artykuły

Test 11 niedrogich NAS-ów – co warto wybrać na domowy magazyn danych?

Test NASycony NAS-ami

43 23 sierpnia 2010, 06:00 Marcin Karbowniczek

Xtreamer e-TRAYz

Ten dysk sieciowy nie wyróżnia się zbytnio na tle innych. Czarna, metalowa obudowa jest zamykana panelem przednim, za którym kryją się dwie zatoki na 3,5-calowe dyski twarde. Na froncie umieszczono kilka diod LED, które sygnalizują stan NAS-a. Z tyłu obudowy oprócz dużego wentylatora znajdują się dwa złącza USB, przycisk kopiowania danych, wyłącznik, port ethernetowy i gniazdo zasilania. Co ciekawe, przycisk do włączania urządzenia, mimo że kolebkowy, bistabilny, nie odłącza dopływu prądu, tylko jak gdyby sugeruje, że urządzenie powinno się wyłączyć. Inaczej mówiąc, przełączenie go do pozycji „0” wcale nie powoduje wyłączenia sprzętu.

Dysk montuje się bez użycia wkrętów. Wystarczy zdjąć plastikowy panel frontowy i wsunąć dyski na swoje miejsce. Demontaż też jest prosty, gdyż wymaga jedynie pociągnięcia za nośniki.


Xtreamer e-TRAYz
Procesor OXE810DSE
RAM 128 MB
Wymiary całkowite
(szerokość × wysokość × długość)
81 × 122 × 177 mm
Liczba miejsc na dyski
2
Liczba portów USB
 2
Port eSATA
 0
Rodzaj interfejsu ethernetowego
Gigabit Ethernet
Obsługa iSCSI
Nie
Dostępne tryby pracy dysków  JBOD, RAID 1
Wbudowane serwery
 CIFS/SMB, FTP, mediów, iTunes, drukarki, WWW, MySQL
Obsługa sieci BitTorrent/eD2k  Tak/Nie
Możliwość instalacji dodatkowych pakietów
Tak
Wybrane dodatkowe funkcje  Rapid Box, obsługa Rapidshare i Megaupload

Interfejs WWW i wygoda użytkowania

E-TRAYz wyróżniał się funkcjonalnością na tle pozostałych testowanych urządzeń. Jego instalacja przebiegła w miarę szybko, choć wymagała skopiowania na dysk aktualnego oprogramowania. Co więcej, aby dostać się do panelu konfiguracyjnego, trzeba było podać nie tylko login i hasło, ale także takie dane, jak e-mail i imię administratora. Tego typu informacje są konieczne także podczas dodawania innych użytkowników.

Interfejs użytkownika wygląda bardzo atrakcyjnie i działa dynamicznie. Jest utrzymany w ciemnoczerwonej tonacji i mimo że jest niedostępny w języku polskim, to można go nazwać przejrzystym. Na główny ekran składa się lista dużych, ładnych ikon, które prowadzą do poszczególnych opcji.

To właśnie te opcje sprawiają, że Xtreamer jest dosyć wyjątkowy. Zamiast rozwijać w nieskończoność podstawowe funkcje domowego NAS-a, producent stworzył urządzenie przeznaczone jak gdyby do świadczenia usług hostowania przestrzeni dyskowej dla osób trzecich. Widać to w wielu miejscach, np. są wnioski o zostanie użytkownikiem, które administrator może przeglądać i zatwierdzać.

Spośród ciekawych dodatkowych funkcji, jakie trudno znaleźć w innych urządzeniach tego typu, warto wymienić choćby Rapid Box – moduł do hostowania plików w sposób podobny jak w serwisach typu Rapidshare. Ładując plik na serwer, otrzymuje się bezpośredni odnośnik do niego, który następnie można wysłać odbiorcom.

Inne funkcje związane z pobieraniem danych to np. wtyczki do Rapidshare i Megaupload, które ułatwiają ściąganie plików z tych serwerów. Co ciekawe, Xtreamer umożliwił także wyszukiwanie torrentów za pomocą wbudowanego interfejsu WWW. Korzysta on z serwerów Mininova i Isohunt.

Łączna lista funkcji e-TRAYz jest bardzo długa, a możliwości konfiguracyjne – bardzo duże. Umożliwia on np. wybranie portów dla poszczególnych usług sieciowych i udostępnia największą spośród wszystkich testowanych urządzeń liczbę opcji kodowania znaków dla serwera FTP. Ponadto pozwala podłączyć kartę USB Wi-Fi jako alternatywny interfejs komunikacyjny. Zapewnia też dostęp do systemu przez SSH i możliwość instalowania dodatkowych pakietów programowych.

Niestety, urządzenie raz nas zawiodło, być może ze względu na przeładowanie nietypowymi opcjami. Otóż zdarzyło się, że Xtreamer zupełnie się zawiesił. Nie dało się podłączyć do niego przez otoczenie sieciowe, FTP ani skorzystać z interfejsu WWW. Czy to był jednostkowy przypadek? Bez długich testów nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Warto jednak w tym momencie podkreślić, że producent urządzeń Xtreamer jest ceniony za szybkie reagowanie na sygnały użytkowników o pojawiających się problemach.

Testy wydajności

Xtreamer to dosyć szybki serwer FTP, jeśli chodzi o pobieranie z niego danych. Jednakże w pozostałych testach wypadł dosyć słabo. Wiele innych NAS-ów w podobnej cenie pozwala uzyskać lepsze transfery w większości z nich.

Xtreamer e-TRAYz
Zalety
  • Atrakcyjne, dynamiczne menu
  • Wtyczki do Rapidshare i Megaupload
  • Zautomatyzowane pobieranie aktualizacji firmware'u
  • Dużo opcji konfiguracji
  • Wygodny sposób montażu dysków
  • Możliwość instalacji dodatkowych pakietów oprogramowania
Wady
  • Brak polskiego menu
  • Wymaga wielu informacji w trakcie konfiguracji
  • Zawiesił się w trakcie testów
Do testów dostarczył:ITSklep
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 520 zł
Zobacz bieżące oferty:
Neo24
1679 zł
MediaExpert
1862 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
11