Laptopy
Artykuł
Tomasz Niechaj, Środa, 23 czerwca 2010, 06:00
Tablet – funkcje i użytkowanie
Najnowsze generacje matryc pojemnościowych, jak ta w opisywanym laptopie, uważamy za lepsze od rozwiązań oporowych. Ekran można obsługiwać nie tylko rysikiem, ale i palcem. Warto przy tym zaznaczyć, że obydwa rozwiązania sprawdzają się bardzo dobrze, choć oczywiście większą dokładność zapewnia rysik. Wodzenie palcem wymaga pewnego przyzwyczajenia. Funkcje dotykowe są aktywne niezależnie od ułożenia ekranu. Zastosowana pokrywa matrycy nie brudzi się nadmiernie, głównie dzięki matowemu wykończeniu. Pod względem sterowania dotykowego jest to jeden z najlepszych ekranów, z jakimi mieliśmy styczność.


Notebook jako tablet

Wodzenie palcem po ekranie


Kliknięcie prawym przyciskiem myszy przy użyciu rysika

W tym miejscu należy przypomnieć o zatrzasku klapy. Nie ma wystających elementów, jak haczyki i nóżki, a mimo to ekran trzyma się solidnie bez pomocy magnesów. Można go obracać przy niemalże dowolnym nachyleniu – nie jest to takie oczywiste w przypadku konkurencyjnych rozwiązań.

Na bocznych ściankach klapy ekranu znajdują się dodatkowe przyciski, obsługujące kilka funkcji:
  • przewijanie,
  • „Escape”,
  • Ctrl+Alt+Del,
  • zmiana orientacji obrazu na ekranie.


Z boku mamy też dostęp do przycisków włączających przeglądarkę oraz klienta poczty.

Oprogramowanie
Sporą część funkcjonalności tabletu zapewnia sam Windows 7. Jednak HP również stanęło na wysokości zadania i wyposażyło komputer w zestaw dodatkowych aplikacji. Obrócenie ekranu powoduje automatyczną zmianę orientacji wyświetlanego obrazu. Tę oczywiście możemy dowolnie zmieniać jednym przyciskiem z boku komputera, co znacząco ułatwia pracę. Dołączone oprogramowanie umożliwia:
  • płynne przewijanie zawartości okna przez przesuwanie zawartości palcem bądź rysikiem – nie trzeba używać suwaka na krawędzi,
  • odręczne pisanie z automatycznym sprawdzaniem pisowni,
  • gesty z panelu dotykowego są obsługiwane również przez ekran.


Narzędzie do ręcznego zrzucania fragmentów ekranu do pliku

Ocena artykułu:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane