artykuły

Wielki test słuchawek dokanałowych – 51 modeli

Życie jest zbyt krótkie, by używać kiepskich słuchawek

140
30 sierpnia 2010, 11:00 Dawid Grzyb

Metodyka testów, profil testera i słówko o synergii

Jedyną słuszną metodą testowania słuchawek jest odsłuch muzyczny. Wszystkie produkty zostały podłączone do trzech różnych źródeł, a o efektach dźwiękowych takiego połączenia można przeczytać w rozdziałach poświęconych poszczególnym słuchawkom. Nie zabrakło także krótkiego komentarza podsumowującego odsłuch, będącego też wskazówką dla tych wszystkich, którzy czują się niepewnie w samodzielnym dobieraniu sprzętu do własnych potrzeb i szukają gotowych rozwiązań. Odsłuch jest procesem długotrwałym, ale umożliwia określenie wad i zalet brzmienia słuchawek.

Obyło się bez aparatury testowej, ponieważ zgodnie doszliśmy do wniosku, że najlepszym sędzią są gigantyczne uszy naszego niewolnika testera, znanego w redakcyjnych kręgach jako Tołdi. Tołdi zna się na rzeczy i jest raczej obiektywny w tym, co lubi robić najbardziej, czyli słuchaniu. Jest trochę wulgarny i sepleni, ale jak wiadomo, nie ma ogrów ludzi idealnych. Po dostarczeniu Tołdiemu słuchawek ten złapał się za głowę, ale odnieśliśmy wrażenie, że jednak zlecone zajęcie spodobało mu się. Na okres dwóch miesięcy (tyle trwały testy) zamknęliśmy Tołdiego w lochu i zezwoliliśmy na jedną przerwę dziennie, podczas której otrzymywał niskokaloryczny posiłek i szklankę wody. Był tak wciągnięty w odsłuch, że nawet niespecjalnie kwapił się do przyjmowania pokarmu. Jest jednak jak komiksowy bohater, niezniszczalny, i tak samo szybko dochodzi do siebie.

Gdy rednacz zapytał go o preferencje co do brzmienia, wybełkotał mniej więcej coś takiego:

„Najbardziej zależy mi na neutralności brzmienia i odpowiednio szerokiej scenie muzycznej. Istotny jest dla mnie bas, który nie musi być szczególnie głęboki, ale ma być dynamiczny i odpowiednio punktowy. Nie znoszę tylko trzech rzeczy: gumisiów, Iktorna i niskich tonów, które brzmią mało spójnie, są przesadnie głębokie i powolne. Wokale muszą być umiejscowione pośrodku i odpowiednio blisko mnie, ale nie za blisko, i jest absolutnie wykluczone, aby były za mną! Dźwięk talerzy perkusyjnych ma wybrzmiewać odpowiednio długo, nie może być skrzekliwy ani matowy, bo tego też nie lubię! Nie znoszę kiepskiej separacji instrumentów ani cofniętego któregokolwiek z fragmentów pasma. Wszelkie elektroniczne dźwięki mają być wyraźne i nienapastliwe”.

 

Należy się też kilka słów wyjaśnienia co do muzyki, która posłużyła do przetestowania każdej pary słuchawek. Lista odtwarzania Tołdiego to 20 utworów, które zostały skopiowane do każdego z odtwarzaczy. To w dużej mierze pliki bezstratne oraz wysokiej jakości MP3 (320 kb/s). Gatunki muzyczne to neofolk, industrial, rock, metal, muzyka instrumentalna, awangardowa oraz elektroniczna. W opisach wrażeń testowych powtarzają się często te same określenia i zwroty. W przypadku średnich fragmentów pasma opisywaliśmy partie wokalne oraz gitarowe, ponieważ każdy wie, jak one brzmią, a nie każdy musi wiedzieć, jak powinny brzmieć dźwięki elektroniczne, które też mieszczą się w tych rejonach. Jednak to nie znaczy, że mogliśmy ograniczyć się do jednego gatunku muzycznego. Należy też pamiętać, że nie ma zbyt wielu słuchawek, które brzmią dobrze w konfrontacji z każdym gatunkiem muzycznym, więc warto użyć wyobraźni i zadać sobie pytanie, jakiego dźwięku oczekuje się od słuchawek.   

Pojęciem, które wymaga wyjaśnienia, jest synergia. Wiąże się ona z odpowiednim dobieraniem do siebie praktycznie każdego rodzaju sprzętu audio. Zjawisko synergii zachodzi wtedy, gdy efekt pracy wykonywanej wspólnymi siłami przez dwa obiekty jest wielokrotnie lepszy od tego, co zapewnia każdy z nich samodzielnie. Pojęcie odrobinę zawiłe w teorii jest bardziej zrozumiałe w praktyce. Często jest tak, że teoretycznie dobry odtwarzacz i wysokiej klasy słuchawki nie zadowalają nabywcy. Kupił on dwa urządzenia cieszące się dobrą opinią, a tymczasem odsłuch zawodzi. Jest to spowodowane właśnie brakiem synergii między urządzeniami. Ponieważ brzmienie słuchawek i odtwarzaczy jest zróżnicowane, postaraliśmy się o trzy urządzenia testowe różne pod względem barwy dźwięku. Słuchawki, które nie grają zadowalająco z odtwarzaczem o ciepłym brzmieniu, mogą wypaść dużo lepiej w parze z neutralnym bądź zimnym sprzętem. Jeżeli usłyszeliśmy ciekawe, synergiczne połączenie, wspomnieliśmy o urządzeniach, co powinno odrobinę ułatwić dobieranie słuchawek do odtwarzacza o określonej barwie dźwięku.

Wszystkie słuchawki były testowane przy wykorzystaniu tylko tych wkładek, które zostały dołączone do poszczególnych modeli przez producenta.

5