artykuły

CeBIT 2012 – relacja z targów

Na Zachodzie bez zmian?

52
12 marca 2012, 06:00 D. Grzyb, Ł. Marek, P. Pilarczyk

Shuttle

Stanowisko firmy Shuttle było duże i eleganckie. Poszczególne części ekspozycji były minimalistyczne i skromne, zupełnie jak produkty, które zostały zaprezentowane, ale nie ma się co dziwić, bo ta marka nie ma nic wspólnego np. z e-sportem i w ogóle grami komputerowymi.

 

Za szybą zostały umieszczone komputery typu „wszystko w jednym”, w sumie trzy modele.

 

Pokazano je zarówno z przodu, jak i z tyłu, chociaż z zewnątrz nie wyróżniają niczym szczególnym na tle konkurencyjnych konstrukcji tego typu.

 

Jak to u Shuttle, wszystkie komputery są małe lub jeszcze mniejsze :) Mimo to niektóre okazały się wyjątkowo pojemne. Na przykład ten, który można obejrzeć na poniższym zdjęciu, został wyposażony w referencyjną kartę GeForce GTX 580. Zaciekawieni obudową z pleksi, zapytaliśmy przedstawiciela, czy są w planach skrzynki z szybami z boku. Po krótkiej chwili odparł, że projektanci brali tę opcję pod uwagę, ale coś takiego niewiele by dało, a odczuwalnie zwiększyłoby koszty produkcji.

 

Nie sposób nie zauważyć, że obudowy tej marki w większości są do siebie podobne. Są to najczęściej niczym nieprzyozdobione prostopadłościany, wykonane z dobrych materiałów, minimalistyczne oraz, oczywiście, niewielkie w porównaniu z tradycyjnymi konstrukcjami.

 

Pomimo gabarytów niektóre gotowe rozwiązania sprawiają wrażenie całkiem wydajnych.

 

Naszą uwagę zwrócił model XH61. Jest to kompletny komputer, jeden z najmniejszych w ofercie firmy. Jego obudowa jest stalowa, a dzięki specjalnemu uchwytowi można go przymocować do ściany (jest zgodny ze standardem VESA).

 

Na froncie umieszczono napęd optyczny typu slim, a pod spodem – dwa porty USB oraz gniazda słuchawek i mikrofonu. Niektórym może odrobinę wadzić brak interfejsu USB 3.0.

32