artykuły

Wielki test słuchawek dokanałowych – 51 modeli

Życie jest zbyt krótkie, by używać kiepskich słuchawek

140
30 sierpnia 2010, 11:00 Dawid Grzyb

Podsumowanie

Może zaczniemy od tego, że powszechna opinia o wyższości słuchawek opartych na zbalansowanych przetwornikach nad tymi dynamicznymi wcale nie jest prawdziwa. Przynajmniej nie w tym przedziale cenowym, który został ustalony, zanim ten artykuł zaczął powstawać. Faktem jest, że słuchawek dokanałowych kosztujących powyżej tysiąca złotych, które są oparte na zwykłym głośniku dynamicznym, nie jest dużo. (Nie bierzemy, oczywiście, pod uwagę produktów nietypowych, jak ten). Jest jeden ważny powód. Zbalansowane głośniki są na tyle nieduże, że można ich zmieścić co najmniej kilka w obudowie słuchawki dokanałowej, czego dobrym przykładem jest nasz model referencyjny (Westone 3). Jednak nie ma niczego za darmo. Przetworniki zbalansowane nie należą do tanich. A cena wykorzystujących je modeli bywa często hm... dziwna.

Przyjęło się też, że jeśli słuchawki są oparte na zbalansowanym głośniku, to są po prostu lepsze. No cóż, spoglądając na nasze rekomendacje, można zauważyć, że większa część nagrodzonych produktów to te, w których umieszczono dynamiczne głośniki. Fani IEM-ów, nie bijcie! Przyznając swoje nagrody, kierowaliśmy się jedną, prostą zasadą, która zawsze się sprawdza. Nasze rekomendacje otrzymały te słuchawki, które byśmy polecili swoim najlepszym kumplom, gdyby ci nie wiedzieli, co mają kupić. Podczas oceniania największą uwagę zwracaliśmy, oczywiście, na dźwięk, ale jakość wykonania i dodatki nie zostały przez nas pominięte. Bardzo ważny był też stosunek jakości do ceny, czyli coś, na co zwraca się szczególną uwagę.

Zanim zada się pytanie, na które słuchawki wydać pieniądze, należy się mocno zastanowić nad własnymi oczekiwaniami. Dobieranie „dokanałówek” głównie na podstawie wyglądu nie jest dobrym posunięciem, a wbrew pozorom dużo ludzi tak właśnie robi. Należy wiedzieć przynajmniej ogólnie, jakiego dźwięku oczekuje się od słuchawek. Charakterystyki brzmieniowe produktów tego typu są różne, dlatego warto się chwilę zastanowić, czy szuka się dźwięku jasnego, może ciepłego, a może „muzykalnego”? Czy raczej woli się chłód, analityczny przekaz, szeroką scenę muzyczną i głęboki bas? Czytelniku, zastanów się nad tym chociaż przez chwilę i dopiero wtedy wybierz. Będziesz mieć pewność, że wybierzesz właściwie. Ostatecznej weryfikacji dokonają Twoje uszy.

 

 

Możliwości dźwiękowe słuchawek nie dają się tak łatwo oceniać jak np. moc obliczeniowa karty graficznej czy procesora. Wyniki w cyfrach nie mogą oddać tego, do czego zostały stworzone słuchawki, i tego, co słyszy tester. To bardziej subtelna kwestia. Ocena aspektów brzmieniowych przez jedną osobę jest zazwyczaj mocno subiektywna i warto o tym pamiętać. Nie jest nigdzie napisane, że usłyszycie dokładnie to samo, co usłyszał nasz tester. Aby odpowiedzieć na pytanie o sens subiektywnych testów audio, autor artykułu cytuje samego siebie:

„Po co zatem testować produkt, skoro każdy człowiek odbiera poszczególne dźwięki nieco inaczej? Odpowiedź jest banalna: bo tym się właśnie zajmujemy. Przedstawiamy to, co sami widzimy lub słyszymy”.

W artykule znalazło się też kilka par słuchawek dousznych, ale żadne z nich nie zasługują w stu procentach na redakcyjne wyróżnienie. Niemniej jednak są dwa modele, które zadowoliły naszego testera pod względem dźwięku. Naszą uwagę zwróciły słuchawki Creative Aurvana Air, które choć grają dobrze, kosztuję dużo – i to jest ich największa wada. Drugie takie słuchawki to Altec Lansing UHP307E, ale w ich przypadku mieliśmy problemy natury użytkowej. 

Dysponując odpowiednimi kwotami, dokonalibyśmy następujących wyborów:

  • 100–200 zł. SoundMAGIC PL50 to słuchawki, które zasługują na to, by otrzymać naszą rekomendację. Dźwięk PL50 jest bardzo dobry, jak na tę cenę. Budowa oraz dodatki też są przyzwoite. Następnym wyróżnionym produktem jest model a-JAYS Three. Te „dokanałówki” są świetnie „wydane”, solidne, rozsądnie wycenione oraz zaskakujące dźwiękowo. Ostatnim modelem wartym polecenia i kosztującym poniżej 200 zł jest NE-7M firmy Nu Force. Te słuchawki są skierowane do osób, które lubią dobrze kontrolowany, szybki i głęboki bas. Nie jest to model szczególnie analityczny, ale jest przyjemny w odsłuchu. Jego tańszym odpowiednikiem są słuchawki NuForce NE-6, które są uboższe o pilota, i to jedyna różnica pomiędzy tymi dwoma modelami.

dla słuchawek JAYS a-JAYS Three
dla słuchawek Nu Force NE-7M
dla słuchawek SoundMAGIC PL50
  • 200–300 zł. W tym przedziale cenowym króluje firma Sennheiser – nie bez przyczyny. Model CX400-II Precision bardzo nas zaskoczył swoim dynamicznym i szerokim dźwiękiem, liczbą dodatków i ceną. Nie ma głębokiego basu, ale brzmienie jest naprawdę niezłe. Drugi model, kosztujący tyle samo CX680 Sports, nie otrzymuje naszej rekomendacji, bo ma „niewyjściową twarz”. Ale wspominamy o nim dlatego, że jego możliwości dźwiękowe są naprawdę dobre. Jest przy tym wygodny. Jeżeli zdołasz się przełamać i wyjść w CX680 Sports na ulicę pobiegać – będziesz z nich zadowolony.
  • 300-400 zł. W tym przedziale cenowym znalazł się tylko jeden produkt, ale poradził sobie ze znakomitą większością rywali w naszym teście. Model Phonak Audeo PFE 012 to słuchawki, które czarują swoim dźwiękiem. Grają analitycznie, szeroko i dokładnie, a średnie tony bardzo nam się spodobały. Cena modelu Audeo PFE 012 jest bardzo dobra. Dodatkowo można odrobinę regulować brzmienie. Jeżeli się na nie zdecydujesz, zastanów się, czy nie warto dopłacić kilkudziesięciu złotych do ciekawych dodatków dołączonych do modelu PFE 112.
dla słuchawek Phonak Audeo PFE 012
  • 400-500 zł. Westone UM-1 to produkt, który jest na rynku już kilka lat. UM-1 nieznacznie ustępują serii Audeo PFE pod względem dźwięku. Jednakże słuchawki firmy Westone są solidniej wykonane niż produkty Phonaka. Ultimate Ears SuperFi 5 też jest wart polecenia, ponieważ zapewnia dobrą jakość dźwięku i jest dobrym rozwiązaniem dla osób lubiących dobrze brzmiące niskie tony. Następny produkt, który bardzo się spodobał naszemu testerowi, to IE6 Sennheisera. Te słuchawki są świetnie „wydane”, solidne, dobrze brzmią. IE6 nie są nastawione na analityczny przekaz i pod tym względem ustępują np. Audeo PFE 012. Ale słuchanie akurat tych „dokanałówek” dostarcza bardzo dużo frajdy – ich dźwięk po prostu się nie nudzi.
dla słuchawek Sennheiser IE 
dla słuchawek Westone UM-1   
dla słuchawek Ultimate Ears SuperFi 5
  • 500-600 zł. Słuchawki Monster Turbine zasłużyły na naszą rekomendację głównie dlatego, że są solidnie wykonane (pomijamy kabelek) i bardzo dynamiczne. Bas w tych słuchawkach naprawdę potrafi spowodować, że serduszko szybciej bije. Ostatecznie do przyznania im rekomendacji przekonała nas separacja instrumentów. Nie spodziewaliśmy, że będzie aż tak dobra w słuchawkach dynamicznych. Ostatnim modelem wartym uwagi jest Westone 1. Słuchawki grają praktycznie na tym samym poziomie co UM-1 (i odrobinę gorzej niż Audeo PFE 012), ale kosztują ponad 500 zł. Z tego względu rekomendacji im nie przyznajemy. Jednak urzekły nas. Są świetnie wykonane – zauważalnie lepiej niż produkty konkurencji. Dodatki Jedynek są jednymi z lepszych w teście: w pudełku jest dokładnie to samo, co Westone dodaje do naszego modelu odniesienia. Ich wysoka cena jest zatem odrobinę usprawiedliwiona.
dla słuchawek Monster Turbine

dla słuchawek Westone 1
No i najważniejsze: w trakcie tego testu nie ucierpiały żadne ogry zwierzęta.
Strona:
bmwbojjZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bmwbojj2010.08.30, 11:16
ale długaśny artykuł=]
ps. już widzę na forum powódź pytań typu: 'jakie słuchawki do 50zł' =]
*Konto usunięte*2010.08.30, 11:32
żadne z tych słuchawek nie są w moim zasięgu ^^, a szkoda...
rOx123Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rOx1232010.08.30, 11:32
takiego testu potrzebowałem... Dzięki
RomanTyczkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
RomanTyczka2010.08.30, 11:32
-1#4
No, przepastny.
JordanIsoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
JordanIso2010.08.30, 11:33
-1#5
Mhmm świetny : ) Tak trzymać : )
dj-daveZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
dj-dave2010.08.30, 11:34
Szkoda że zabrakło Philipsów. Model SHE 9600 to na prawdę dobre słuchawki.
MeathorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Meathor2010.08.30, 11:38
-4#7
Właśnie zamierzam kupować jakieś dokanałówki :P Także dzięki za test ! :)

EDIT: Hmm.. ale niestety, podobnie jak w przypadku bugguy'ego żadne z tych słuchawek nie są w moim zasięgu :/
-wujas-Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
-wujas-2010.08.30, 11:48
Ja nie lubię dokanałówek, ale ten test miażdży!
waszuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
waszu2010.08.30, 11:50
Ale czytania O_O Szkoda że się mdr-ex85 nie zmieściły :D (to przed lekturą) Fajne ucho.. :E
6M92010.08.30, 11:51
-14#10
Miałem słuchawki stockowo dołączane do ipoda - rozwaliły się po 2 miesiącach użytkowania... kupiłem jakieś śmieszne dokanałówki za ponad 100 zł i też się szybko rozwaliły... Teraz mam toporne pchełki Philipsa za 10 zł i już na nich jadę ok. pół roku. Są niezniszczalne ijak na moje ucho grają ładnie.

Dlatego nie widzę sensu wydawania 500 zł na słuchawki :)
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
57