artykuły

MSI GeForce N480GTX Lightning – nie tylko dla podkręcaczy

Szybki jak błyskawica

30 3 grudnia 2010, 05:18 Mateusz Brzostek

Thermalright Shaman - schładzacz niereferencyjny

Zdecydowaliśmy się użyć modelu Thermalright Shaman. Dzięki dużemu wentylatorowi o średnicy 140 mm ma szansę być cichszy od TwinFrozr III.

Tradycyjnie dla Thermalrighta produkt jest sprzedawany w szarym pudełku ze skromnymi czarnymi napisami. W środku znajdziecie schładzacz, wentylator PWM, opakowanie z dodatkowymi radiatorkami i śrubami montażowymi, instrukcję montażu, listę części i naklejkę (+10 do lansu!).

Instalacja Shamana jest nawet prostsza niż demontaż fabrycznego układu chłodzenia. Należy zacząć od starannego oczyszczenia powierzchni kości pamięci i tranzystorów w układzie zasilania. Fabryczne taśmy termoprzewodzące zostawiają warstwę tłustej substancji, do której nie przykleją się radiatorki dołączone do Shamana. Do oczyszczenia przyda się alkohol izopropylowy albo czysty spirytus (nie należy używać żadnych pianek do monitorów ani podobnych specyfików).

Należy pamiętać o chłodzeniu wszystkich nagrzewających się elementów

Nie będziemy tu przedstawiać całego procesu instalacji, bo jest on wystarczająco dokładnie opisany w instrukcji dostępnej na stronie producenta. Po zamontowaniu cała konstrukcja zajmuje cztery fsloty kart rozszerzeń. Ponadto w slocie powyżej nie uda się już zamontować żadnej karty z osłoną aerodynamiczną albo ekranującą. Z kartami bez osłon, takimi jak ASUS Xonar DX, nie powinno być problemów.

Po zamontowaniu Shamana – obojętnie, czy z dodatkowym radiatorem na układzie zasilania, czy z dołączonymi niewielkimi radiatorkami – karta nie jest w żaden sposób usztywniona. Po kilku tygodniach wiszenia w obudowie ciężar schładzacza wygnie ją w dół, nawet mimo podparcia w slocie PCI Express. Szczególnie trzeba uważać na to, aby kable doprowadzające prąd do wtyczek PCI-E 12 V nie były naprężone i nie ciągnęły karty w dół.

Wentylator ma czteropinową wtyczkę zasilania i jest przystosowany do sterowania sygnałem PWM. Po podłączeniu do złącza trzypinowego będzie się obracał z prędkością 1300 obr./min.

7