artykuły

PhysX by NVIDIA – analiza techniki i testy praktyczne

Physikoterapia

183
10 września 2010, 14:20 Mieszko Krzykowski

PhysFireX – czyli Radeon do grafiki, a GeForce do fizyki

Gdy firma Ageia jeszcze nie należała do NVIDI-i, wprowadziła wspomnianą już kartę rozszerzeń szumnie zwaną PPU (ang. Physics Processing Unit), która mogła współpracować zarówno z kartami NVIDI-i, jak i AMD. Po przejęciu tej firmy przez NVIDI-ę i przerzuceniu obliczania fizyki na barki kart graficznych przez jakiś czas można było używać radeona do grafiki i geforce'a do fizyki (pod warunkiem że systemem operacyjnym był Windows XP albo Vista). Niecały rok temu inżynierowie NVIDI-i uznali, że należy zablokować tę możliwość. Oficjalny powód? Troska o klienta oraz chęć zapewnienia jak najlepszej obsługi tej techniki. Niestety, to ograniczenie dotyczyło również kart rozszerzeń Ageia, czyli jeśli kupiłeś sobie kiedyś PPU firmy Ageia i masz radeona... to PhysX-a już nie włączysz. Lubimy, gdy ktoś się o na troszczy, ale to chyba już lekka nadopiekuńczość.

Na szczęście okazało się, że zabezpieczenia NVIDI-i nie są zbyt mocne, i szybko znalazły się sposoby na ich obejście. W tym momencie najłatwiejszym i najlepszym jest skorzystanie z narzędzia Hybrid PhysX Mod, o którym najnowsze informacje można znaleźć tutaj. W celu sprawdzenia działania „PhysFireX” skorzystaliśmy z wersji 1.04ff narzędzia oraz zamontowaliśmy w komputerze radeona HD 5850 i geforce'a 9800 GTX+.

Cały proces „obchodzenia” jest bardzo prosty: kilka kliknięć, i system jest przygotowany do działania. Później wystarczy uruchomić jako administrator odpowiedni plik przerzucający obliczenia związane z PhysX na GPU, i można cieszyć się efektami PhysX w grach.

To, czy wszystko działa jak trzeba, łatwo sprawdzić za pomocą FluidMarka. Jeśli animacja jest płynna, a temperatura geforce'a rośnie, to znaczy, że nie popełniono błędu.

Kliknij, aby zobaczyć cały obrazek

Pary HD 5850 plus 9800 GTX+ używaliśmy przez miesiąc i ani razu nie natknęliśmy się na problemy. Wszystkie filmiki zamieszczone w tym artykule powstały przy użyciu właśnie tej konfiguracji. To po prostu działa. Problemy mogą się pojawić, jeśli użytkownik zaktualizuje PhysX Software Suit lub sterowniki NVIDI-i. Wtedy należy odblokować PhysX ponownie.

10