Internet i sieci
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 06:00

QNAP TS-119

Użyte materiały, spasowanie elementów, wygląd – pod tymi względami to chyba najlepszy model z całej stawki. Jego obudowa została wykonana z grubego, matowego aluminium, a panele frontowy i tylny zrobiono z plastiku. Na froncie są dwa przyciski, złącze USB oraz szereg diod sygnalizujących stan NAS-a. Z tyłu znalazły się dwa porty USB, gniazdo eSATA, port ethernetowy i złącze zasilania. W zestawie dołączono także dwie aluminiowe podstawki, potrzebne do postawienia urządzenia w pionie. Są one dobrze dopasowane do kształtu TS-119, dzięki czemu stabilnie trzymają go w wybranej pozycji.

Aby zamontować dysk, należy odkręcić jeden wkręt z tyłu obudowy i wysunąć ściankę boczną. Dysk umieszcza się w metalowych szynach i mocuje wkrętami. Montaż nie sprawia trudności, choć szkoda, że wymaga wkrętów.


QNAP TS-119
Procesor Marvell 1,2 GHz
RAM 512 MB
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość)
210 × 60 × 182 mm
Liczba miejsc na dyski
1
Liczba portów USB
 3
Port eSATA
 1
Rodzaj interfejsu ethernetowego
Gigabit Ethernet
obsługa iSCSI
Tak, z zaawansowanymi funkcjami tworzenia zasobów
Dostępne tryby pracy dysków Pojedynczy dysk
Wbudowane serwery
 CIFS/SMB, FTP, mediów, iTunes, drukarki, MySQL, WWW
Obsługa sieci BitTorrent/eD2k  Tak/ W postaci modułu
Możliwość instalacji dodatkowych pakietów
Tak
Wybrane dodatkowe funkcje  iSCSI, obsługa UPS

Interfejs WWW i wygoda użytkowania

Interfejs użytkownika i funkcjonalność są imponujące. Pierwsza konfiguracja składa się z sześciu kroków. W nich można wybrać, które funkcje serwera mają zostać uruchomione – a jest ich naprawdę dużo.

Główny ekran menu WWW składa się z wielkich, modnych ikonek, umieszczonych na czarnym tle. Prowadzą one do panelu operacyjnego, który co prawda jest utrzymany w zupełnie odmiennej stylistyce, ale wygląda atrakcyjnie.

Jest on względnie przejrzysty i dynamiczny, gdyż liczba dostępnych opcji oraz ich skomplikowanie nie pozwoliły stworzyć prostego narzędzia.

Niestety, zawiera on kilka błędów, z których większość usunięto w najnowszej dostępnej wersji oprogramowania, 3.3.1. Błędy sprawiają, że wiele zakładek zostało pozbawionych tytułów i nie są one widoczne w Firefoksie 3.6.3, za pomocą którego testowaliśmy interfejsy. Problemy nie występują natomiast w Internet Explorerze 8.

Dla większej funkcjonalności stworzono dodatkowy interfejs pakietów QPKG, który umożliwia uruchomienie licznych serwerów i frameworków internetowych.

Testy wydajności

QNAP okazał się w kilku kategoriach zdecydowanie najszybszym urządzeniem w testach. Widać to szczególnie na przykładzie iSCSI, kiedy to uzyskany średni transfer wyniósł 115,2 MB/s. Mimo że pomiar przeprowadziliśmy trzykrotnie, sprawdziliśmy go jeszcze na innych plikach, gdyż nie spodziewaliśmy się aż tak dobrego wyniku. Okazało się, że przesłanie 4 GB z dysku iSCSI zajmuje nieco ponad pół minuty. Być może te rezultaty to zasługa obsługiwanego przez TS-119 nowoczesnego systemu plików EXT4.

Bardzo dobry wynik iSCSI zachęcił nas do sprawdzenia tego NAS-a także w inny sposób: przez uruchomienie Intel NAS Performance Toolkit nie na podmapowanym dysku sieciowym, ale na dysku iSCSI. Niestety, w żadnym z testów nie zbliżyliśmy się nawet do połowy szybkości, z jaką pobieraliśmy duże pliki, ale tak czy inaczej, to badanie przyniosło wyniki, które w niektórych przypadkach wyróżniały się bardzo pozytywnie na tle pozostałych urządzeń.

QNAP TS-119
Zalety
  • Wysoka jakość wykonania
  • Trzy złącza USB
  • Port eSATA
  • Bardzo duża liczba funkcji
  • Atrakcyjny interfejs użytkownika
  • Obsługa EXT4
  • Możliwość instalacji dodatkowych modułów
Wady
  • Błędy w interfejsie w Firefoksie
  • Wysoka cena
Do testów dostarczył:QNAP
Cena w dniu publikacji (z VAT):1208 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
4449 zł
Neo24
4501 zł
Redcoon
4889 zł
Media Markt
4999 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane