Internet i sieci
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 06:00

8level NAS200R

8level NAS200R to lekki, dwuzatokowy dysk sieciowy. Jego wygląd nie przypadł nam do gustu – gdyby nieco przybrudzić jego obudowę, mógłby uchodzić za urządzenie z lat 80. Co prawda jest czarny, a nie jasnobeżowy, ale stylistyka frontu przypomina czasy, w których jedyną ozdobą komputerów były niewielkie poziome wgłębienia i diody świecące w zupełnie niekomponujących się ze sobą kolorach. Naturalnie, zarówno pobłyskująca plastikowa część obudowy, jak i jej aluminiowe fragmenty świetnie nadają się do tego, aby pozostawiać na nich odciski palców.

W tylnej części obudowy umieszczono złącza: LAN, USB, zasilania, a także kolebkowy wyłącznik.

NAS200R odróżnia się od pozostałych urządzeń sposobem montażu dysków. Zatoki na 3,5-calowe dyski są umieszczone pod cienką aluminiową ścianą boczną i przykręcone do plastikowego fragmentu obudowy. Aby zamontować nośnik, należy odkręcić wkręty mocujące ściankę, zdjąć ją, odkręcić stelaż na dyski, wstawić i przykręcić dyski oraz podłączyć kable SATA i zasilające do dysków. To jedyne urządzenie w naszym zestawieniu, w którym do montażu nośnika zastosowano przewody, a nie złącza wlutowane na płytkach drukowanych. Te cechy sprawiają, że instalowanie dysków w tym NAS-ie jest najbardziej czasochłonne i niewygodne.

Drugim utrudnieniem, jakiego nie spotkaliśmy w żadnym innym z porównywanych produktów, jest to, że konfigurację, w jakiej będą pracować dyski, ustawia się za pomocą dwóch zworek. Odpowiednie umieszczenie ich na płytce decyduje o tym, czy dyski będą pracować jako RAID 0, RAID 1, JBOD czy też w trybie dysku pojedynczego. O ile zazwyczaj użytkownik wykonuje tę operację tylko raz, to konieczność przestawiania zworek budziła w nas poczucie, że jest to tanie, nieco przestarzałe urządzenie.


8level NAS200R
Procesor  bd.
RAM  bd.
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość)
80 × 130 × 220 mm
Liczba miejsc na dyski
 2
Liczba portów USB
 1
Port eSATA
 0
Rodzaj interfejsu ethernetowego
Fast Ethernet
Obsługa iSCSI
 Nie
 Dostępne tryby pracy dysków  RAID 0, RAID 1, JBOD
 Wbudowane serwery
SMB/CIFS, FTP, mediów, iTunes, wydruku, DHCP
Obsługa sieci BitTorrent/eD2k Tak/Nie
Możliwość instalacji dodatkowych pakietów
 Nie
Wybrane dodatkowe funkcje  Brak

 

Interfejs WWW i wygoda użytkowania

Aby skonfigurować NAS 200R do pracy, należy uruchomić prosty program, który wykryje go w sieci.

Błyskawicznie znajduje on w sieci poszukiwane urządzenie, a ponadto zawiera interfejs do kopiowania danych z NAS-a przez otoczenie sieciowe.

Panel WWW 8level jest bardzo prosty, niemal spartański. Wszystkie działania wymagają przeładowania strony, co sprawia, że daleko mu do ergonomii paneli bardziej zaawansowanych NAS-ów. Mimo to działa dosyć wolno, a ponadto zawiera kilka drobnych błędów, takich jak dwukrotnie umieszczone obok siebie takie same przyciski. Na dodatek umożliwia obsługę tylko do 16 użytkowników.

Na pocieszenie można dodać, że produkt 8level ma polski interfejs użytkownika oraz jest naprawdę tani. Nie nadaje się do profesjonalnych zastosowań, ale może posłużyć jako najtańszy sieciowy zasobnik danych (jest wyposażony w dwa dyski działające w trybie RAID 1).

Obudowa NAS-a prawie się nie nagrzewa: po pierwsze, nie dotyka ona dysków i jest w niej sporo wolnego miejsca; po drugie, zastosowane układy elektroniczne działają z niskimi częstotliwościami. Urządzenie nie jest więc też nazbyt głośne.

Testy wydajności

Uzyskane rezultaty były bardzo słabe, głównie ze względu na zastosowany interfejs sieciowy. Fast Ethernet ograniczył transfery do około 8 MB/s „czystych” danych w większości z wykonanych pomiarów. Wyniki w RAID 1 były tylko trochę gorszę niż w RAID 0.

8level NAS200R
Zalety
  • Interfejs w języku polskim
  • Najtańszy dwudyskowy NAS w teście
Wady
  • Fast Ethernet
  • Niewygodny montaż dysków
  • Konfiguracja trybu działania dysków za pomocą zworek
  • Niezbyt ładna, a zarazem dosyć cienka obudowa
  • Mała maksymalna liczba użytkowników
  • Wolno działający, nieładny interfejs
Do testów dostarczył:SunnyLine
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 260 zł
Ocena artykułu:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane