Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Tomasz Jadczak, Piątek, 6 sierpnia 2010, 15:25
W zeszłym roku pokazaliśmy Wam w materiale wideo, jak produkuje się moduły RAM w polskiej fabryce GOODRAM. Wtedy była to jedyna taka fabryka w tej części Europy. Ponieważ obiecaliśmy, że będziemy pilnie śledzić dalszy rozwój tego rodzimego przedsięwzięcia, więc odwiedziliśmy GOODRAM ponownie, by zobaczyć, jak wdrożono produkcję pendrive'ów. Teraz jest to już jedyne miejsce w Europie, gdzie produkuje się tego typu pamięć.

Linia produkcyjna

GOODRAM ma się dobrze i ciągle się rozwija. To jedna z niewielu firm z całkowicie polskim kapitałem, które radzą sobie bardzo dobrze nawet w dobie kryzysu. Wynika to z dobrego zarządzania i dbałości o kapitał ludzki, który w dużej mierze stanowi o sukcesie firmy. Obecnie zatrudnionych jest blisko 150 osób. GOODRAM jest strategicznym partnerem japońskiej korporacji Toshiba Electronics, dzięki czemu ma dostęp do najnowszej technologii NAND Flash (Toshiba już w 1984 roku wymyśliła ten standard, a obecnie ma – w japońskim mieście Yokkaichi – największą na świecie fabrykę komponentu flash). Nie dziwi zatem rozpoczęcie produkcji urządzeń z pamięcią flash opartych na komponentach Toshiby.

 

Fabryka GOODRAM

Uruchomienie produkcji pendrive'ów nie jest może specjalnie trudne. Co innego, gdy ma to być przedsięwzięcie dochodowe. Większość urządzeń typu pendrive jest produkowana na Dalekim Wschodzie, gdzie koszt produkcji jest bardzo niski (na co niemały wpływ mają bardzo niskie płace). GOODRAM znalazł sposób na to, by uczynić tę produkcję opłacalną w samym centrum Europy. Kluczem do tego okazała się automatyzacja produkcji pendrive'a. Na Dalekim Wschodzie część komponentów pendrive'a jest montowana ręcznie (jak choćby złącze USB). W polskiej fabryce całość montują maszyny. Wpływa to, oczywiście, na wydajność. Poza tym w pełni automatyczny montaż pozwala uzyskać wyższą jakość. 

Pendrive bez obudowy

Linia produkcyjna pamięci Flash (GOODRAM ma dwie takie linie, można na nich w razie potrzeby produkować prawie dowolne urządzenia elektroniczne)

Jedna z maszyn do montażu podzespołów SMD (elementy elektroniczne do montażu powierzchniowego). Urządzenie ma maksymalną wydajność 52 tys. podzespołów na godzinę

Fuji 732E bez pokrywy. „Karuzela” nakłada bardzo precyzyjnie podzespoły na płytkę laminatu

Zbliżenie – płytka z laminatem pendrive'ów pod „ostrzałem”. Nakładane są elementy SMD. To urządzenie za każdym razem robi na nas kolosalne wrażenie. Niebywała szybkość i precyzja wydają się nie do połączenia, a jednak ta maszyna to umie

Część elementów jest podawana z tacek (na przykład kości pamięci flash), a część – z rolek z taśmą (drobniejsze podzespoły: rezystory, kondensatory itp.)

Jedna z maszyn używanych w procesie pakowania gotowych wyrobów

Film pokazujący cały proces produkcji pendrive'a: 

Ocena artykułu:
Ocen: 24
Zaloguj się, by móc oceniać
michalekk1 (2010.08.06, 15:41)
Ocena: 29

0%
Więcej o naszym rodzimym producencie pamięci! Jestem dumnym posiadaczem i jestem zadowolony ;)
Jagłoś (2010.08.06, 15:49)
Ocena: 5

0%
Ja posiadam pendrive GoodDrive Edge i również nie mam powodów do narzekań ;)) No i życze firmie GoodRam jak najwięcej dobrych rzeczy.
bumcykcyk (2010.08.06, 15:50)
Ocena: 5

0%
dwa błędy:
Jedna z maszyn do montażu podzespołów smt (montaż powierzchniowy).
(...)
Nakładane są elementy smt (montaż powierzchniowy).


a) nie ma czegoś takiego jak 'elementy smt'.
b) SMD i SMT piszemy z dużymi literami...

zdania powinny brzmieć:
'Nakładane są elementy SMD (SMT - montaż powierzchniowy)'
i drugie analogicznie, chociaż cały nawias można by pominąć...
anubis01 (2010.08.06, 15:58)
Ocena: 3

0%
Fajnie pokazane. Można zobaczyć jak to wygląda mniej więcej. Każdy się pewnie zastanawiał jak to się robi.:)
daevaorn (2010.08.06, 16:06)
Ocena: 13

0%
jeszcze niech zaczna produkowac procesory i karty graficzne wtedy dopiero bedzie ciekawie :D. Dobrze ze sie rozwijaja
Jeden_z_lepszych (2010.08.06, 16:07)
Ocena: 30

0%
Ładne dziewczyny.
Zeth (2010.08.06, 16:07)
Ocena: -3

0%
'Jedna z maszyn do montażu podzespołów smt (montaż powierzchniowy). Urządzenie ma maksymalną wydajność 52 tys. podzespołów na godzinę' Elementy są SMD, a montaż jest dzięki technologii SMT, więc zmieńcie na 'montażu podzespołów smd' albo 'montażu smt'.
Andree (2010.08.06, 16:08)
Ocena: 4

0%
Niestety w Polsce już nie ma fabryk układów scalonych, takich jak CEMI, są tylko nieliczne manufaktury potrafiące je przylutować do płytki drukowanej.
Dobre i to, większość nadal istniejących fabryk w branży elektronicznej to zwykłe montownie korzystające z gotowych chińskich podzespołów.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane