artykuły

Intel X25-V 40 GB – pierwszy przedstawiciel najnowszej serii tanich nośników SSD firmy Intel

Wolniejszy, mniej pojemny, ale tańszy

104
15 czerwca 2010, 16:15 Sebastian Krzeczkowski

Iometer

Nasze testy z wykorzystaniem aplikacji Iometer są dosyć obszerne. Badamy wydajność nośników przy użyciu próbek dwóch wielkości (4 kB i 2 MB). Oprócz tego dla każdej z próbek wykonujemy osobno testy symulujące odczyt lub zapis, a także ich stan (ciągły lub losowy).

W pierwszym teście symulujemy odczyt w sposób ciągły przy próbce 4 kB. Wyniki – bez większych zaskoczeń. No może poza X25-M G2 80 GB, który jest trochę wolniejszy od głównego bohatera niniejszego artykułu. Jednak podobnie jest w przypadku pojemniejszej, 160-gigabajtowej wersji tego nośnika.

Gdy wykorzystywaliśmy większą próbkę (2 MB), to sytuacja była już w normie: Intel X25-M G2 80 GB sporo przed X25-V 40 GB. Macierz RAID 0 dwóch inteli z dużą przewagą nad resztą urządzeń.

Teraz ciągły zapis i próbka 4 kB. Zgodnie z przewidywaniami Intel X25-V 40 GB ma podobną wydajność jak Kingston SSDNow V 40 GB. Warto zwrócić uwagę na bardzo dobre skalowanie się wydajności macierzy dwóch nośników SSD.

Niestety, po zwiększeniu próbki do 2 MB wszystkie nośniki SSD Intela wypadają słabo.

Co ciekawe, już w następnym teście (odczyt losowy, próbka 4 kB) intele popisały się swoimi możliwościami na tle konkurencji. Zastanawiająca jest wydajność pojedynczego X25-V 40 GB, który jest szybszy nie tylko od 80-gigabajtowego kuzyna z wyższej półki, ale także od macierzy.

Wszystko wraca do normy po zwiększeniu próbki do 2 MB.

W zapisie losowym z wykorzystaniem małej, 4-kilobajtowej próbki nośniki SSD firmy Intel radzą sobie bardzo dobrze. To zastanawiające, bo z porównania danych technicznych wynika coś wprost przeciwnego. Co więcej, przewaga serii „mainstream” nad najnowszą „value” jest naprawdę symboliczna.

Po zwiększeniu próbki do 2 MB wszystko wraca do normy. Najwyraźniej SSD firmy Intel bardzo dobrze radzą sobie z operowaniem na bardzo małych plikach.

7