Internet i sieci
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 06:00

Human Media ULS-3282

ULS-3282 to najprostszy z testowanych NAS-ów. Dostarczany jest w niedużym pudełku i wygląda jak zwykła obudowa na 3,5-calowy dysk twardy. I faktycznie – mieści on jeden dysk SATA, a co więcej, można ją podłączyć do komputera przez port USB.

Na froncie znajduje się jeden podświetlany bistabilny włącznik oraz otwory wentylacyjne. Z tyłu można znaleźć złącze zasilania, gniazdo USB 2.0 typu slave oraz drugie, typu master, a także złącze ethernetowe.

Obudowa wygląda całkiem elegancko. Jest wykonana z grubego, solidnego aluminium, a od spodu została wyposażona w cztery metalowe, przykręcane nóżki. W zestawie oprócz kabla, zasilacza, płyty z oprogramowaniem i instrukcji znajduje się podstawka, która pozwala postawić urządzenie w pozycji pionowej. Niestety, nie jest ona idealnie dopasowana do obudowy, co sprawia, że postawiony na niej NAS kołysze się.

Ze względu na kolor i użyty materiał na obudowie bardzo widoczne są odciski palców.

Montaż dysku wewnątrz urządzenia wymaga odkręcenia dwóch śrubek umieszczonych w tylnej części obudowy oraz wysunięcia jednej z metalowych pokryw. Dysk przykręca się wewnątrz urządzenia do metalowego stelaża. Nie jest to zbyt wygodne, ale też nie nastręcza trudności.


Human Media ULS-3282
Procesor RD-S3282 200 MHz
RAM 16 MB
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość)
220 × 125 × 40 mm
Liczba miejsc na dyski
1
Liczba portów USB
1 + 1 do połączenia z komputerem
Port eSATA
0
Rodzaj interfejsu ethernetowego
Fast Ethernet
Obsługa iSCSI
Nie
Dostępne tryby pracy dysków Pojedynczy dysk
Wbudowane serwery
CIFS/SMB, FTP, drukarki, mediów
Obsługa sieci BitTorrent/eD2k Tak/Nie
Możliwość instalacji dodatkowych pakietów
 Nie
Wybrane dodatkowe funkcje  Brak

Interfejs WWW i wygoda użytkowania

ULS-3282 firmy Human Media sprawił nam dużo problemów w trakcie uruchamiania – wielokrotnie go restartowaliśmy i resetowaliśmy, zanim w końcu został odnaleziony w sieci. Gdy już udało się nam do niego dostać, okazało się, że interfejs użytkownika jest bardzo prosty i niezbyt atrakcyjny wizualnie.

Tak samo prosta jest funkcjonalność, która sprowadza się do udostępniania danych przez otoczenie sieciowe, serwera FTP, serwera wydruku oraz multimediów. O ile wydaje się, że łącznie nie jest to mało, to każdy z wymienionych modułów pozwala tylko na podstawową konfigurację. (Jedną z funkcji z większą liczbą opcji jest klient sieci BitTorrent). Ponadto w urządzenie wbudowano klienta usługi dynamicznego DNS-u. Niestety, interfejs WWW nie jest dostępny w języku polskim.

Obudowa dosyć mocno nagrzewa się w trakcie pracy, ale trudno nazwać to wadą, służy ona bowiem jako duży radiator dla dysku.

Dysk można podłączyć także przez port USB 2.0, co skutkuje znaczącym zwiększeniem transferów.

Testy wydajności

Tak jak w przypadku produktu firmy 8level, i tym razem wąskim gardłem okazał się interfejs Fast Ethernet.

Dopiero po podłączeniu ULS-3282 przez port USB 2.0 uzyskane wyniki okazały się całkiem niezłe. W przypadku niektórych testów Intel NAS Performance Toolkit były wręcz jednymi z najlepszych. Należy jednak pamiętać, że zwykłe obudowy USB podłączane w ten sam sposób są tańsze, a pozwalają uzyskać co najmniej zbliżone transfery.

Human Media ULS-3282
Zalety
  • Port USB 2.0 do wymiany danych z komputerem
  • Wkrętak w zestawie
Wady
  • Fast Ethernet
  • Niestabilnie stojąca obudowa
  • Bardzo prosty interfejs WWW
Do testów dostarczył:ITSklep
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 220 zł
Ocena artykułu:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane