artykuły

Wielki test słuchawek dokanałowych – 51 modeli

Życie jest zbyt krótkie, by używać kiepskich słuchawek

140
30 sierpnia 2010, 11:00 Dawid Grzyb

Creative Aurvana Air

Patrząc na te słuchawki, doszliśmy do wniosku (podobnie jak w przypadku już opisanego modelu UHP336E), że już gdzieś widzieliśmy podobne kształty. Słynąca z produktów audio przeznaczonych dla zamożnej klienteli Firma Bang & Olufsen też miała w swojej ofercie słuchawki, które bardzo przypominały model Aurvana Air. Nie jesteśmy przeciwnikami kopiowania pomysłów, o ile wykonanie produktu jest odpowiednio dobre. W przypadku słuchawek firmy Creative przywiązanie do detali daje o sobie znać już na samym początku. Opakowanie jest porządne. Przez przezroczyste ścianki widać danie główne, które dodatkowo zostało umieszczone w akrylowym pojemniku. Liczba akcesoriów nie jest duża, ale wystarczająca. Producent dołączył do zestawu dwie dodatkowe pary gąbek oraz świetne etui. Słuchawki sprawiają wrażenie delikatnych, ale wcale takie nie są. Model Aurvana Air został praktycznie w całości wykonany ze stali, co jest gwarancją żywotności. Nie spodobał się nam przewód sygnałowy, ponieważ jest on wyjątkowo cienki. Aurvana Air jest modelem dousznym, lekkim i dość wygodnym. Prawidłowe dopasowanie słuchawek zajmuje niewiele czasu i nie sprawia trudności. Początkowo myśleliśmy, że metalowy fragment łączący obudowę przetwornika z pionowym, przypominającym teleskop elementem łatwo będzie się odkształcał, ale nic takiego nie miało miejsca, co tylko utwierdziło nas w przekonaniu o solidności produktu. Kolanko łączące dwie części każdej ze słuchawek działa poprawnie i jesteśmy spokojni o ten jedyny ruchomy element. Aurvana Air pomimo budowy przypominającej model UHP307E podczas użytkowania wyglądają odrobinę bardziej dyskretnie.

Opakowanie modelu Aurvana Air jest ładne i solidnie wykonane

Dodatki nie zachwycają

Model Aurvana Air bardzo przypomina słuchawki EarSet 3 firmy Bang & Olufsen 

Etui dołączone do zestawu jest pierwszorzędnie wykonane i funkcjonalne

Pozłocony wtyk 3,5 mm wygląda elegancko 

Przewód sygnałowy jest gumowany, a rozgałęzienie – solidne i eleganckie

Model Aurvana Air to słuchawki typu dousznego, a ich przetwornik jest dynamiczny

Zgięcie słuchawek pozwala bezproblemowo umiejscowić model Aurvana Air dookoła małżowiny

Produkt wygląda ciekawie i elegancko

Creative Aurvana Air
czułość 102 dB
impedancja 32 omy
pasmo przenoszenia 20 Hz – 20 000 Hz
długość przewodu 1,2 m
masa 16 g
wtyk pozłacany, prosty
przewód sygnałowy symetryczny
typ przetwornika dynamiczny, neodymowy
typ słuchawek zamknięte

Testy – odsłuch muzyczny

Apple/RWA iMod Video 5.5G + wzmacniacz RSA p-51 Mustang
 • Tony niskie. Bas był dość punktowy i przeważnie odpowiednio zwarty, ale czasem dudniący. Przypominał groźne pomrukiwanie, co brzmiało dość ciekawie.
 • Tony średnie. Gitary brzmiały dość wyraźnie i zabrakło im powabu. Ich dźwięk czasem zdawał się matowy. Wokale były w porządku. 
 • Tony wysokie. Były odpowiednio słyszalne i długo wybrzmiewały.
 • Efekty przestrzenne. Zadowalające – szerokość sceny muzycznej była wystarczająco duża.
 • Separacja instrumentów. Nie mamy jej nic do zarzucenia. Była umiarkowana, ale pozwalała skupić się na wybranym instrumencie.
Apple iPod touch 3G
 • Tony niskie. Wydały się nam odrobinę rozlane i powolne, ale nie dudniły.
 • Tony średnie. Były za blisko słuchacza. Gitary zagrały nazbyt wyraźnie i zabrakło większej przestrzeni pomiędzy nimi a odbiorcą. Wokale brzmiały naturalnie i nie syczały.
 • Tony wysokie. Były dobrze słyszalne. Spodobało się nam długie wybrzmiewanie talerzy i sporo wyraźnych szczegółów.
 • Efekty przestrzenne. Przestrzeń dookoła słuchacza nie była wyjątkowo przepastna, ale dość dobra. Szkoda, że część średnich tonów zagrała za blisko słuchacza.
 • Separacja instrumentów. Była przyzwoita, ale odrobinę odstawała od innych aspektów brzmienia.
Cowon E2
 • Tony niskie. Brzmienie basów było dość szybkie, głębokie i nie dudniące, odpowiednio pełne, ale nie przesadzone.
 • Tony średnie. Brzmienie gitar wydało się nam za mało wyraźne i nazbyt miękkie, ale dość neutralne. Wokalom zabrakło wyrazistości i były za bardzo oddalone od słuchacza.
 • Tony wysokie. Były słyszalne i wybrzmiewały odpowiednio długo, ale mogłyby być odrobinę bardziej przybliżone do słuchacza.
 • Efekty przestrzenne. Szerokość sceny muzycznej mogłaby być większa, choć nie było szczególnie ciasno i duszno.
 • Separacja instrumentów. Do przyjęcia.

Naszym zdaniem

Model Aurvana Air firmy Creative byłby naprawdę ciekawą propozycją, gdyby nie jego cena. Jeśli chodzi o budowę, zastrzeżenia mamy tylko co do kabelka. Słuchawki są wygodne, dość ładne, minimalistyczne i solidnie wykonane. Dźwięk modelu Aurvana Air jest zadowalający. Sprzęt nie jest szczególnie wybredny co do odtwarzaczy, chociaż naszym zdaniem najlepiej zagrał z modelem „neutralnym”, trochę gorzej – z tym o zimniejszym brzmieniu. Dźwięk Aurvana Air można określić jako solidny, niewybijający się na żadnym polu. Solidne basy i średnica oraz całkiem wyraziste tony wysokie dobrze wróżą tej konstrukcji, która już od jakiegoś czasu jest na rynku, ale mogłaby kosztować ze 100 zł mniej.

Creative Aurvana Air
Zalety
 • Lekkie
 • Wygodne
 • Solidne
 • Świetne etui
Wady
 • Przewód sygnałowy
 • Cena
Do testów dostarczył:Creative
Cena w dniu publikacji (z VAT):400 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
223 zł
Electro.pl
223 zł
Mall.pl
202 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
13