Podsumowanie, funkcjonalność, zalety i wady programów
Tabela funkcji testowanych programów
Kopia zapasowa systemu Microsoft Windows
Wbudowane w Windows 7 narzędzie do wykonywania kopii zapasowych całego systemu i wybranych danych jest zupełnie wystarczające do zabezpieczania całej zawartości komputera, pod warunkiem że dysk zewnętrzny, na którym zapisywane są dane, używa systemu plików NTFS. Jeżeli warunek ten nie jest spełniony, możliwe jest wyłącznie wykonanie kopii wybranych plików i folderów. Program jest prosty w obsłudze, ale w porównaniu z wieloma innymi spośród testowanych aplikacji – mało intuicyjny. Nie obsługuje szyfrowania. Szyfrowanie może zostać przeprowadzone za pomocą niezależnego podsystemu EFS wbudowanego w niektóre wersje Windows. Przywracanie pełnego systemu jest operacją prostą, choć wymagającą uwagi ze względu na dostępną funkcję formatowania wszystkich nośników poza tym zawierającym kopię. Brakuje też możliwości zapisania obrazu innych dysków poza systemowym.

- Kopie zapasowe w pełni uwzględniają uprawnienia dostępu do katalogów i plików
- Możliwość wykonania pełnej kopii systemu i szybkiego przywrócenia za pomocą dostępnego środowiska odtworzeniowego
- Pełna kopia systemu na dysku zewnętrznym jest możliwa tylko wtedy, gdy dysk używa systemu NTFS
- Bardzo długi czas zapisu kopii na DVD

Acronis Backup & Security 2010
Acronis Backup & Security to bardzo rozbudowany pakiet ochronny w pełnym tych słów znaczeniu. Ochrona danych obejmuje wszelkiego typu zagrożenia związane z atakami sieciowymi i złośliwym oprogramowaniem, chroni też przed utratą plików w wyniku awarii dysku, komputera, kradzieży, pomyłek czy innych zdarzeń losowych. W swoim teście skupiliśmy się przede wszystkim na funkcjach programu ściśle związanych z wykonywaniem kopii zapasowej i procedurami odzyskiwania danych, ale to nie wyczerpuje możliwości Acronis Backup & Security 2010. Dostępne są jeszcze takie funkcje, jak: niszczarka plików, trwałe usuwanie danych z całych dysków i partycji (bardzo przydatne, gdy ktoś chce sprzedać używany dysk), sejf na dane (możliwość utworzenia szyfrowanego woluminu na dysku), czyszczenie śladów aktywności użytkownika w systemie. Nawet jeżeli przed zainstalowaniem oprogramowania firmy Acronis użytkownik wykonał kopię zapasową systemu za pomocą funkcji dostępnych w samym systemie, to możliwa jest konwersja zapisanego pliku kopii Windows na plik archiwum zgodny z oprogramowaniem Acronisa. Trzeba pamiętać, że testowany program jest wyposażony w rozwiązanie ochronne klasy internet security. Jeżeli użytkownik zapewnił już sobie analogiczny poziom ochrony, korzystając z innego rozwiązania tego typu, a chce używać rozwiązań archiwizacyjnych firmy Acronis, to lepszym wyjściem jest kupienie samego programu Acronis True Image Home 2010. Nie ma sensu płacić za kolejny pakiet typu antymalware, jednak w tym wypadku trzeba pamiętać, że True Image Home 2010 nie zawiera bezpłatnej (tj. w cenie programu) funkcji wykonywania kopii online.
Ogrom funkcji to zdecydowanie zaleta tego pakietu. Jednak program możemy polecić tylko posiadaczom dość dobrze wyposażonych komputerów. Ma on największe zapotrzebowanie na zasoby sprzętowe spośród wszystkich testowanych programów. Jeżeli sprzęt jest odpowiednio wydajny, program skutecznie uwalnia od konieczności pamiętania o kopiach zapasowych – wykonują się same.

- Imponujący zestaw funkcji zabezpieczających dane
- Bardzo intuicyjny interfejs
- Możliwość całkowitej automatyzacji procesu archiwizacji
- Wygodne środowisko przywracania danych
- Duże zapotrzebowanie na pamięć i moc obliczeniową (w stosunku do pozostałych testowanych aplikacji)
- Długotrwały proces wykonywania kopii zapasowej przy standardowych ustawieniach programu

Auto-Backup 1.0.0.12
Bezpłatny wariant usługi Auto-Backup to rozwiązanie przydatne jedynie do ochrony bardzo niewielkiej grupy danych. Wszystko z powodu bezsensownego, naszym zdaniem, ograniczenia określającego limit liczby archiwizowanych plików. Zrozumiałe, że usługodawca chce przede wszystkim promować komercyjne opcje usługi, jednak limit w wysokości 1 GB przestrzeni online w bezpłatnym wydaniu Auto-Backupu byłby zupełnie wystarczający. Z pewnością znalazłaby się grupa osób, które po pewnym okresie używania wersji bezpłatnej zdecydowałyby się na wariant komercyjny, tymczasem limit 50 plików po prostu zniechęca.

- Prosta konfiguracja i automatyzacja procesu tworzenia kopii online
- Możliwość przechowywania wielu wersji tego samego pliku
- Bezpłatny
- Wąski zakres ochrony ustawień aplikacji (niewielka liczba programów, których ustawienia można archiwizować)
- Ograniczenie liczby plików w kopii w testowanym, darmowym wariancie usługi
- Brak możliwości odzyskania plików z poziomu przeglądarki WWW

Cobian Backup 10.1.0.789
Elastyczność doboru parametrów kopii zapasowej w Cobian Backup jest wystarczająca. Niestety, nie możemy polecić tego programu jako rozwiązania umożliwiającego w pełni zautomatyzowane wykonywanie kopii zapasowej i przywracanie danych. Największą wadą Cobian Backup jest brak jakichkolwiek opcji związanych z odzyskiwaniem danych. W razie awarii komputera/dysku zadanie odzyskiwanie polega na ręcznym przekopiowaniu danych zapisanych w kopii zapasowej do nowej lokalizacji. Program ułatwia tworzenie kopii zapasowych, pozwala nawet na wykonywanie kopii jednocześnie w wielu miejscach. Do tego kopie mogą być kompresowane i szyfrowane. Niemniej brak jakichkolwiek zautomatyzowanych procedur odzyskiwania nie pozwala uznać tego narzędzia za dobre.

- Rozbudowane parametry konfiguracji zadań kopii zapasowej
- Możliwość działania programu jako usługa systemowa (niezależnie od tego, kto jest zalogowany)
- Możliwość jednoczesnego wykonania kopii w wielu miejscach docelowych
- Bezpłatny
- Brak jakichkolwiek procedur przywracania danych

Comodo Time Machine
Comodo Time Machine to bardzo przydatne narzędzie ułatwiające ochronę danych przed przypadkową utratą, jednak ze względu na jego specyfikę nie należy polegać wyłącznie na jego funkcjach. Zniszczenie komputera, jego kradzież – przed utratą danych w ten sposób program nie chroni. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by Comodo Time Machine traktować jako dodatkowe narzędzie. Program jest dobrym uzupełnieniem aplikacji umożliwiających tradycyjną archiwizację danych na zewnętrznych nośnikach. Szybkość wykonywania zrzutów systemu to następny atut. Proces ten jest praktycznie „przezroczysty” dla użytkownika i w żadnym razie nie zakłóca bieżącego działania komputera oraz uruchomionych aplikacji. Rozwiązanie jest bezpłatne, więc warto spróbować.

- Prostota obsługi
- Szybkość wykonywania zrzutów systemowych
- Możliwość selektywnego przywracania plików z zapisanych wcześniej stanów systemu
- Bezpłatny
- Brak możliwości zapisu stanów systemu na zewnętrznych woluminach
- Brak polskiej wersji językowej

FBackup 4.4.215
Mimo małej przydatności niektórych wtyczek dostarczanych z programem sam pomysł zwiększenia funkcjonalności za ich pomocą oceniamy pozytywnie. W witrynie producenta, a dokładnie: na stronie domowej programu Backup4All (komercyjnego odpowiednika FBackup; www.backup4all.com/en/backup-plugins.html), można znaleźć kilkadziesiąt wtyczek ułatwiających wykonanie kopii zapasowych ustawień różnych programów, np. konfiguracji odtwarzacza iTunes, kodeków zainstalowanych w systemie, ustawień przeglądarki Firefox itp. Pomijając mechanizm wtyczek, FBackup jest standardowym, niewyróżniającym się niczym szczególnym, prostym w obsłudze, bezpłatnym programem do wykonywania kopii zapasowych wybranych plików i folderów.

- Przejrzysty interfejs – zarówno w trybie podstawowym, jak i zaawansowanym
- Obsługa wtyczek ułatwiających archiwizację określonych typów danych
- Możliwość jednoczesnego wykonania wielu zadań kopii zapasowej
- Bezpłatny
- Mało wygodny sposób ręcznego wybierania plików i folderów, które mają być archiwizowane
- Niektóre ze standardowo dostępnych wtyczek są mało przydatne

McAfee Online Backup
McAfee Online Backup to udany produkt. Elastyczne funkcje zarządzania łączem internetowym oraz konfigurowalne parametry kopii pozwalają na pełną automatyzację jej zapisu bez ryzyka, że będzie to miało negatywny wpływ na inne aplikacje korzystające z łącza internetowego. Podczas przywracania plików z kopii użytkownik nie ma żadnych możliwości sterowania przepustowością łącza, ale nie jest to wadą: w testach odzyskiwania danych z kopii zapasowej online McAfee Online Backup okazał się najszybszy. Za zaletę uznaliśmy też brak ograniczeń miejsca na kopie zapasowe, ale trzeba pamiętać, że skorzystają z tego posiadacze naprawdę szybkich łączy internetowych o przepustowości wyrażonej co najmniej w dziesiątkach megabitów na sekundę. Program jest komercyjny, ale producent udostępnia w pełni funkcjonalną wersję próbną ograniczoną do 30 dni.

- Możliwość regulacji obciążenia łącza internetowego podczas wykonywania kopii zapasowych
- Spory zakres opcji dostosowujących harmonogram tworzenia kopii do potrzeb
- Nielimitowana przestrzeń online
- Standardowe ustawienia przywracania mogą duplikować pliki

Nero BackItUp & Burn 5.4.30.100
W swoim teście skupiliśmy się przede wszystkim na funkcjach programu ściśle związanych z wykonywaniem kopii zapasowych danych oraz ich odzyskiwaniem. Nero BackItUp & Burn nie zawodzi. Łatwość tworzenia nowych zadań tworzenia kopii i konfigurowania parametrów tego procesu to niewątpliwe zalety. Nie bez znaczenia są też spore możliwości programu w zakresie obsługiwanych metod archiwizacji. Użytkownik może wykonywać kopie zapasowe wybranych zbiorów danych, jak też całych dysków i partycji. W przeciwieństwie do najbardziej funkcjonalnego w naszym teście programu Acronis Backup & Security 2010 produkt Nero AG nie oferował możliwości wykonania kopii online (jest to możliwe, ale wymaga kupienia odrębnego abonamentu). Z drugiej strony Nero BackItUp & Burn oprócz funkcji ściśle powiązanych z różnymi sposobami tworzenia kopii umożliwia „zwykłe” nagrywanie płyt dowolnego typu. Cóż, w końcu to Nero – nie mogło tego zabraknąć.

- Wiele możliwości wykonywania kopii zapasowych plików, obrazów dysków itp.
- Dodatkowe narzędzia do nagrywania płyt różnego typu
- Nieodczuwalne obciążenie systemu, gdy działa tylko agent tworzenia kopii
- Irytujące dodatki podczas instalacji

Norton Online Backup 2.0
Norton Online Backup to rozwiązanie przydatne do ochrony wybranych danych w domu, gdzie wykorzystywanych jest kilka komputerów. Ten schemat jest powszechny w krajach rozwiniętych, ale i u nas nie brakuje gospodarstw domowych, w których z komputerów korzysta kilku domowników. W takim przypadku jedno rozwiązanie pozwala zapewnić ochronę najważniejszych danych na każdej z maszyn.

- Elastyczność wyboru danych zapisywanych w kopii połączona z predefiniowanym zestawem ochronnym
- Przechowywanie kopii zapasowych nawet z pięciu komputerów
- Ciekawe funkcje związane z udostępnianiem wybranych danych
- Nietypowa lokalizacja przywracania przy standardowych ustawieniach programu

Paragon Backup & Recovery 10 Free Edition
Paragon Backup & Recovery 10.2 Free Edition to narzędzie przydatne przede wszystkim do ochrony dużych zbiorów danych – całych dysków i partycji. Program nie umożliwia ręcznego wybrania plików i folderów, których kopie zapasowe mają być wykonywane. Oprócz pełnej kopii całego dysku bądź partycji program wykonuje kopie przyrostowe oraz różnicowe. W pierwszym przypadku zyskujemy większą oszczędność miejsca na nośniku archiwizacyjnym, w drugim – większy „horyzont” kopii i możliwość przywrócenia danych do stanu z dowolnie wybranego dnia, w którym została wykonana ostatnia pełna kopia bądź dowolna następująca po nim kopia różnicowa. Przydatna jest też metoda zapisu kopii zapasowych o nazwie Cyclic Backup. Stosując ją, można w pełni zautomatyzować proces regularnego zabezpieczania danych całego systemu operacyjnego. Jedyny warunek to odpowiednia wolna przestrzeń na nośniku zewnętrznym. Jeżeli tylko język interfejsu (brak wersji polskojęzycznej) nie jest przeszkodą, możemy polecić ten program jako skuteczne narzędzie do zabezpieczania całych dysków, partycji, a nawet całego systemu operacyjnego.

- Możliwość selektywnego odzyskiwania plików z obrazów całych partycji i dysków
- Możliwość stosowania dowolnego środowiska uruchomieniowego
- Przydatny zestaw narzędzi zapisywany na płytach CD/DVD zawierających obrazy dysków
- Funkcja cyklicznej kopii
- Bezpłatny
- Brak możliwości zapisu kopii zapasowej wybranych plików i folderów
- Brak polskiej wersji językowej

SyncBack Freeware 3.2.21
Największą zaletą SyncBack Freeware są rozbudowane opcje związane nie tyle z wykonywaniem kopii zapasowej, co synchronizacją danych rozmieszczonych w dwóch różnych folderach. Jeżeli ktoś poszukuje narzędzia właśnie do synchronizacji, warto wypróbować SyncBack Freeware, tym bardziej że to nic nie kosztuje. Natomiast jeśli chodzi o wykonywanie kopii zapasowych, są od niego lepsze rozwiązania.

- Możliwość grupowania zadań tworzenia kopii i synchronizacji
- Dostępny tryb „eksperta” z dodatkowymi ustawieniami
- Bezpłatny
- Program bardziej nadaje się do synchronizacji dwóch folderów niż tworzenia kopii
- Duży zestaw opcji może zniechęcić mniej doświadczonych użytkowników

- Kopia – rzecz potrzebna
- Online czy offline?
- Kopia zapasowa systemu Microsoft Windows
- W razie całkowitej awarii
- Przywracanie wybranych plików i folderów
- Acronis Backup & Security 2010.13.0.18
- Wykonywanie kopii zapasowych
- Kopie online
- Odzyskasz bez systemu
- Zarządzanie kopiami i odzyskiwanie
- Odzyskiwanie online i funkcje dodatkowe
- Własne środowisko odtworzeniowe
- Auto-Backup 1.0.0.12
- Pierwsza kopia online
- Łatwe odzyskiwanie
- Cobian Backup 10.1.0.789
- Kopia na wiele sposobów, ale...
- Comodo Time Machine 2.8.155286.178
- FBackup 4.4.218
- McAfee Online Backup 1.16.4.0
- Zarządzanie pasmem i nie tylko
- Szybkie odzyskiwanie
- Nero BackItUp & Burn 5.4.30.100
- Wygodne przywracanie danych
- Norton Online Backup 2.0
- Miejsca docelowe przywracania
- Paragon Backup & Recovery 10.2 Free Edition
- Pełna kopia bez opłat
- Odzyskiwanie pełne i tylko wybranych danych
- Nietypowe kopie na nośniku optycznym
- SyncBack Freeware 3.2.21.0
- Porównanie obciążenia systemu
- Porównanie wydajności – pełna kopia i odzyskiwanie
- Porównanie wydajności – wykonywanie kopii
- Porównanie wydajności – wykonywanie obrazów
- Porównanie wydajności – odzyskiwanie danych z kopii
- Porównanie wydajności – odzyskiwanie danych z obrazów
- Wnioski po testach
- Podsumowanie, funkcjonalność, zalety i wady programów
Warto wspomnieć jeszcze o programie SyncToy. Oczywiście są rozwiązania lepsze i dużo lepsze, ale to program prosty. Jeżeli sobie wgrywamy program do backupu to nie ma problemu im większy kombajn tym lepiej, ale problem pojawia się jak komuś wgrywamy... Ten program podobnie Kopia zapasowa windowsa jest prosty jak budowa cepa, a nazwa mówi wszystko.
Całkowitym przeciwieństwem jest Ferro Backup System. Kompleksowy kombajn. Dawno się tu nie bawiłem, ale program wystarczał zdaje się do wszystkiego.
----EDIT:
Tak podejrzewałem, ale jak pisałem te wszystkie programy (kombajnowe) są zbyt zaawansowane dla Nooba i to zielonego nooba, a nie dziecka neo
Dla mnie ferro był świetny. Przez sieć robił backup. W dodatku wg. producenta działa na linux/Mac/Win to chyba dodatkowy plusik, jednak te wersje są chyba już płatne.
Używałem hiren's boot cd. Ale co było w Xp(prostota), to juz nie z seven czy vista.
Aleś się wyrwał
Ps. Zwracam się z uprzejmą prośbą do redakcji o test urządzeń 'UPC', albowiem przymierzam się do kupna takowego
Używałem hiren's boot cd. Ale co było w Xp(prostota), to juz nie z seven czy vista.
Do tego w zupełności wystarczy wbudowana Kopia zapasowa systemu Windows. Robisz obraz dysku/partycji systemowej, uwzględnia wszystko: dane, aplikacje, sektor rozruchowy itd. Z tak uzyskanego obrazu odtwarzasz cały system, jedynie środowisko startowe z CD odpalasz. Zresztą jest o tym w arcie. Tekst bardzo OK.
Aleś się wyrwał
Ps. Zwracam się z uprzejmą prośbą do redakcji o test urządzeń 'UPC', albowiem przymierzam się do kupna takowego
Na linuxa też są świetne aplikacje. Z tego co mnie pamięć nie myli to apple time machine to nic innego jak nakładka na rsync. Jako, że OSX działa troszku inaczej można sobie zrobić w ten sposób backup praktycznie wszystkiego.
osobiście od 10 lat od backupu mam GHOSTa ale fajnie jest poznać inne aplikacje. tym bardziej, że dużo jest darmowych.
wielki + za poprawe względem ostatniego artu http://pclab.pl/art42952.html
widać, że przyłożono się do tego a nie zrobiono na odwal się.