Internet i sieci
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 06:00

D-Link DNS-323

Pudełko jest dosyć duże, jak na wymiary urządzenia. W zestawie poza standardowymi komponentami znajduje się przewód zasilania z wtyczką stosowaną w Wielkiej Brytanii.

Urządzenie ma stonowaną kolorystykę: jest prawie całe czarne, z wyjątkiem jasnoszarego paska na froncie. W tylnej części obudowy znajdują się złącza: zasilania, ethernetowe i USB. Oprócz tego umieszczono tam dwie małe dźwignie, których zastosowanie zaraz omówimy.

Wyłącznik NAS-a znajduje się na froncie i jest podświetlany na niebiesko. Zdecydowanie nie pasuje on do szaro-czarnej kolorystyki i w naszym przekonaniu świeci zbyt mocno. Szczytowe ścianki urządzenia są wykonane z matowego plastiku, a boczne – z aluminium. Ślady po palcach zostają tylko na metalowej części obudowy.

Producent zastosował bardzo wygodny mechanizm montażu dysków. Po odsunięciu i zdjęciu panelu przedniego można po prostu wsunąć dyski do zatok. Po założeniu panelu są one dociskane przez sprężynujące metalowe blaszki. Ponieważ zamontowane dyski praktycznie nie wystają z wnętrza zatok, do ich wysunięcia wykorzystuje się wspomniane dźwignie. Pociągnięcie za nie powoduje wypchnięcie dysków, które następnie można z łatwością wyjąć dłonią. Brak konieczności posługiwania się jakimikolwiek wkrętami bardzo nam się spodobał.


D-Link DNS-323
Procesor Marvell 88F5181 500 MHz
RAM 64 MB
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość)
105 × 196 × 130 mm
Liczba miejsc na dyski
2
Liczba portów USB
 2
Port eSATA
 0
Rodzaj interfejsu ethernetowego
Gigabit Ethernet
Obsługa iSCSI
Nie
Dostępne tryby pracy dysków JBOD, RAID 0, RAID 1, dwa niezależne
Wbudowane serwery
 CIFS/SMB, FTP, iTunes, DHCP
Obsługa sieci BitTorrent/eD2k Tak/Nie
Możliwość instalacji dodatkowych pakietów
 Nie
Wybrane dodatkowe funkcje  DDNS

Interfejs WWW i wygoda użytkowania

Odnalezienie D-Linka w sieci nie sprawiło nam jakichkolwiek problemów. Wystarczyło uruchomić z płyty program, za pomocą którego jednym kliknięciem przechodzi się do panelu konfiguracyjnego.

W pierwszej kolejności należy skonfigurować dyski. Dopiero po tej operacji można zalogować się do panelu WWW.

Interfejs WWW wygląda nie najgorzej, choć jest w pełni statyczny i wymaga ciągłego przeładowywania stron. Działa dosyć sprawnie, a jego stylistyka bardzo przypomina interfejs innych urządzeń tej marki.

Liczba dostępnych opcji jest dosyć duża dla każdej z obsługiwanych funkcji. Przykładowo serwer FTP pozwala wskazywać katalogi domyślne dla poszczególnych użytkowników lub całych grup, ograniczać szybkość transferu, maksymalną liczbę użytkowników podłączonych jednocześnie lub określić czas nieaktywności, po którym serwer rozłącza się.

Testy wydajności

Uzyskane wyniki były nie najgorsze. Dziwnie słabo wypadły transfery przez FTP: były wyraźnie gorsze od transferów przez otoczenie sieciowe, niezależnie od wybranej konfiguracji dysku.

D-Link DNS-323
Zalety
  • Porządnie wykonana obudowa
  • Bardzo wygodny sposób montażu dysków
Wady
  • Brak polskiego interfejsu
Do testów dostarczył:D-Link
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 550 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
2799 zł
eMAG.pl
2817 zł
Neo24
3281 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane