artykuły

Wizerunek gracza i komputerowego entuzjasty

Wypaczony portret fanatyka

81 8 sierpnia 2010, 13:35 Kamil .qam Przybysz
Wiecie, jak rozpoznać typowego pracownika IT? To bardzo proste, wystarczy doszukać się jednej z kilku cech charakterystycznych: otyłości, długich włosów, grubych okularów lub dziwnego, nieobecnego wyrazu twarzy. Jeśli te wskaźniki zawiodą, zawsze można zaryzykować i postawić na jegomościa w staromodnej koszuli w kratkę lub całkowicie spranym, wymiętolonym, czarnym t-shircie Kornu. Tak, komputerowca nie da się nie zauważyć – jest prawie tak charakterystyczny jak blondynka z kawałów. Gracza również można dostrzec na pierwszy rzut oka: zwykle jest pryszczaty, zaniedbany i biały jak ściana… Oj tak, prawdziwy maniak nie ma łatwego życia!

Spis treści

Zanim ze wściekłością rzucicie się do komentowania i zmiażdżycie mnie swoją krytyką – poczekajcie i poczytajcie. Stereotypy to nieodłączny element naszego życia – swego rodzaju skróty myślowe, pozwalające szybciej przetwarzać najpotrzebniejsze informacje. Opisując komputerowca, przytoczyłem te najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne opinie, bo można by jeszcze długo wymieniać. Wizerunek gracza-maniaka jest nafaszerowany błędnymi i często krzywdzącymi uogólnieniami. Nawet trudno określić skalę tego zjawiska, ale uwierzcie mi, jest ona zatrważająca. My – gracze i komputerowcy – często tego nie dostrzegamy. Obracamy się we własnym towarzystwie, a nasi bliscy już dawno przywykli do tego, że całe noce poświęcamy na grę lub grzebanie w systemie. W naszym cyfrowym świecie wszystko jest jak najbardziej w porządku. Jednak prawda jest brutalna: stereotyp informatyka żyje nadal, i to nie tylko w kawałach.

Paul Allen i Bill Gates – początki stereotypu

Jak przystało na pclabowego „specjalistę od spraw erotyki i seksu”, postanowiłem przepytać kilkanaście swoich koleżanek. Badanie polegało na zadaniu prostego pytania: „Co myślisz o maniakach gier oraz komputerów?”. Tak, wiem, to bardzo tendencyjne podejście, ale cały eksperyment nie miał żadnych podstaw naukowych, więc postanowiłem go specjalnie przejaskrawić. Wyniki były zaskakujące – zdecydowanie jestem rozczarowany postawą młodych kobiet, które nie są związane z grami. Odpowiedzi były różne, ale zasadniczo można je podsumować dwoma kluczowymi frazami: „oderwani od rzeczywistości” oraz „zamknięci w sobie”. Niestety, jeśli kiedyś ktoś z Was przyzna się przed dziewczyną, że stracił kilka ostatnich nocy na namiętne spotkania z Larą Croft, może się okazać, że białogłowa weźmie go za stuprocentowego kosmitę. Dawniej myślałem, że nowe pokolenia mają zupełnie inne spojrzenie na te sprawy, ale jak się okazuje, komputerowcy oraz konsolowcy są dalej wrzucani do starej, zatęchłej szufladki. Nie tylko przez kobiety. Faceci, którzy nigdy nie złapali bakcyla związanego z grami, też często mają bardzo dziwne pojęcie w tej kwestii. Już wielokrotnie słyszałem: „Wyjdź czasem z domu, sprzed komputera”… Paradoksalnie, zazwyczaj było to wtedy, gdy regularnie zażywałem kąpieli słonecznych lub korzystałem z innych uciech życia w „realu”.

Lara Croft – idealna partnerka maniaka gier komputerowych

Strona:
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2010.08.08, 13:41
Jestem padnięty po całym tygodniu i dla przyjemności oszczędziłem sobie tekst, a czytałem same obrazki.... Od razu człowiekowi poprawia się humor:)

Humor popsuł mi się jak zacząłem czytać. Chyba faktycznie można zostać zaszufladkowanym jeżeli przyzna się komuś, że zna się na komputerach.

Dzisiejsze obudowy komputerów mogą mieć fikuśne, podświetlane kształty, ale dla przeciętnego człowieka dalej będą równie interesujące jak te stare, szare pudła z przeszłości.


Fakt dzisiejsze obudowy nie powinny się podobać, a się podobają. Otaczamy się meblami i ładnymi rzeczami, a fikuśne komputery są brzydkie. Obrzydliwe! Może nawet bardziej od starych białych....

Widok osoby zagrywającej się w gry (e-sport) raczej kojarzy się ludziom ze zwierzęciem w ZOO (ograniczony, świata nie zna, itd..) z największą chęcią tam by go umieścili, albo skrajnymi Azjatami..... Ale jak są problemy to własnie do takich ludzi się zwracają. Jestem pasjonatem komputerów i jestem uzależniony od internetu i jestem z tego dumny.... Sądzę, że takie osoby szukają w google w razie problemów, albo same coś zrobią zamiast wołać po FaH0Fca bądź serwis.... Są bardziej zaradne.
--------------------------------------------------
Szkoda, że płeć piękna jest skupiona na punkcie-> Piękna często właśnie ta wartość jest podstawą. Heh gry, internet to wspaniała rozrywka, kto nie próbował niech spróbuje.
CougarV6Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
CougarV62010.08.08, 13:45
Każdy stereotyp jest wypaczony i nie ma tu nic odkrywczego. Stereotypy są tak samo potrzebna jak głupie (czyt bardzo).
Jeśli dodać do tego, że stereotypy w dzisiejszych czasach są głownie kreowana (albo umacniane) przez media, to zawsze komputerowcy będą otyłymi prawiczkami w okularach. Na pocieszenie powiem, że prawie każda grupa społeczna ma ten sam problem :)
FlashbackZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Flashback2010.08.08, 13:50
pierwszy obrazek na którym jest allen i gates wyglądają jak ojciec z synem, a tutaj 2 lata różnicy tylko
gotrunksZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gotrunks2010.08.08, 13:50
Lambda Lambda Lambda ;) Zemsta frajerów od czasu do czasu lubię po raz n-ty obejrzeć :E

Co do hmm powiedzmy felietony to lubie poczucie humoru autora ;) Odnośnie wizerunku typowego informatyka/komputerowca czy gracza to niestety u nas dosyć mocno żyje ów stereotyp...
IgloczekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Igloczek2010.08.08, 13:54
O kurcze, jedna moją pasją są komputery, a drugą rowery... coś czuje że jestem przegrany u dziewczyn :E
Czekaj, czekaj, przecież jedną już mam :D

Prawda jest taka że trzeba to umieć logicznie połączyć, ale to tak jest z wszystkim.

Co do samego tekstu jeszcze to kolesie od modeli i innych tego typu rzeczy w moim mniemaniu mają ostro naryte w baniach :E
GilasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gilas2010.08.08, 14:00
-28#6
Jak się nie ma o czym pisać, to się pisze o niczym, a ludziska i tak naklikają wejścia...
Bo o to tutaj chodzi...
SamotnickZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Samotnick2010.08.08, 14:03
Gilas @ 2010.08.08 14:00  Post: 400784
Jak się nie ma o czym pisać, to się pisze o niczym, a ludziska i tak naklikają wejścia...
Bo o to tutaj chodzi...


Niedziela, co Ty chcesz od Laba. Ma labę...
FxJ2010.08.08, 14:03
17#8
Chyba PCLab będzie informował od teraz o zbliżających się imprezach dla Geeków ??
ZahariashZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Zahariash2010.08.08, 14:10
-2#9
sezon ogórkowy w pełni...
miekrzyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Członek redakcjimiekrzy2010.08.08, 14:13
Nie samymi recenzjami procków i kart graficznych człowiek żyje.
Mnie tam te teksty 'odskoczniowe' pasują.
Zaloguj się, by móc komentować
1