Internet i sieci
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 06:00

ZyXEL NSA-210

Ostatni z NAS-ów omawianych w tym artykule dotarł do nas z wbudowanym dyskiem twardym. Według informacji zamieszczonych w instrukcji użytkownika dysk jest dostarczany za dopłatą, a więc prawdopodobnie urządzenie zazwyczaj jest sprzedawane bez niego. Mimo to postanowiliśmy przetestować je zarówno z wbudowanym 150-gigabajtowym raptorem firmy Western Digital, jak i nośnikiem, który stosowaliśmy we wszystkich pozostałych testach.

Na froncie czarnego, błyszczącego, plastikowego panelu znalazł się wyłącznik, przycisk do kopiowania danych na nośnik USB, złącze USB oraz szereg sygnalizacyjnych diod LED. Z tyłu producent umieścił drugi port USB, interfejs eSATA, złącze ethernetowe oraz małe gniazdo zasilania. Boczne ścianki obudowy zostały wykonane z metalu, a w zestawie znalazła się także podstawka, dzięki której urządzenie może bardzo stabilnie stać w pionie. Estetyka obudowy naszym zdaniem jest przeciętna.

Zarówno montaż, jak i demontaż dysku trwa tylko chwilę.


ZyXEL NSA-210
Procesor OXE810DSE 370 MHz
RAM 128 MB
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość)
 58 × 130 × 196 mm
Liczba miejsc na dyski
1 (w zestawie otrzymaliśmy dysk WD Raptor 150 GB)
Liczba portów USB
 2
Port eSATA
 1
Rodzaj interfejsu ethernetowego
Gigabit Ethernet
Obsługa iSCSI
Nie
Dostępne tryby pracy dysków Pojedynczy dysk
Wbudowane serwery
CIFS/SMB, FTP, mediów, iTunes, drukarki, WWW, MySQL
Obsługa sieci BitTorrent/eD2k Tak/Tak
Możliwość instalacji dodatkowych pakietów
Tak
Wybrane dodatkowe funkcje  Integracja z YouTube'em i Flickrem, obsługa UPS, zapis strumieni wideo i audio z sieci

Interfejs WWW i wygoda użytkowania

Instalacja modelu ZyXEL-a nie sprawiła nam żadnych problemów: został on błyskawicznie wykryty przez dołączone oprogramowanie i skonfigurowany.

Menu panelu WWW jest dwustopniowe. Najpierw pojawia się prosty interfejs z kilkoma przyciskami, które pozwalają np. przeglądać wgrane na nośnik dane lub konfigurować sprzęt.

Wszelkie dalsze ustawienia wprowadza się za pomocą innego menu, które sądząc po stylistyce, powstało trochę dawniej.

Niestety, interfejs nie jest dostępny w wersji polskiej, a do tego wolno działa. Liczba zaprogramowanych opcji jest średnio duża, a możliwości ich konfiguracji nie wykraczają poza typowe dla tego typu urządzeń. W praktyce pod tym względem dysk spełni oczekiwania niemal wszystkich, którzy myślą o NAS-ie jako o urządzeniu do przechowywania danych w sieci, wzbogaconym o kilka dodatkowych funkcji, takich jak FTP czy moduł pobierania torrentów.

Twórcy NSA-210, starając się wyróżnić urządzenie spośród innych podobnych, poszli nieco dalej i wprowadzili możliwość integracji NAS-a z YouTube'em i Flickrem. Po podaniu haseł do tych witryn możliwe jest zautomatyzowane kopiowanie na nie danych z serwera, co upraszcza np. prowadzenie wideoblogu. Możliwe jest też pobieranie strumieni wideo z sieci i zapisywanie ich na dysk.

Dalsze zwiększanie funkcjonalności modelu jest możliwe dzięki mechanizmowi instalowania dodatkowych pakietów programowych.

Testy wydajności

Wydajność taniego dysku ZyXEL-a nie zachwyca w żadnym z testów. Wbudowany raptor, mimo że należał do rodziny bardzo szybkich dysków, pochodził z 2006 roku. Tymczasem stosowane przez nas w trakcie testów dyski z rodziny Barracuda 12 to produkty nowe, które pozwoliły uzyskać lepsze wyniki.

Te dwa zestawy testów pozwalają określić, jak duży wpływ na wydajność NAS-a mają zastosowane dyski. Jak widać, jest on istotny, ale nie decydujący. Różnice między dyskami w podobnym wieku są rzędu kilku–kilkunastu procent.

ZyXEL NSA-210
Zalety
  • Stosunkowo niska cena
  • Ciekawe dodatkowe funkcje
  • Możliwość instalowania dodatkowych pakietów programowych
Wady
  • Brak polskiego menu
  • Wolne działanie menu
Do testów dostarczył:ZyXEL
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 300 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
769 zł
Neo24
940 zł
Mall.pl
1249 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane