artykuły

Firefox 4 Beta kontra Internet Explorer 9 Beta

Test dwóch wielkich nadziei

112 2 listopada 2010, 14:00 Eryk Napierała

Nowa karta

W Firefoksie 4 po utworzeniu nowej karty widoczne jest… Nic, po prostu pustka, idealna tabula rasa. Pod tym względem użytkownicy przeglądarki Mozilli ulepszeń się nie doczekali. Inaczej jest w Internet Explorerze 9.

W przeglądarce Microsoftu nowa karta jest podobna do tej znanej z Chrome'a – zawiera odnośniki do najczęściej odwiedzanych witryn. W aplikacji Google'a były one jednak miniaturami – twórcy nowego IE zdecydowali się tylko na pola z ikoną i tytułem. Nie jest to wbrew pozorom rozwiązanie gorsze – mały, niewyraźny obrazek mógłby niewiele powiedzieć o stronie, którą by przedstawiał. Za to ikona pozwoli łatwo zlokalizować odnośnik do danego serwisu, a jej nazwa pomoże w rozróżnieniu podstron (przykładem usługi Google'a na poniższym zrzucie).

W każdym polu znajduje się także kolorowy pasek, którego długość informuje, jak często użytkownik zaglądał na daną witrynę – im pasek dłuższy, tym odbywało się to częściej. Po najechaniu na którąś z ramek dodatkowo pod paskiem wyświetlany jest słowny opis aktywności. Możliwe jest, naturalnie, usunięcie wybranej pozycji ze strony nowej karty: jednorazowo, przez kliknięcie na znaku iksa w prawym górnym rogu pola, lub permanentnie, poprzez menu kontekstowe.Oprócz tego na stronie startowej wyświetlane są odnośniki do listy ostatnio zamkniętych kart oraz opcji ponownego otworzenia poprzedniej sesji i przejścia do trybu prywatnego. Nie można, niestety, samodzielnie dodać odnośnika do jakiejkolwiek witryny (chyba że przez częste jej odwiedzanie) lub zmienić ustalonej przez program kolejności.

Krótkie podsumowanie zarządzania kartami

Ogólnie rzecz biorąc, pod względem zarządzania kartami nowe przeglądarki wypadają na tle swoich poprzedników całkiem dobrze. Wprowadzają kilka nowości, z tym że więcej jest ich w programie Mozilli. Również na tle aplikacji innych producentów nowy Firefox i Internet Explorer nie wypadają źle. Oba programy umożliwiają grupowanie kart, czego nie ma w Chromie i Operze. Cały czas odstają jednak od produktu drugiej z firm – tam dostępny jest szybki podgląd kart po przytrzymaniu kursora na belce, możliwość wyświetlania miniatur stron na pasku kart oraz blokada witryny przed przypadkowym zamknięciem. Podobne funkcje można co prawda znaleźć w Firefoksie, jednak dopiero po zainstalowaniu odpowiednich rozszerzeń. Ale to jest temat na całkiem inny artykuł...

6