artykuły

WIWA HD 110 – test tunera, ramki cyfrowej i nagrywarki sygnału telewizyjnego w jednym

Na biurko i do samochodu

19
23 października 2010, 18:00 Dawid Grzyb

Użytkowanie i opis możliwości

Modelem HD 110 steruje się za pomocą niedużego, lekkiego pilota. Jego przyciski są wykonane z gumy, wciskają się miękko i są dobrze opisane. Liczba funkcji jest bardziej niż zadowalająca, nie udało się nam znaleźć nawet jednej opcji, której by nam brakowało. Nie jesteśmy jednak przekonani, co do układu przycisków, który nie pozwala na łatwe zapamiętanie ich pozycji. Przez długi czas przed wybraniem interesującej nas funkcji trzeba będzie pewnie każdorazowo na pilota spojrzeć. Jego wykonanie również nie powala. Obudowa kontrolera składa się z dwóch plastikowych elementów, które trzeszczą i sprawiają wrażenie, jak gdyby miał się za moment rozpaść. Jeżeli sprzęt trafi do serwisu, będzie to najprawdopodobniej wina wadliwego pilota. Ale na szczęście dwuletnia gwarancja typu door-to-door zapewnia, że urządzenie szybko wróci z naprawy. Nabywca nie pokrywa żadnych kosztów wysyłki sprzętu do serwisu, a sprzęt odbiera od niego kurier. To duży plus, bo model HD 110 nie kosztuje wyjątkowo dużo, a gwarancja tego typu jest najlepszą z możliwych. 

Poruszanie się po menu jest wyjątkowo łatwe. Bywa jednak toporne, ponieważ czasem sprzęt „myśli” po naciśnięciu przycisku OK. To przypadłość praktycznie wszystkich urządzeń podobnych do modelu HD 110, chociaż zwykle jest jeszcze gorzej. Zdarza się też, że guzik trzeba wcisnąć dwa–trzy razy, bo odbiornik nie zgrał się z sygnałem kontrolera. Warto pamiętać, że odtwarzacz nie ma własnej pamięci, na której można by przechowywać dane. Nie jest to wada, ponieważ sposoby, na które można wyświetlać obraz na ekranie urządzenia, wynagradzają ten brak z nawiązką.

Ponieważ w ramce umieszczono dwa wyjścia obrazu i dźwięku, za pomocą odpowiedniego kabla można wyświetlić zawartość ramki na ekranie zarówno telewizora cyfrowego, jak i wyposażonego tylko w gniazda analogowe. Dodatkowo na pilocie znajduje się przycisk SWITCH, który umożliwia szybkie przełączenie się pomiędzy ekranem ramki a odbiornikiem zaopatrzonym w gniazdo HDMI. Wtedy urządzenie posłuży jako dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. 

Odtwarzacz umie poprawnie wykryć różne nośniki danych z systemem plików NTFS oraz FAT32 i wyświetlić ich zawartość. Podłączyliśmy do niego kilka przenośnych modułów pamięci USB i odtwarzaczy plików muzycznych, dysk zewnętrzny i kartę pamięci typu SD. Struktura katalogów i zawartość każdego z tych urządzeń zostały poprawnie wyświetlone.

Kupując HD 110, należy liczyć się z tym, że urządzenie nie ma tunera telewizji analogowej, a ten wbudowany w odtwarzacz może odbierać wyłącznie sygnał naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w standardzie MPEG-4 (zgodnym z MPEG-2). Za granicą nie byłoby to problemem, ale w Polsce transmisja sygnału cyfrowego DVB-T nie działa aż tak dobrze jak np. u naszych zachodnich sąsiadów. Analogowy sygnał naziemny ustąpi miejsca cyfrowemu dopiero w 2013 roku, więc producent, pozbawiając urządzenie możliwości oglądania telewizji nadawanej analogowo, odrobinę się zapędził. 

Urządzenie przetestowaliśmy w Warszawie. Na terenie miasta i obszarach przyległych znajdują się dwa nadajniki naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T: o mocy 100 kW ERP w Raszynie i o mocy 2,5 kW ERP w budynku PKiN-u. Dostępne programy to TVP1, TVP2, TVP INFO, POLSAT, TVN, TV4 oraz TV PULS. W centrum Żoliborza udało się nam odebrać programy: TVP1, TVP2, TVP INFO oraz TVN Warszawa. Jakość obrazu (gdy urządzenie już odnalazło sygnał) zazwyczaj była dobra. Antena dołączona do zestawu swoje zadanie spełnia dość przeciętnie, bo niekiedy wyszukiwanie sygnału wymaga od użytkownika czasu i cierpliwości, po prostu trzeba biegać z anteną w ręku po całym lokum.

Nie możemy przyczepić się do różnorodności odtwarzanych formatów. Model HD 110 radzi sobie z najpopularniejszymi rozszerzeniami plików, zarówno zdjęć, filmów, jak i muzyki. Spodobała się nam możliwość odtwarzania napisów. Należy tylko pamiętać o tym, że aby plik tekstowy został poprawnie zaimportowany, jego nazwa musi być taka sama jak nazwa pliku z filmem.

Pozostała kwestia przenośności odtwarzacza. Ten aspekt bardzo nam się spodobał. Etui dołączone do zestawu jest na tyle solidne, że wytrzyma niejedną wyprawę samochodem. Opcja wydaje się wręcz idealna, gdy pasażerem siedzącym na tylnym siedzeniu jest małe dziecko. Można umilić brzdącowi czas, wyświetlając mu np. bajki, i skupić się na prowadzeniu auta. Dzięki pasom mocującym w etui, które dają się regulować, odtwarzacz pozostaje na swoim miejscu przymocowany do zagłówka w samochodzie.  

4