Laptopy
Artykuł
Tomasz Niechaj, Poniedziałek, 12 lipca 2010, 06:02
Notebook na tyle mały i lekki, by można go było łatwo przenosić, a jednocześnie na tyle duży, by dało się na nim wygodnie pracować – ta idea z całą pewnością przyświecała producentom laptopów o przekątnej ekranu 13,3 oraz 14 cali, które ważą do 2 kg. Wszystkie z nich są na tyle duże, że mieści się w nich tradycyjnej wielkości klawiatura (oczywiście bez bloku numerycznego), a jednocześnie na tyle lekkie, że nie ciążą nazbyt w czasie podróży. Zapraszamy na przegląd rynku małych, lekkich, ale jednocześnie wygodnych notebooków!
W ostatnich kilku latach, obserwując rynek laptopów, można było zauważyć pewien trend. Z jednej strony pojawiły się bardzo małe, bo 10-calowe netbooki, a z drugiej coraz więcej jest maszyn z ekranami o przekątnej 17–18 cali i więcej. Nam najbardziej interesujące, przynajmniej na razie, wydają się zmiany na rynku laptopów o średniej wielkości. Powoli znikają konstrukcje wyposażone w ekran o przekątnej 15 cali. W ich miejsce pojawiają się modele wyposażone w matryce 16-calowe. Następuje zatem wyraźne oddzielenie laptopów, które można zaliczyć do urządzeń mobilnych (do 14 cali), od modeli służących głównie do pracy lub zabawy (od 16 cali wzwyż). Trudno się temu dziwić. My w tym artykule skupiamy się na tych większych spośród niewielkich. Ale dlaczego akurat 13,3 oraz 14 cali?

Są to najmniejsze laptopy, w których udaje się zmieścić całą główną część klawiatury bez konieczności zmniejszania szerokości klawiszy. Innymi słowy, tekst pisze się na nich równie wygodnie jak na tradycyjnej, biurkowej klawiaturze (przynajmniej w teorii). Oczywiście, notebooki o przekątnej ekranu 12,6 cala często również są wyposażone w klawisze tradycyjnej szerokości, ale miniaturyzacja zawsze gdzieś odbija swoje piętno, np. na szerokości lewej i (lub) prawej części klawiatury. Warto też zauważyć, że tak naprawdę różnica między laptopami 13,3- i 14-calowymi to zaledwie około 2 cm szerokości oraz 1 cm głębokości. Są to więc urządzenia o niemal identycznych gabarytach. Dodatkowym kryterium naszego testu była waga urządzeń. Górną granicę ustaliliśmy na wartości 2 kg. Wbrew pozorom jest naprawdę dużo laptopów o tych rozmiarach, które ją przekraczają. Uznaliśmy jednak, że za rozmiarami powinna iść rozsądna waga. A skoro niektóre spośród testowanych przez nas notebooków mieszczą się w tych granicach, choć mają wzmacniane kadłubki czy powiększone baterie, to przekraczanie 2 kg nie tylko kłóci się z ideą prawdziwej mobilności, ale jest po prostu nieprzyzwoite.Skoro już wiecie, dlaczego w tym teście znalazły się takie, a nie inne notebooki, przeanalizujmy, do jakiego odbiorcy są one adresowane. Z całą pewnością nie jest to sprzęt, który zmieści się w małej, damskiej torebce. Tam miejsca starczy co najwyżej na netbook z ekranem 10–11-calowym. Jednak laptopy z matrycami o przekątnej 13,3 cala oraz 14 cali idealnie nadają się do typowej teczki biznesmena czy torby studenta, w której obok znajdują się teczki dokumentów czy skoroszyty z notatkami w formacie A4. Tak! Porównywane dziś notebooki są tylko nieco większe od kartki A4. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że te komputery nie są przeznaczone dla graczy! Podsumowując: jest to sprzęt dla wszystkich tych, którzy swojego laptopa używają nie tylko w domu lub biurze, ale i często zabierają go ze sobą, także w dłuższą podróż. Dla tych, którzy cenią nie tylko mobilność, ale i nienaganną wydajność (tej netbooki nie zapewnią), a co za tym idzie – dużą wygodę pracy.

Wyjątek od reguły
Jedynym laptopem, który nie spełnia założeń tego artykułu, a który znalazł się w nim, jest Dell Latitude Z600. Jest to notebook z ekranem o przekątnej 16 cali, ale również ważący 2 kg! I właśnie z powodu tej wyjątkowej, jak na jego rozmiar, wagi trafił on do naszego zestawienia. Nie należy go jednak traktować jako bezpośredniej konkurencji dla pozostałych notebooków.


Ocena artykułu:
Ocen: 12
Zaloguj się, by móc oceniać
Denek (2010.07.12, 18:43)
Ocena: 2

0%
Czekałem na taki artykuł! :D
Labovsky (2010.07.12, 18:48)
Ocena: 4

0%
To łabędzi śpiew Focusa w PCLabie :) Kończy z przytupem możnaby rzec.
Zwróćcie uwagę na drobiazgowość testów - ta kobyła powstawała wiele miesięcy.
TrisenK (2010.07.12, 19:02)
Ocena: 1

0%
Pięknie dziękuję za artykuł, ciekawy temat i drobiazgowe podejście (nie przeczytałem jeszcze całości). Będzie bardzo przydatny, w szczególności porównania CPU i GPU. Szkoda jedynie, że brakło jednego z moich faworytów - UL30VT.

Modele Acera x820TG mogę opisać jednym słowem - mistrzostwo.
Denek (2010.07.12, 19:02)
Ocena: 1

0%
Hmm, brakuje mi Macbooka Air (ostatnia rewizja), który wagą i rozmiarami deklasuje większość przetestowanych tutaj mobilnych notebooków (lżejszy np. od Toshiby Portege). Można było się też pokusić o skombinowanie Vaio Z. No i zamiast ThinkPad Edge coś z serii X.

Reszta w porządku, chociaż jak teraz jestem na etapie zakupu nowego notka (zamiast mojego Vaio CW) to artykuł mi zbytnio nie pomógł, a nawet oddalił chęć zakupu Asusa UL :)

Pozdrawiam
agent_x007 (2010.07.12, 19:04)
Ocena: 1

0%
Znakomity artykuł.
Gratuluję wytrwałości w jego pisaniu.
*Konto usunięte* (2010.07.12, 20:20)
Ocena: 1
Moje marzenie to notebook 17 cali i waga do 1 kg.
R0bert (2010.07.12, 21:33)
Ocena: 2

0%
Czemu nie ma MB Air, czy np MBP 13 calowe? Tak wiem, zaraz sie ktos przyczepi, ze MBP wazy 2.04, a nie 2kg, ale czy taka waga bylaby odczuwalna?

I btw, czemu nie ma, a jesli jest to gdzie, czas pracy na bateri? Wszystko fajnie z tymi rangingami na punkty, ale przydalyby sie wyniki testu czytelnika itp w jednej zbiorczej tabelce.
prose (2010.07.12, 21:52)
Ocena: 2

0%
a gdzie jakis macbook?
Pioy (2010.07.12, 22:03)
Ocena: 1

0%
IMO pokopaliście (Focus, Ty pokopałeś? :P) z tymi bateriami w 3820 i 4820. Pobierają tyle samo prądu (tak wynika z artykułu) i mają taką samą baterię - MUSZĄ trzymać tyle samo.

Nie, Focus nie mógł czegokolwiek pokopać...a może to świadczy o zajechanej baterii w 3820, czy, jeszcze inaczej: rozrzucie jakościowym tychże?

Any ideas?
Sebin (2010.07.12, 22:54)
Ocena: -4

0%
Szkoda że nie ma Apple...
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane