artykuły

Intel X25-V 40 GB – pierwszy przedstawiciel najnowszej serii tanich nośników SSD firmy Intel

Wolniejszy, mniej pojemny, ale tańszy

104
15 czerwca 2010, 16:15 Sebastian Krzeczkowski

WinRAR

W teście pakowania danych X25-V uzyskał całkiem przyzwoity czas, na poziomie bliźniaka firmy Kingston. W tym teście połączenie dwóch nośników tego typu w macierz RAID 0 dało bardzo niewiele. Pozytywnie zaskoczył Intel X25-M G2 80 GB, który z zadaniem uporał się najszybciej.

Jeśli zaś chodzi o rozpakowywanie danych, to opisywany nośnik SSD nie radzi sobie najlepiej. Po raz kolejny w osiągnięciu wyraźnie lepszych wyników nie pomaga macierz. Większy nacisk na prędkość podczas zapisu, a także zwiększone obciążenie procesora robią swoje.

Kopiowanie

Czas na sprawdzenie wydajności w kopiowaniu danych. To jedno z najczęściej wykonywanych zadań na komputerach. W tym teście ważna jest zarówno prędkość podczas odczytu, jak i zapisu. W związku z tym, znając dane techniczne Intela X25-V 40 GB, raczej nie mogliśmy liczyć na rewelacyjne wyniki. Z kopiowaniem jednego dużego pliku nośnik poradził sobie bardzo słabo. Nie dziwi nas to zbytnio, bo po testach 40-gigabajtowego Kingstona z serii V znaliśmy możliwości tej konstrukcji. Duży wzrost wydajności obserwujemy w przypadku macierzy. Jeszcze lepiej poradził sobie 80-gigabajtowy X25-M G2, który zadanie wykonał w niemal identycznym czasie jak jego pojemniejszy brat.

Również w przypadku kopiowania dużej liczby małych plików nowy model Intela nie może pochwalić się zawrotną wydajnością.

Wielozadaniowość

Ostatnie dwa testy, jakie wykonujemy, to wielozadaniowość. Sprawdzamy, jak urządzenia poradzą sobie, gdy będą musiały wykonać jednocześnie dwa obciążające je zadania. W pierwszym z nich połączyliśmy kopiowanie wielu plików i Photoshop Torture Test. W obu Intel X25-V 40 GB wypadł słabo, nie dziwi więc lokata pod sam koniec zestawienia. Również wydajność macierzy dwóch takich nośników nie zadowala do końca. Szybszy jest na przykład Samsung Spinpoint F3 500 GB czy WD Caviar Black 2 TB.

W drugim z testów wielozadaniowości łączymy rozpakowywanie archiwum ze skanowaniem wielu małych plików umieszczonych w wielu folderach. Tym razem trochę lepiej, ale ciągle w dolnej części tabeli. Mocno we znaki daje się słaba wydajność podczas rozpakowywania. Widać to również po czasie, jaki uzyskała macierz.

12