artykuły

Intel X25-V 40 GB – pierwszy przedstawiciel najnowszej serii tanich nośników SSD firmy Intel

Wolniejszy, mniej pojemny, ale tańszy

104
15 czerwca 2010, 16:15 Sebastian Krzeczkowski

HD Tune Pro

Średnia prędkość odczytu w X25-V jest niższa niż ta wskazana przez aplikację HD Tach RW. Przez to nośnik Intela już nie wypada tak dobrze na tle pozostałych urządzeń. Tym razem w odczycie szybszy jest model Intel X25-M G2 o pojemności 80 GB oraz – nieznacznie – Kingston SSDNow V 40 GB. Wyniki z testów średniej prędkości zapisu są niemal identyczne jak uzyskane w poprzednim programie.

Czasy dostępu podczas odczytu i zapisu są typowe dla nośników SSD.

Dosyć ciekawa sytuacja wystąpiła podczas sprawdzania Burst rate. O ile pod względem zapisu wszystko jest w porządku i opisywane nośniki, podobnie jak pozostałe SSD Intela, są najwolniejsze (nie licząc macierzy RAID dwóch X25-V 40 GB), o tyle podczas odczytu 40-gigabajtowy X25-V jest najszybszym pojedynczym urządzeniem. Najprawdopodobniej to jakiś drobny błąd – jednak powtarzalny.

Obciążenie procesora podczas testów odczytu i zapisu w chwili, gdy korzystaliśmy z Intela X25-V 40 GB, było niemal identyczne jak w przypadku Kingstona SSDNow V 40 GB. Tradycyjnie zwiększone obciążenie procesora obserwujemy podczas testów macierzy dwóch nośników, ale co ciekawe, występuje ono jedynie podczas testów odczytu.

5