Internet i sieci
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 06:00

ICY BOX IB-NAS6210

Producenci ICY BOX-a jako jedyni postarali się, by powierzone mu dane były również fizycznie zabezpieczone przed niepowołanym dostępem. Do zestawu oprócz standardowych elementów, takich jak okablowanie, instrukcje i oprogramowanie, dołączyli kluczyk, którego brak uniemożliwia wyjęcie dysku bez uszkodzenia obudowy lub użycia wytrychu.

Sama obudowa została wykonana z solidnej, metalowej, matowej blachy. Panel frontowy zrobiono z błyszczącego plastiku i ozdobiono gustownymi, metalowymi przyciskami oraz jasnymi diodami. Jest tu również jeden port USB. Z tyłu obudowy znajdują się złącza: zasilania, dwa USB, eSATA, ethernetowe.

Zabezpieczona szuflada na dysk pozwala także zamontować nośnik o wielkości 2,5 cala. W przypadku wersji 3,5-calowej do instalacji dysku nie potrzeba żadnych wkrętów. Nośnik należy tak wsunąć, by zablokował się na małych metalowych kółkach zawieszonych na elastycznych gumowych podkładkach. Dzięki temu przebiega to bardzo szybko, a do tego gumowe elementy redukują drgania dysków mechanicznych.


ICY BOX IB-NAS6210
Procesor Marvel 6281 1,2 GHz
RAM 256 MB
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość)
 70 × 135 × 210 mm
Liczba miejsc na dyski
1
Liczba portów USB
3
Port eSATA
 1
Rodzaj interfejsu ethernetowego
Gigabit Ethernet
Obsługa iSCSI
Nie
Dostępne tryby pracy dysków Pojedynczy dysk
Wbudowane serwery
CIFS/SMB, FTP, iTunes, drukarki
Obsługa sieci BitTorrent/eD2k Nie/Nie
Możliwość instalacji dodatkowych pakietów
 Nie
Wybrane dodatkowe funkcje Brak

Interfejs WWW i wygoda użytkowania

Twórcy tego modelu ICY BOX-a postarali się, by urządzenie wyglądało elegancko nie tylko z zewnątrz, ale i w trakcie użytkowania przez sieć. Widać to już na etapie instalacji, w trakcie której na ekranie wyświetlana jest ponętna kobieta otoczona czernią i fioletem – kolorami typowo wieczorowymi.

W tej samej tonacji utrzymano interfejs WWW. Ponadto wykonano go tak, by robił bardzo pozytywne pierwsze wrażenie: duże, dynamicznie podświetlające się na fioletowo ikonki dobrze wpisują się w obecną modę internetową.

Należy jednak zaznaczyć, że aby można było skonfigurować serwer za pomocą załączonego oprogramowania, konieczna jest wcześniejsza rejestracja użytkownika przez internet. Ma to, oczywiście, swoje zalety (automatyczna aktualizacja firmware'u przy pierwszej instalacji), ale ogólnie nie podobają nam się takie zabiegi. W końcu nie każdy użytkownik chce się pochwalić producentowi tym, co posiada.

Dalsza część interfejsu nie wygląda już tak dobrze, a przynajmniej nie cała. Funkcje obsługi serwera plików graficznych, muzyki i wideo przez WWW wykonano całkiem ciekawie. Ekran podzielono na kilka obszarów, które dynamicznie dostosowują się do tego, co wybrał użytkownik. Wyświetlane są miniaturki obrazków, a dzięki JavaScriptowi wydawanie poleceń jest bardzo proste.

Dużo gorzej wygląda interfejs z ustawieniami. Jest to długa, czarno-biała, rozwijana lista, praktycznie pozbawiona jakichkolwiek elementów graficznych. Co prawda ICY BOX nie pozwala na zbyt zaawansowaną konfigurację, ale tak czy inaczej, osoby administrujące NAS-em zostały przez producenta potraktowane dużo gorzej niż ci, którzy tylko korzystają z jego funkcji.

Samo urządzenie działa bardzo cicho.

Na koniec należy dodać, że wbudowane oprogramowanie nie obsługuje języka polskiego.

Testy wydajności

ICY BOX pozytywnie zaskoczył nas swoją wydajnością. Szybkość transferów jest bardzo duża, jeśli odnieść ją do ceny urządzenia. 41,5 MB/s w trakcie pobierania dużych plików przez otoczenie sieciowe to świetny wynik.

ICY BOX IB-NAS6210
Zalety
 • Porządna obudowa o estetycznym wyglądzie
 • Wygodny, bezwkrętowy montaż dysku
 • Port eSATA
 • Możliwość użycia dysku 2,5-calowego
 • Aż trzy porty USB
 • Ciche działanie
 • Efektowne, dynamiczne menu
Wady
 • Brak języka polskiego w menu
 • Konieczność rejestracji u producenta
 • Mała liczba opcji dodatkowych
 • Bardzo uproszczony interfejs ustawień
Do testów dostarczył:RaidSonic Technology
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 450 zł
Zobacz bieżące oferty:
eMAG.pl
64 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane