Dźwięk
Artykuł
Grzegorz Pietrzak, Poniedziałek, 7 czerwca 2010, 06:00
Czasy, w których „głośniki komputerowe” kojarzyły się z czymś, co stoi obok monitora i brzęczy, minęły bezpowrotnie. Komputery osobiste stały się prawdziwymi centrami multimedialnymi, a zestawy głośnikowe przeznaczone do pecetów zapewniają brzmienie na tyle dobrej klasy, że zadowolą nawet tak zwanych świadomych i wymagających użytkowników. Producenci nie ustają w próbach zacierania różnic między zestawami komputerowymi a tradycyjnym hi-fi. I jak to w życiu bywa, udaje im się to z różnym skutkiem.

Przez lata na rynku zestawów głośnikowych do PC urosły dwie potęgi: Creative i Logitech. Firm przedstawiać nie trzeba: z jednej strony mamy światowego giganta rynku oddzielnych kart dźwiękowych, z drugiej – giganta rynku urządzeń wskazujących. Obie firmy mają wielkie zaplecze i doświadczenie, więc trudno się dziwić, że właśnie ich produkty nie mają problemów, by na rynku się przebić. Zaplecze finansowe i techniczne wiąże się z jeszcze jedną kwestią: firmy mogą pozwolić sobie na eksperymenty, a tymi bez wątpienia są przenoszone do produktów komputerowych rozwiązania żywcem wzięte z hi-fi. Efekt takich „przenosin” bywa różny, nie można jednak powiedzieć, że producenci idą w niewłaściwym kierunku. Wręcz przeciwnie.

Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązania spisują się lepiej od innych i jaki zestaw powinni wybrać użytkownicy pecetów skłonni zapłacić za jakość dźwięku „trochę” więcej niż 30 zł.

Ograniczyliśmy się do czterech modeli, choć w pierwotnych założeniach w tekście miało znaleźć się ponad 10 zestawów różnych producentów. Niestety, koń... to znaczy polscy dystrybutorzy, jacy są, każdy widzi. Przeznaczony do wykorzystania z komputerami osobistymi sprzęt takich firm, jak Bose, Klipsch, a nawet Microlab, to w naszym kraju wciąż egzotyka. Wprawdzie i tu zmiany idą w dobrym kierunku, dzięki czemu niebawem będziemy mogli zaprezentować Wam dogrywkę z Microlabem w roli głównej, jednak żółwie tempo, w jakim nasz rynek adaptuje się do wymagań klientów, pozostawia spory niesmak.

Tak więc...


Creative Gigaworks T40 Series II, czyli poprawioną wersję modelu T40, postawimy naprzeciw Logitechów Z520, które są obecnie najwyżej pozycjonowanym zestawem stereo w ofercie szwajcarskiego producenta i zastąpiły wycofany ze sprzedaży model Z-10.

W szranki z Gigaworks T3, czołowym zestawem 2.1 Creative'a, stanie Logitech Z-2300 – mniejszy brat chwalonego od lat modelu Z-5500 Digital.

Ocena artykułu:
Ocen: 15
Zaloguj się, by móc oceniać
czolgista778 (2010.06.07, 06:18)
Ocena: 2

0%
Czy dobrze zrozumialem ze w obu przypadkach Creativy wypadly lepiej ?
SunTzu (2010.06.07, 06:52)
Ocena: 7

0%
Fajne testy. Jednak może przydałby się test komputerowe vs kolumny. Cenowo wychodzi o dziwo podobnie.

653zł za zesstaw 2+1 no nie wiem. Techno to super. Ale tam gdzie zamiast doom/doom mamy normalne dźwięki lepiej wybrać kolumny. Pomijam zakup wzmacniacza. Ten jako tako można mieć jeden latami. A na allegro chodzą za grosze! Nie jestem przekonany do głośników komputerowych 'tej klasy'.
Wielkikatz (2010.06.07, 06:56)
Ocena: -3

0%
@czolgista778
przeczytaj jeszcze raz to się dowiesz
hajapackage (2010.06.07, 07:19)
Ocena: 9

0%
Przy pełnej głośności nieznośnie charczą
podziwiam jak wytrzymaliście full głośność. Nie ogłuchliście przy tym..? Ja stawiam że producent po prostu pomyślał że nikt nie ustawi maxa :E.

Creative wreszcie wypuścił coś dobrego.. Bo pomimo bycia podfirmą (nieoficjalnie, z tego co wiem) Cambridge Audio, ich zestawy grały mizernie. Czyżby się to zmieniało..?
nietopyrz (2010.06.07, 08:18)
Ocena: 28

0%
Mamy już polskiego dystrybutora Microlabów, więc dlaczego ich brak?
Przypuśćmy, że jednak się nie udało ich 'wyłudzić'. W takim wypadku mamy przebrandowane odpowiedniki Modecoma. W tej cenie można znaleźć całkiem ciekawe głośniki np. Edifier, Geniusy czy nawet monitory studyjne.

Zabrakło: Modecom MC-2110/ MIcrolab FC-330, Microlab fc-530 / Modecom MC-2150, Microlab Solo najróżniejszych np. 5c czy 15, Głośniki Edifier R1600T... itd.

Pisząc ciągle i ciągle o Logitechach i Creative'ach robicie krzywdę nieświadomym i reklamę imo nieopłacalnych dla 'entuzjastów' głośników.

PS Brakuje kogoś kto by przeglądał forum, forsował trendy z niego na recenzje na główną.
s-a-m (2010.06.07, 08:37)
Ocena: -1

0%
bartoszmilewski racja ale Bose są droższe Companion II ponad tysiąc.
kanon7 (2010.06.07, 09:03)
Ocena: 3

0%
To ja autorów po proszę o przeprowadzenie identycznego testu z Logitech Z-5500 i jakiś innych nowych głośników, żeby zobaczyć, czy ząb czasu zdążył ten zestaw dość wyraźnie nadgryźć. Byłbym bardzo ciekawy takiego testu :)
dape (2010.06.07, 09:08)
Ocena: -2

0%
I znów w kółko ta plastikowa tandeta. A gdzie Microlaby chociażby ?
Labovsky (2010.06.07, 09:26)
Ocena: 6

0%
Tak, jak to jest napisane w artykule, chcieliśmy przyjrzeć się również Microlabom, Bose czy Klipschowi. Niestety wobec kompletnego braku zainteresowania ze strony tych firm naszym rynkiem nie mogliśmy tego zrobić. Staramy się sygnalizować im, że polscy entuzjaści są zainteresowani ich produktami i stymulować do szerszego wkroczenia na nasz rynek. Niestety przeglądając porównywarki cenowe czy Allegro tylko pojedyncze sklepy je sprzedają i te nie zawsze są chętne udostępnić sprzęt do testów. Wybaczcie, to i tak całkiem sporo atencji z naszej strony :)
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane