artykuły

Intel X25-V 40 GB – pierwszy przedstawiciel najnowszej serii tanich nośników SSD firmy Intel

Wolniejszy, mniej pojemny, ale tańszy

104
15 czerwca 2010, 16:15 Sebastian Krzeczkowski

CrystalDiskMark

Pierwsze testy dotyczą zapisu i odczytu w sposób ciągły z wykorzystaniem próbki 50 MB. Wszystkie wyniki w normie. Intel X25-V 40 GB ma wydajność jak Kingston SSDNow V 40 GB. W odczycie macierz dwóch takich nośników jest najszybsza, a w zapisie ma identyczną wydajność jak X25-M G2 80 GB.

Podczas testów w formie losowej z użyciem plików o wielkości 512 kB jedyną „sensacją” są słabsza, niż wskazywałyby dane techniczne, wydajność Intela X25-M G2 80 GB w zapisie i macierz tracąca przewagę nad resztą stawki w odczycie.

Po zmniejszeniu plików do 4 kB stawka mocno się zrównała. Co ciekawe, w odczycie najwolniejsza ze wszystkich produktów Intela jest macierz dwóch X25-V 40 GB. W zapisie – wprost odwrotnie.

Zwiększamy próbkę do 500 MB. Wyniki zarówno testu odczytu, jak i zapisu są niemal identyczne jak w przypadku mniejszej próbki. Różnice w wydajności są naprawdę symboliczne.

Również w odczycie losowym X25-V 40 GB i X25-M G2 80 GB uzyskały podobną wydajność jak we wcześniejszym teście z użyciem mniejszej próbki. Tym razem wyraźnie zmniejszyła się wydajność macierzy RAID. Co ciekawe, w odczycie Intel X25-V ma przewagę nad identyczną konstrukcją z logo Kingstona i jest ona znacznie większa niż tzw. błąd pomiarowy. Jeśli chodzi o losowy zapis, to wydajność modelu X25-V jest niezależna od rozmiaru próbki. Natomiast nieznacznie zmniejszyła się wydajność macierzy złożonej z dwóch takich nośników.

Ostatnie testy z wykorzystaniem 4-kilobajtowych plików przynoszą tylko jeden zaskakujący rezultat: wyraźny spadek wydajności Intela X25-M G2 80 GB w testach prędkości losowego zapisu.

6