artykuły

Wielki test słuchawek dokanałowych – 51 modeli

Życie jest zbyt krótkie, by używać kiepskich słuchawek

140
30 sierpnia 2010, 11:00 Dawid Grzyb

A prowodyrem tego całego zamieszania jest...

... Jerry Harvey. To właśnie jego uważa się za ojca słuchawek dokanałowych opartych na zbalansowanym przetworniku. Historia powstania pierwszych IEM-ów należy do tych, które zrodziły się w myśl powiedzenia „Potrzeba matką wynalazków”. Harvey pracował jako inżynier dźwięku zatrudniony przez znany zespół Van Halen, założony przez dwóch braci: Eddiego i Aleksa. Formacja podczas jednego z koncertów miała problem z Aleksem Van Halenem – perkusistą zespołu. Szybko okazało się, że Alex sukcesywnie tracił słuch w wyniku hałasu, który panował na scenie podczas występów. Dla perkusisty oznaczało to ni mniej, ni więcej, tylko koniec kariery muzycznej. Alex postawił sprawę jasno. Chciał, żeby ktoś zrobił słuchawki, które będą dobrze brzmiały i dodatkowo izolowały od zabójczych dla ucha decybeli. Nieocenioną pomocą okazał się Jerry Harvey, który spróbował rozwiązania niestosowanego nigdy wcześniej.

Nie usłysz zła" – to hasło przewodnie niedawno założonej przez Jerry'ego Harveya firmy JHAudio

Po kilku miesiącach intensywnych badań Harveyowi udało się umieścić zbalansowany przetwornik wewnątrz akrylowej obudowy dopasowanej do kształtu ucha Aleksa. Efekt przerósł oczekiwania zarówno samego Jerry'ego, jak i założycieli zespołu Van Halen. Wieść o ciekawym pomyśle Harveya szybko się rozprzestrzeniła, a zainteresowanie monitorami odsłuchowymi wzrastało z dnia na dzień. Gdy pojawia się dobry produkt i jest na niego zapotrzebowanie, należy go zacząć sprzedawać. W ten oto sposób w 1995 roku powstała firma Ultimate Ears, będąca efektem współpracy Jerry'ego i Aleksa.

Ultimate Ears została niedawno kupiona przez firmę Logitech

Dziś większość najjaśniejszych gwiazd muzyki używa spersonalizowanych słuchawek Ultimate Ears. Od 2002 roku w ofercie firmy są dostępne również produkty przewidziane dla zwykłego zjadacza chleba.

Niedawno drogi Harveya i Ultimate Ears rozeszły się. Założył on nową firmę, JHAudio, która trudni się tym samym co Ultimate Ears. Oczywiście, mowa o spersonalizowanych monitorach dousznych, które należą do najdroższych na tej planecie. 

3