artykuły

Przegląd nowoczesnych technik wyświetlania

Encyklopedia epoki obrazu

60
24 marca 2010, 06:00 Marcin Karbowniczek
Popularne powiedzenie mówi, że jeden obraz wart jest tysiąca słów. Wskazuje ono, jak dużą wagę ludzie przywiązują do obrazu, co przekłada się bezpośrednio na rynek elektroniki i rozwój komputerów. To chyba właśnie podzespoły komputerowe służące do wyświetlania obrazów ewoluują najszybciej i to w tej dziedzinie najłatwiej dostrzec zmiany. Jednak jakość obrazu nie zależy jedynie od tego, co znajduje się wewnątrz komputera, ale także od zastosowanego ekranu. Na rynku jest dostępnych mnóstwo technik, które znajdują zastosowanie nie tylko w monitorach komputerowych, ale także telewizorach, wielkoformatowych wyświetlaczach reklamowych, telefonach komórkowych, czytnikach elektronicznych książek i szeregu innych urządzeń przenośnych. W tym artykule omawiamy ich budowę i zasady działania.

Spis treści

Wstęp

Obecnie produkowana elektronika konsumencka zawiera różne zintegrowane wyświetlacze. Są one dobierane w zależności od wymagań stawianych danemu typowi urządzenia. W urządzeniach przenośnych znaczenie mają zupełnie inne parametry niż w monitorach stacjonarnych. Jednak nawet porównywalne produkty różnią się pod względem zastosowanych technik wyświetlania. Co więcej, poszczególni producenci, reklamując swoje urządzenia, zawsze uznają zastosowane rozwiązania za niewątpliwe zalety.

Ten artykuł ma pomóc Czytelnikom krytycznie i ze zrozumieniem podejść do nazw pojawiających się w ulotkach reklamowych lub testach wyświetlaczy. Co oczywiste, zawarte w nim informacje nie zadowolą wszystkich: wiedza Czytelników jest zróżnicowana, a opisanie wszystkiego, w tym zarówno podstaw fizycznych, jak i szczegółów procesów produkcyjnych, nie zawsze jest możliwe. Dlatego też wybraliśmy zagadnienia, które wydają się najważniejsze, najbardziej praktyczne lub po prostu najciekawsze. W zebranym materiale wykorzystaliśmy ilustracje z Wikipedii, ale sam tekst oparliśmy na obszernej dokumentacji producentów wyświetlaczy, z którymi autor miał okazję zapoznać się na przestrzeni lat.

Artykuł przedstawia kilka grup wyświetlaczy: plazmowe, LCD, OLED, EPD, FED i SED i ich odmiany, ale nie porównuje konkretnych produktów.

Strona:
hirogenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
hirogen2010.03.24, 06:26
11#1
No w końcu artykuł który warto przeczytać :) Gratulacja ja chce więcej takich
TelkontarZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telkontar2010.03.24, 07:33
12#2
Świetny artykuł. Gratuluję autorowi.
Widać włożoną pracę i znajomość tematu.
Warte byłoby jeszcze zauważenie, że 'Plazmy' lepiej odwzorowują czerń od LCD, ale to tak na doczepkę ;).
xtremesystemsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
xtremesystems2010.03.24, 07:50
bardzo fajny art.szczegolenie przydaje sie tabelka roznic miedzy LCD
Boris_DimeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Boris_Dime2010.03.24, 07:57
Nie może być, wreszcie coś do poczytania...
RomanTyczkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
RomanTyczka2010.03.24, 08:26
-22#5
'wreszcie coś do poczytania...'
lul...
Dobry (ż)arcik.
hajapackageZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
hajapackage2010.03.24, 08:38
Świetny artykuł!!! Brawo!
Promilus1984Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Promilus19842010.03.24, 08:49
No to poczekam z wymianą swojego CRT 17'' na pojawienie się tanich FED lub SED :P
*Konto usunięte*2010.03.24, 08:54
Pierwsze na co wszedłem to zakładka o monitorach ips. Co mnie zaskoczyło?

NIC
: S-IPS (ang. Super IPS), AS-IPS (ang. Advanced Super IPS) i IPS-Pro (ang. IPS Provectus)-> dla mnie jedyny wartościowy fragment, bo mogę sobie zaznaczyć i wyszukać w google, by dowiedzieć się czegoś.

Liczyłem na szczegółowy opis każdej z nich oraz porównanie.... Tutaj nic. Zero. Wymienienie i opisanie generalnie czym się różnią to za mało... po przeczytaniu jestem tak samo głupi, bo dalej nikt nie będzie wiedział co jest charakterystyczne dla danego typu.

-----------------
Na szczęście to wyjątek. Cały artykuł jest bardzo dobry (o TN można pisać wiecznie, ale jednak zgłebiliście cały temat xVA/TN bardzo dobrze).... Coraz mniej artów o wysokim poziomie. Myślałem, że tak już będzie zawsze. Szczęście NIE, oby następne arty trzymały poziom.
MagnezZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Magnez2010.03.24, 09:07
SunTzu @ 2010.03.24 08:54  Post: 361548
Pierwsze na co wszedłem to zakładka o monitorach ips. Co mnie zaskoczyło?

NIC
: S-IPS (ang. Super IPS), AS-IPS (ang. Advanced Super IPS) i IPS-Pro (ang. IPS Provectus)
Liczyłem na szczegółowy opis każdej z nich oraz porównanie.... Tutaj nic. Zero. Wymienienie i opisanie generalnie czym się różnią to za mało... po przeczytaniu jestem tak samo głupi, bo dalej nikt nie będzie wiedział co jest charakterystyczne dla danego typu.


Przeczytaj tez podsumowanie. Autor dokladnie okreslil co mial na celu piszac ten artykul :)

A tak z innej beczki to ja bym polemizowal z jedna z wad PDP ktore wymienil autor. Mianowicie z tego co mi wiadomo to plazma nie pobiera wcale wiecej pradu niz LCD a czasem nawet i mniej :) Moj panasonic 42' w PDP ma moc znamionowa 230W lub 220W (nie pamietam dokladnie) bedac ostatnio w saturnie tak z ciekawosci chcialem zobaczyc ile drozsze sa telewizory w stosunku do sklepow internetowych, zobaczylem ze telewizory LCD 42' maja moc znamionowa kolo 220-240W w zaleznosci od modelu. Tak na marginesie nie rozumiem dlaczego ludzie kupuja LCD skoro PDP maja zdecydowanie wiecej zalet :) ale to moze kwestia gustu
sensej0sZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sensej0s2010.03.24, 09:19
Jeśli o mnie chodzi to całkowicie olany został temat plazmy. Wspomnieliście jedynie, że drogie w produkcji owszem ale jednynie tv o małym rozmiarze. Porównajcie koszt wytworzenia lcd i pazmy 60' albo 50'. Po drugie kompletnie olane wiadomości na temat czerni, która bije lcd na głowe. W plasmie kolor czarny to wygaszony pixel czyli nie pobiera prądu. Mowiąc dalej w niektórych przypadkach plasma pobiera mniej energii niż lcd. O kolorach to nawet nie ma co dyskutować bo to co pokazuje lcd to shit do plasmy. Czarny to nie czarny tylko siwy, kąty widzenia do bani i smugi przy szybszym obrazie.
Zwróccie uwagę na modele Kuro i w zasadzie nie ma już co porównywać. LCD jest popularniejsze bo małe tv są tańsze i to jedyna zaleta.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1