artykuły

CeBIT 2012 – relacja z targów

Na Zachodzie bez zmian?

52
12 marca 2012, 06:00 D. Grzyb, Ł. Marek, P. Pilarczyk

Chieftec

Mówi się, że produkty firmy Chieftec nie są już tak popularne jak jeszcze kilka lat temu. Ale co innego można wywnioskować na podstawie stanowiska na tegorocznym Cebicie. Było naprawdę spore. Pokazano kilka nowych produktów, ale nie zabrakło również tych starszych.

 

Zobaczyliśmy nową serię obudów Flyer, która została podzielona na dwie kategorie. Pierwsza jest przeznaczona dla graczy, a druga – dla zwolenników mniejszych rozwiązań.

 

Skrzynki: FI-01B, FI-02B2, FI-01W, to konstrukcje typu mini-ITX. Ich obudowy zostały wykonane z plastiku, w dodatku połyskliwego, co niespecjalnie przypadło nam do gustu. Są jednak na tyle małe, że można je umiejscowić tak, aby nie rzucały się w oczy.

 

Zaprezentowano także modułową obudowę Sandy IX-01B. To również skrzynka w formacie mini-ITX, ale tym, co odróżnia ją od pozostałych, jest możliwość dokupienia modułów, które pozwalają cieszyć się powiększonym miejscem w środku.

 

Ściany Sandy IX-01B są wykonane ze stali i perforowane.

 

Seria Flyer to także dwie obudowy typu mid-tower. FS-01B oraz FS-02BC są pokryte mało praktycznym lakierem o wysokim połysku, choć nie jest wykluczone, że znajdą amatorów.

 

Zrobiliśmy też jedno zdjęcie nowej skrzynce mini-ITX serii UNI – BT-03B. Jest wykonana podobnie jak modele opisane odrobinę wyżej, ale w odróżnieniu od nich jest całkowicie matowa. Jej starszą siostrę, BT-02B, już opisywaliśmy i tym bardziej cieszy nas zmiana frontu na nieco bardziej nowoczesny.

 

Gwoździem programu była nowa obudowa dla graczy z serii Libra. To średniej wielkości skrzynka, wyposażona w okno z boku, gniazdo typu hotswap, porty USB 3.0 oraz regulatory prędkości obrotowej wentylatorów.

 

Na froncie umieszczono dwie zatoki w rozmiarze 5,25 cala oraz jedną 3,5-calową. Są ukryte za klapką, którą najpierw należy opuścić.

 

Wnętrze nie jest niczym niezwykłym: ot czerń poprzetykana jasnozielonymi akcentami.

 

Kluczowym elementem najnowszej obudowy dla graczy jest 120-milimetrowy wentylator, którego położenie można zmieniać w zależności od długości karty graficznej. Producent twierdzi, że LF-01B zmieści każdego kolosa.

 

Inne obudowy przeznaczone dla graczy pochodzą z dobrze znanej serii Mesh. Jak można się domyślić, nazwa pochodzi od siatki, którą umieszczono na frontach.

 

Następną obudową z serii Sandy jest HF-200. To nietypowa skrzynka, cała wykonana z aluminium. Mało tego, nie wymaga wentylatorów. Najwyraźniej potężne radiatory na bokach obudowy radzą sobie z nadmiarem ciepła.

 

Jednakże pojawia się pewne ale. O ile sprzedaż gotowych obudów wraz z odpowiednimi komponentami w środku to nie problem, to już wprowadzenie samej obudowy o kompletnie pasywnym systemie chłodzenia budzi pewne obawy ze względu na liczbę gniazd i możliwych konfiguracji. Niemniej mamy nadzieję, że producentowi uda się ominąć wszelkie niedogodności.

 

W witrynie pojawiło się też kilka nowych zasilaczy serii A-80 oraz nitro. Te produkty mają certyfikaty 80 Plus Bronze i Silver i moc od 400 W aż do 750 W.

 

Ostatnim dodatkiem, wyjątkowo przydatnym i, o dziwo, zupełnie niespotykanym, był stelaż do montażu nośników SSD, wyposażony w podwójną szynę. Tak, to coś umożliwia zamontowanie jednego nośnika pod drugim. Proste i skuteczne.

11