artykuły

Facebook coraz popularniejszy. Nasza Klasa zagrożona?

Naszej Klasie rośnie groźny rywal

95 31 marca 2010, 14:38 Paweł Pilarczyk
Portalowi społecznościowemu Nasza Klasa wyrasta w Polsce potężny rywal. Amerykański serwis Facebook zdobywa popularność w porażającym tempie. Swoje konta ma już w tym portalu ponad 400 milionów osób. Niecałe dwa lata temu Facebook doczekał się polskiej wersji językowej, ale naprawdę szybki wzrost na naszym rynku obserwujemy dopiero w ostatnich miesiącach (co pół roku witryna podwaja swoją oglądalność). Czy Nasza Klasa może czuć się zagrożona?

Spis treści

Nasza Klasa to serwis społecznościowy założony w listopadzie 2006 roku przez czterech studentów Uniwersytetu Wrocławskiego: Macieja Popowicza, Michała Bartoszkiewicza, Pawła Olchawę oraz Łukasza Adzińskiego. Witryna z założenia miała umożliwiać poszukiwanie dawnych, szkolnych znajomych. Szybko jednak przekształciła się w sieć kontaktów, w której poszukiwaliśmy już nie tylko szkolnych kompanów, ale także np. kolegów z pracy. Nasza Klasa w błyskawicznym tempie zyskiwała popularność, by w końcu stać się trzecią najczęściej odwiedzaną stroną w Polskim internecie (po Google.pl i Onet.pl). A jednak właściciele Naszej Klasy nie mogą spać spokojnie.

 


W maju 2008 amerykański serwis społecznościowy Facebook oficjalnie uruchomił polską wersję językową. Internauci poszukujący nowych wrażeń nieśmiało zaczęli otwierać na Facebooku swoje konta. Wielu traktowało portal jako kolejną próbę wdarcia się na hermetyczny polski rynek. Spodziewano się powtórki sytuacji z serwisem aukcyjnym eBay, który nie zdołał pokonać potężnego w Polsce Allegro. A jednak zanosi się na to, że Facebook może naprawdę poważnie zagrozić Naszej Klasie. Jeszcze we wrześniu 2009 Facebook odwiedziły dwa miliony polskich internautów (wg badania Megapanel PBI / Gemius). To czterokrotnie więcej niż rok wcześniej. W listopadzie wartość ta wzrosła do trzech milionów użytkowników. W styczniu przekroczyła już cztery miliony. Dla porównania, Nasza Klasa jest obecnie niecałe trzy razy większa (trochę ponad 11 milionów użytkowników w styczniu). W obecnym tempie Facebook powinien dogonić Naszą Klasę w ciągu najwyżej roku.

 


Co więcej, polityka Naszej Klasy irytuje wielu wiernych użytkowników portalu. Konieczność wykupywania „eurogąbek” (lokalnej waluty portalu; 10 eurogąbek to równowartość 1 zł) w celu wyróżnienia zdjęć innych użytkowników (przyznania im statusu „Super Zdjęcia”), nachalne formy reklamowe i chłodno przyjęty moduł Śledzik (umożliwiający użytkownikom publikowanie swoich statusów na specjalnej tablicy, podobnie jak na Twitterze czy Facebooku) powodują, że wielu użytkowników Naszej Klasy ustawia status Przeniosłem się na Facebook, po czym porzuca swoje konta.

 


 

Strona:
WalitoraxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Walitorax2010.03.31, 14:46
212#1
Z jednej strony lepiej, a z drugiej na Facebooku pewnie pojawią się te 'ŚŁIIIIIIIITAŚŚŚNEEE:*:*:*:* xD' foteczki. Założę się, że za rok na Facebooku będą ludzie w stylu 'NiNa KaMiLkOsIk :*:*:*:*:* xDDDD PoZdRoWkA dLa QmPlI ;);):*'

Za chwilę pewnie dostanę ocenę -50
seraf20Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
seraf202010.03.31, 14:54
15#2
Walitorax @ 2010.03.31 14:46  Post: 364627
Z jednej strony lepiej, a z drugiej na Facebooku pewnie pojawią się te 'ŚŁIIIIIIIITAŚŚŚNEEE:*:*:*:* xD' foteczki. Założę się, że za rok na Facebooku będą ludzie w stylu 'NiNa KaMiLkOsIk :L*:*:*:*:* xDDDD PoZdRoWkA dLa QmPlI ;);):*'

Za chwilę pewnie dostanę ocenę -50

Jeśli coś się zaczyna robić popularne, to zawsze takie coś będzie. Z każdą stroną.
Tego się nie uniknie internet od dzieci głupieje. Przecież początki NK były zajefajne. Lubiłem ten portal. Później staczał się coraz niżej, po czym przerzuciłem się na facebooka. Tam raczej nie zrobi się to samo, bo jednak jak przeglądam zagranicznych użytkowników, to nie często spotykam neokidy(przepraszam za kolokwializm).
preakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
preak2010.03.31, 14:54
no i sie teraz nie odpedzisz od fanow na NK i FB :D
nofinkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
nofink2010.03.31, 14:57
jak zwykle fajnie sie czyta tekst od Pily :) Wiecej prosze!
kamassssZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kamassss2010.03.31, 14:59
Konkurencja zawsze musi być. Mam konto na NK, wiele mnie w tym denerwuje, ale trzeba nauczyć się zlewać, to, bo życie to nie tylko ynternet ;)
Siostry mają konta na fejsbuku i jakoś sobie chwalą- szczególnie te gry FarmVile i ParadiseIsland
garthZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
garth2010.03.31, 14:59
@Walitorax : przesada z tym -50 , neistety to co piszesz to szczera prawda choć przypuszczam że nie będzie to aż tak widoczne jak na NK. Co do samego artykułu zestawienie dosyć ciekawe , nie przypuszczałem że FB zbiera aż takie żniwo w Polsce aczkolwiek to dobrze , zdrowa konkurencja na pewno się przyda a miejsce na rynku jest dla obu portali każdy ma swój specyficzny kształt i swoich użytkowników i tak pewnie pozostanie. Zapewne też wielu ludzi będzie miało konta na obu portalach.
bagiennyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bagienny2010.03.31, 15:00
Miałem konto na NK, ale okazło się zbędnę więc się go pozbyłem.
Dzięki pejsbukowi udało mi się za to poznać osobiście The Umbilical Brothers i napić się z nimi Żywca :)
krzychdZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
krzychd2010.03.31, 15:02
-14#8
Już wiem o co hitlerowi chodziło z tymi krowami;)
tonacjaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tonacja2010.03.31, 15:06
25#9
Jedno i drugie jest do d***. Najlepiej omijać te portale i nie robić z siebie głupka, ani nie patrzeć jak inni robią z siebie pośmiewisko, bo to jest żałosne.
Dominik18Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dominik182010.03.31, 15:11
Dobrze ze nie założyłem konta nk i fb, bo przynosi pecha lub nieprzyjemnych sytuacji.
Zaloguj się, by móc komentować
1