnym. Jego podstawowa warstwa została podzielona na sześć głównych zakładek, ale bez podłączonego urządzenia magazynującego mamy dostęp tylko do dwóch z nich: HD TV i Setup. Pierwsza opcja, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Po pierwszym uruchomieniu zakładki HD TV pojawi się ekran instalacji, który pomoże odpowiednio skonfigurować najważniejsze parametry, czyli język menu oraz kraj. Wyszukanie dostępnych kanałów trwa około dwóch minut, a po tym czasie ekran zapełni się ich nazwami, posortowanymi standardowo (sposób sortowania można później zmienić). Dalej jest już z górki, bo interfejs jest wyjątkowo nieskomplikowany i wszystkie niezbędne funkcje są intuicyjnie opisane na pilocie zdalnego sterowania.

Niektóre z funkcji urządzenia są zależne od siły sygnału oraz danych podawanych przez nadawcę. W wyniku małej mocy sygnału napotkaliśmy problemy związane z informacjami wyświetlanymi za pomocą EPG (ang. Electronic Programming Guide, 'elektroniczny przewodnik po programach'), chociaż nie tylko takie. Po naciśnięciu na pilocie przycisku INFO powinna się wyświetlić krótka informacja o oglądanym programie. Niestety, podczas testów w ramce cały czas widniał napis szukam. Podobnie było z wyświetlaniem nazw programów. Trafił się jeden, który widniał jako niezidentyfikowany, ale dało się go bez przeszkód oglądać.

Funkcje TIMESHIFT oraz PVR działały bez problemu. Pierwsza opcja pozwala zatrzymać program transmitowany na żywo, a druga umożliwia nagranie go. Aby zadziałały, jest potrzebne podłączone urządzenie magazynujące, co jest zrozumiałe. Czas wykonywania pauzy podczas korzystania z opcji TIMESHIFT różni się w zależności od nośnika i trwa od kilku do kilkunastu sekund. Pojawia się wówczas na ekranie ikona pauzy oraz buforowania treści.

Twórcy urządzenia nie zapomnieli też o opcji planowania rejestracji wybranego programu. Odtwarzacz HD 110 umie wyświetlić również telegazetę. Dodatkowo można dowolnie manipulować listą programów. Pilotem można zmienić ich nazwy, kolejność wyświetlania oraz usunąć te zbędne. Wymaga to podania sześciocyfrowego hasła, podobnie jak w przypadku kontroli rodzicielskiej.  

Opcje systemowe niczym nas nie zaskoczyły. W menu obrazu można zmienić wyjścia wideo, system wyświetlania oraz proporcje obrazu. Podstawowe ustawienia to klasyka. Nie zabrakło kilku opcji językowych, parametrów kontroli rodzicielskiej, pola do wpisania hasła i danych o wersji oprogramowania sterującego. W opcjach urządzenia magazynującego można określić sposób wyświetlania zdjęć, ustawić napisy wyświetlane podczas oglądania filmów oraz dostosować urządzenie do korzystania z funkcji PVR. Ostatnia opcja jest interesująca, bo pozwala podejrzeć parametry podłączonego urządzenia magazynującego, a nawet je sformatować. Jest też kilka opcji regionalnych, jak wybór kraju/miasta i strefy czasowej. Menu ustawień urządzenia zostało dobrze przemyślane, ale zabrakło opcji dotyczących ekranu, co jest co najmniej dziwne. Chyba w każdym innym urządzeniu, które wyświetla jakąkolwiek treść, da się zmieniać podstawowe parametry wyświetlacza, a tu nic. Duży minus.

Na sam koniec pozostały do omówienia dwie zakładki: przeglądarka zdjęć oraz odtwarzacz muzyczny. Są dostępne, gdy podłączone jest urządzenie magazynujące z rozpoznawalnymi danymi. Przeglądanie plików sprowadza się do korzystania ze strzałek kierunkowych pilota oraz przycisków OK i EXIT. Dane są wyświetlane wg takiej samej struktury katalogowej jak ta, która znajduje się na podłączonym urządzeniu magazynującym. Nie spodziewaliśmy się innego rozwiązania. Dostęp do plików różni się w zależności od urządzenia, które jest podłączone. Prędkość transmisji danych jest na tyle przyzwoita, że nawet podczas oglądania filmu w rozdzielczości 1080p jest zachowana płynność odtwarzania, nie wspominając o przeglądaniu zdjęć czy utworów muzycznych. Podczas przeglądania zarówno zdjęć, jak i plików muzycznych uaktywniają się odpowiednie przyciski. 

5