artykuły

Wielki test słuchawek dokanałowych – 51 modeli

Życie jest zbyt krótkie, by używać kiepskich słuchawek

140
30 sierpnia 2010, 11:00 Dawid Grzyb
Tytuł artykułu mówi o nim praktycznie wszystko. Należy jednak oddać honor Noelowi Lee – założycielowi firmy Monster Cable, ponieważ wykorzystane przez nas twierdzenie jest jego autorstwa. Lee, znany szerzej jako The Head Monster, umieścił to hasło na opakowaniu jednego z wyrobów swojej firmy. Nietrudno odgadnąć, jaką filozofią kieruje się Lee, tworząc nowy produkt. The Head Monster od zawsze stawia na jakość dźwięku i wykonania, co odpowiednio kosztuje. Kierując się z grubsza podobnym tokiem rozumowania, zebraliśmy pokaźną liczbę słuchawek, które są powszechnie uznawane za dość drogie. Postanowiliśmy przetestować je wszystkie dlatego, że wśród ogromu entuzjastów muzyki znajdą się ci, którzy wolą wydać odrobinę więcej, by móc cieszyć się dobrą jakością dźwięku. To głównie dla nich jest przeznaczony ten artykuł, chociaż znalazły się w nim produkty, które nie kosztują dużo. Warto też pamiętać, że kiepskie słuchawki zazwyczaj powodują odruchowe zwiększanie poziomu głośności, a każdy z nas został obdarzony jedną parą uszu i warto o nie dbać. Poza tym – kto wie? Może Twoja dźwiękowa nirwana jest bliżej, niż myślisz? 

Spis treści

Wstępu słów kilka

No i stało się. Wreszcie trafiłem na temat, który bezapelacyjnie jest moim ulubionym. Odpowiedź na pytanie: dlaczego akurat ten, a nie inny, nie jest szczególnie zawiła, ale po kolei. Jeszcze kilka lat temu na rynku nie było aż tylu słuchawek dokanałowych, które zasługiwałyby na uwagę ludzi znanych jako audiofile. Kim oni są? Można ich nazwać entuzjastami dobrego brzmienia, poszukiwaczami dźwięku doskonałego, wydającymi nieprzyzwoicie duże sumy pieniędzy na sprzęt audio, lub też maniakami, których cieszą drobne różnice brzmieniowe, praktycznie tylko przez nich słyszalne. Tych wszystkich osobników łączy przede wszystkim słabość do dobrze brzmiącej muzyki.

Większość pasjonatów drogich systemów audio decyduje się na dobre głośniki, traktując słuchawki jako ewentualny dodatek albo w ogóle nie biorąc ich pod uwagę. Obydwa rodzaje konstrukcji mają swoje dobre i złe strony, a wybór pomiędzy nimi to indywidualna kwestia. Jednakże często jest tak, że bardzo dobrze grające słuchawki kosztują ułamek kwoty, którą trzeba wydać na głośniki o podobnej jakości dźwięku. Brzmienie zarówno domowego sprzętu słuchawkowego, jak i tego przenośnego może wywołać u słuchacza szybsze bicie serca. Skoro ta przyjemność nie musi kosztować majątku (w porównaniu z głośnikami), słuchawki z ekonomicznego punktu widzenia są rozsądnym posunięciem. Mało tego, ta gałąź przemysłu audio bardzo prężnie się rozrasta. Owszem, każda szanująca się firma trudniąca się słuchawkowym rzemiosłem ma w swojej ofercie modele flagowe, których cena często sięga kilku tysięcy złotych. Chodzi oczywiście o produkty przeznaczone do domowego użytku, często będące konstrukcjami o półotwartej lub otwartej budowie, które nie sprawdzą się na ulicy, ponieważ do ukazania słuchaczowi pełni swoich możliwości wymagają ciężkiego, stacjonarnego wzmacniacza oraz stałego zasilania.

Gałąź słuchawek domowych nie jest jedyną, która ewoluowała przez ostatnich kilka lat. Nie tak dawno wyjątkową popularnością cieszyły się produkty douszne. Wybór ten był zazwyczaj podyktowany ich niedużymi gabarytami oraz przenośnością. Kilka lat później przyszedł czas na słuchawki dokanałowe, które dzięki silikonowym wkładkom zapewniają dużo lepszą izolację od niepożądanych dźwięków otoczenia. Od jakiegoś czasu do większości przenośnych odtwarzaczy muzycznych oraz telefonów komórkowych są dodawane właśnie „dokanałówki”. Rynek takiego sprzętu został przez nie zdominowany, co wzbudziło zainteresowanie tych wszystkich firm, które słyną z produkcji drogich domowych słuchawek (choć nie tylko). Znani producenci, jak: Sennheiser, Audio-Technica, Denon, zaczęli reklamować swoje „dokanałówki” jako produkty zapewniające bardzo dobrą, tzw. high-endową jakość dźwięku. Ale obok tych gigantów słuchawkowego świata są jeszcze firmy takie, jak Ultimate Ears, Westone, Livewires, Sleek Audio i kilka innych, których trzon oferty to drogie produkty dokanałowe. Nabywcy przekonują się na własnej skórze, że reklama w przypadku drogich „dokanałówek” to nie zawsze tylko tanie sztuczki marketingowe. Niektóre spośród tych produktów potrafią oczarować swoim brzmieniem. Oczywiście, nie wszystkie słuchawki w obszarze naszych zainteresowań grają adekwatnie do ceny. Przecież nie jest nigdzie napisane, że jak coś jest drogie, to musi być też dobre, prawda?

Ja nie przez przypadek lubię „dokanałówki”. Przekonałem się, że kombinacja odpowiednich słuchawek i odtwarzacza muzycznego potrafi zdziałać cuda. Chciałbym się z Wami podzielić swoimi doświadczeniami. Odpowiedni sprzęt umie zaskoczyć jakością dźwięku nie tylko w zaciszu domowego ogniska, ale też na przykład podczas spaceru. Wystarczy wiedzieć, co należy kupić. Dlatego też, aby wybór słuchawek dokanałowych z wyższej półki był nieco łatwiejszy, powstał ten artykuł. Zapraszamy do lektury.

Strona:
bmwbojjZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bmwbojj2010.08.30, 11:16
ale długaśny artykuł=]
ps. już widzę na forum powódź pytań typu: 'jakie słuchawki do 50zł' =]
*Konto usunięte*2010.08.30, 11:32
żadne z tych słuchawek nie są w moim zasięgu ^^, a szkoda...
rOx123Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rOx1232010.08.30, 11:32
takiego testu potrzebowałem... Dzięki
RomanTyczkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
RomanTyczka2010.08.30, 11:32
-1#4
No, przepastny.
JordanIsoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
JordanIso2010.08.30, 11:33
-1#5
Mhmm świetny : ) Tak trzymać : )
dj-daveZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
dj-dave2010.08.30, 11:34
Szkoda że zabrakło Philipsów. Model SHE 9600 to na prawdę dobre słuchawki.
MeathorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Meathor2010.08.30, 11:38
-4#7
Właśnie zamierzam kupować jakieś dokanałówki :P Także dzięki za test ! :)

EDIT: Hmm.. ale niestety, podobnie jak w przypadku bugguy'ego żadne z tych słuchawek nie są w moim zasięgu :/
-wujas-Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
-wujas-2010.08.30, 11:48
Ja nie lubię dokanałówek, ale ten test miażdży!
waszuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
waszu2010.08.30, 11:50
Ale czytania O_O Szkoda że się mdr-ex85 nie zmieściły :D (to przed lekturą) Fajne ucho.. :E
6M92010.08.30, 11:51
-14#10
Miałem słuchawki stockowo dołączane do ipoda - rozwaliły się po 2 miesiącach użytkowania... kupiłem jakieś śmieszne dokanałówki za ponad 100 zł i też się szybko rozwaliły... Teraz mam toporne pchełki Philipsa za 10 zł i już na nich jadę ok. pół roku. Są niezniszczalne ijak na moje ucho grają ładnie.

Dlatego nie widzę sensu wydawania 500 zł na słuchawki :)
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1