Internet i sieci
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 06:00

Edimax NS-2502

Jeśli dla kogoś priorytetem jest to, aby jego NAS nie był czarny, to jedynym z testowanych urządzeń, które spełnia to wymaganie, jest Edimax NS-2502. Jest on szaro-srebrny, plastikowy i kanciasty. Na froncie oprócz całej baterii diod LED umieszczono dwa przyciski i obsługiwane przez nie złącze USB. Po przeciwległej stronie obudowy znalazło się drugie złącze USB, jeden port ethernetowy, niewielkie gniazdo zasilania oraz wyłącznik. W zestawie znajduje się podstawka, która ma chyba wyłącznie ozdobną funkcję. Co jednak istotne, ten NAS nie może stać na zbyt miękkim podłożu, które mogłoby zatkać wlot powietrza wentylatora umieszczony na spodzie obudowy. Warto zaznaczyć, że szara obudowa jest bardzo odporna na zabrudzenia pochodzące od tłustych rąk.

Aby zamontować dyski, należy sięgnąć do szuflad z tyłu obudowy. Są one wykonane z plastiku i blachy perforowanej. Następnie przykręca się do nich nośniki i wsuwa z powrotem do obudowy, zatrzaskując, by nie wypadły. To dosyć wygodne rozwiązanie, choć wymaga użycia śrubek.


Edimax NS-2502
Procesor  bd.
RAM 64 MB
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość)
 77 × 165 × 190 mm
Liczba miejsc na dyski
2
Liczba portów USB
2
Port eSATA
 0
Rodzaj interfejsu ethernetowego
Gigabit Ethernet
Obsługa iSCSI
Nie
Dostępne tryby pracy dysków  RAID 0, RAID 1
Wbudowane serwery
 CIFS/SMB, FTP, iTunes, Media
Obsługa sieci BitTorrent/eD2k  Tak/Nie
Możliwość instalacji dodatkowych pakietów
 Nie
Wybrane dodatkowe funkcje Brak

Interfejs WWW i wygoda użytkowania

Podłączenie edimaksa do sieci może wielu użytkownikom sprawić drobny problem, gdyż dołączony kabel jest bardzo krótki – ma mniej niż metr. Gdy już uda się znaleźć jakiś zastępczy lub postawić urządzenie odpowiednio blisko przełącznika, należy włożyć płytę i uruchomić znajdujący się na niej program.

Dosyć szybko znajduje on serwer, ale proces konfiguracyjny trwa długo. Program domyślnie tworzy macierz RAID, nie wyświetlając żadnego paska postępu. Gdyby nie odgłosy pracy dysku, zdążylibyśmy w tym czasie kilkukrotnie go zrestartować, szukając przyczyny problemu.

Gdy już udało nam się go uruchomić, pierwsze, co zauważyliśmy, to dosyć głośny szum wydobywający się z obudowy. Umieszczony na jej spodzie wentylator intensywnie pracuje, w związku z czym nie polecamy NS-2502 tym, którzy bardzo cenią sobie ciszę.

Interfejs WWW wygląda nie najgorzej, choć jest, niestety, statyczny. Został utrzymany w szarej kolorystyce, ale jego twórcy postarali się, by wyglądał, jakby faktycznie przez chwilę pracował nad nim jakiś grafik.

Liczba dostępnych funkcji jest średnio duża. Edimax ułatwia tworzenie kopii zapasowych oraz służy jako serwer multimediów i iTunes, a także może pobierać pliki z internetu. Interfejs czynności takich jak dodawanie użytkowników jest przejrzysty i poradzą sobie z nim nawet osoby bez doświadczenia.

Testy wydajności

Uzyskane wyniki można nazwać średnimi. Pobieranie danych z serwera najszybciej odbywa się przez FTP, co jest typowe dla większości z testowanych NAS-ów.

Edimax NS-2502
Zalety
  • Wyróżniająca się obudowa
  • Polski język menu
Wady
  • „Plastikowe” wykonanie
  • Głośne działanie
  • Krótki kabel ethernetowy
Do testów dostarczył:Edimax
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 420 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
1669 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane