artykuły

BenQ Joybee GP1 – niewielki projektor DLP bez tradycyjnej lampy

Mały może więcej?

24
19 marca 2010, 06:00 Sebastian Krzeczkowski
Projektory już dawno przestały być dużymi, nijakimi i szumiącymi pudłami, które generują obraz wątpliwej jakości. Rynek ewoluował i głównymi klientami przestały być placówki administracji państwowej i jednostki oświatowe. Teraz najbardziej liczy się klient indywidualny, a tego trzeba w jakiś sposób zachęcić do swojego produktu. Dlatego coraz częściej powstają urządzenia o eleganckim wyglądzie, olbrzymich możliwościach technicznych lub niewielkich rozmiarach. Projektor BenQ Joybee GP1 na pewno łączy w sobie dwie z wymienionych cech: jest nieduży i przyciąga oko wyglądem. A strona techniczna? Czy miniaturyzacja nie pociągnęła za sobą pogorszenia jakości obrazu?

Spis treści

BenQ Joybee GP1

Projektor firmy BenQ jest niewielki: ma 136 mm długości, 120 mm szerokości i 54 mm wysokości. Waży przy tym około 640 g. Zamknięto go w plastikowej biało-czarnej obudowie. Plastik, z którego ją wykonano, jest błyszczący i śliski. Urządzenie wygląda bardzo efektownie. Na pewno nie można o nim powiedzieć, że jest nudne, nijakie.

Wraz z projektorem otrzymujemy: podręcznik bezpieczeństwa, instrukcję szybkiego startu, płytę CD z elektroniczną wersją instrukcji użytkowania i dodatkowym oprogramowaniem, pilot (z baterią), kabel zasilający, zasilacz zewnętrzny, przewód wideo oraz materiałowe etui na projektor, przydatne podczas transportu.

Jedynym czarnym elementem obudowy jest góra projektora. Znajduje się na niej pokrętło do regulacji ostrości oraz zewnętrzny panel sterowania. W czasie działania panel jest podświetlany na niebiesko. Steruje się nim przez dotyk.

Z przodu znajduje się oczywiście obiektyw projektora oraz sensor podczerwieni pilota. Na lewo od sensora znajdują się otwory w obudowie, przez które wylatuje nagrzane powietrze. W przeciwieństwie do większości popularnych projektorów BenQ Joybee GP1 do wyświetlania obrazu nie używa techniki LCD. Joybee to projektor typu DLP (ang. Digital Light Processing), wykorzystujący technikę 3LED. To rozwiązanie z jednej strony ma zapewnić dobrą jakość wyświetlanego obrazu, a z drugiej sprawić, że projektor będzie pobierał mniej energii. Według danych technicznych wypełnienie palety barw NTSC to 120%. Zapowiadana przez producenta żywotność lampy to 20 000 h. Podstawowa rozdzielczość GP1 to 858×600 pikseli (SVGA), ale może przyjmować obraz o rozdzielczości do 1280×1024 (SXGA). Wskaźnik projekcji w GP1 wynosi 1,92, co oznacza, że po umieszczeniu projektora w odległości 2 m od ściany lub ekranu wyświetlany obraz będzie miał przekątną 51 cali. Rozdzielczość projektora pozwala na wyświetlanie obrazu o przekątnej od 15 do 80 cali o proporcjach 4:3 lub 16:9. Może martwić dość niska jasność, jedynie 100 ANSI lumenów. Ostatnią ważną informacją jest kontrast na poziomie 2000:1 (oczywiście dynamiczny, z włączoną funkcją DCR).

Z tyłu urządzenia umieszczono wloty powietrza, a pomiędzy nimi gniazdo multi-input (wielu wejść), złącze USB oraz minijack (wyjście dźwięku aktywne w czasie korzystania z portu USB). Dołączony do projektora przewód pozwala na podłączenie szeregu różnych urządzeń, takich jak komputer, odtwarzacz DVD, konsola, tuner TV, kamera wideo. Po jednej stronie znajduje się 30-pinowa wtyczka wpinana do projektora, po drugiej zaś złącza D-sub oraz kompozytowe wideo i audio. Oprócz tego Joybee GP1 ma wbudowany głośnik o mocy 2 W.

Na prawym boku projektora umieszczono gniazdo do podłączenia zasilacza.

Na spodzie Joybee znajdziecie dwa ciekawe elementy: odkręcaną nóżkę do regulacji wysokości wyświetlanego obrazu i gniazdo, za pomocą którego GP1 można przykręcić do statywu.

Pilot jest bardzo prosty, a wyglądem przypomina piloty dołączane niemal dekadę temu do wież stereo. Kolorystyką nawiązuje do projektora. Znalazły się na nim wszystkie najważniejsze guziki sterujące (dublujące funkcje dotykowego panelu) oraz dodatkowe, do sterowania urządzeniem podłączonym do portu USB.

Strona:
*Konto usunięte*2010.03.19, 07:25
To teraz czas na porównanie wspomnianej konkurencji z tego segmentu :)
B.E.LZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
B.E.L2010.03.19, 08:09
A mnie ciekawi koszt lampy ;], przeważnie = zakupowi nowego rzutnika.
tomatowZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomatow2010.03.19, 08:17
-1#3
Obraz wcale nie jest ładny, a jego jasność na poziomie świeczki. Do tego zasilacz większy od samego projektora i producent, którego awaryjność jest bardzo częsta.
bigfanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bigfan2010.03.19, 09:02
Jestem posiadaczem tego projektora od kilku miesięcy. W połączeniu z jakimś sensownym tanim ekranem projekcyjnym obraz jest całkiem przyjemny, biorąc pod uwagę wymiary i parametry tego projektora. Komfortowe warunki do oglądania można jednak osiągnąć tylko w całkowicie ciemnym pomieszczeniu, co autor artykułu już zasugerował. Należy jednak pamiętać, że to urządzenie nie ma być bezpośrednim konkurentem swoich większych braci z dużo mocniejszymi lampami metahalogenowymi.

Z tego co mi wiadomo, to modułu LED w tym projektorze się nie wymienia, więc pozostaje liczyć na to, że rzeczywiście przepracuje te 20 000 godzin zgodnie z dokumentacją lub że zepsuje się przed końcem gwarancji. Zaletą LED jest, oprócz teoretycznej długiej żywotności, niski pobór prądu, co może być istotne, jeśli projektor będzie się eksploatować często - na przykład do oglądania telewizji.
MauraZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Maura2010.03.19, 09:11
tomatow @ 2010.03.19 08:17  Post: 359960
Obraz wcale nie jest ładny, a jego jasność na poziomie świeczki. Do tego zasilacz większy od samego projektora i producent, którego awaryjność jest bardzo częsta.


Widziałam ten projektor w działaniu. Daje radę jako poręczny do rozrywki - znajomi puszczają na nim bajeczki w pokoju dziecinnym i pokazują zdjęcia dziadkom ...

Co do zasilacza zewnętrznego - jeśli ktoś twierdzi, że ma sie psuć, to lepiej, że jest zewnętrzny - da sie tanio dokupić lepszy ...

Ja bym nie miała takiej teorii spiskowej - mam V2400 benq - i jeśli po nim sądzić firmę to jest bardzo OK.
HalasterZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Halaster2010.03.19, 09:23
Wydaje mi sie ze autor sie pomylil w kwestii wyswietlanej rozdzielczosci - o ile mi wiadomo to 800x600 (czy tam 858x600) to maksymalna rozdzielczosc wyswietlana przez projektor, a sxga czyli 1280x1024 to jedynie maksymalna przyjmowana, a tak naprawde przeskalowywana w dol - oczywiscie moge sie mylic, ale z tego co czytalem w zagranicznych artykulach wynika wlasnie to o czym mowie.
m2marekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
m2marek2010.03.19, 09:31
LED-owy powinien być cichy, a tu skucha - taki jak inne.
Jasność jak sama wartość wskazuje odpowiada stu świecom, nie jednej ;)
Rozdzielczość - dziś ludzie szukają czegoś HD (za przeproszeniem), a niby HD to tylko hasło - na tym nawet strony internetowe nie wyglądają ostro lub się nie mieszczą.
Cieszy długa żywotność lampy
thomsonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
thomson2010.03.19, 10:38
Dlaczego w zaciemnionym pomieszczeniu obraz był gorszy od pomieszczenia z włączoną lampką?
wojtzuchZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wojtzuch2010.03.19, 10:51
thomson @ 2010.03.19 10:38  Post: 359984
Dlaczego w zaciemnionym pomieszczeniu obraz był gorszy od pomieszczenia z włączoną lampką?


Chyba na odwrót?

Obraz jest idealny jedynie w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu. Przy słabym świetle żarówki energooszczędnej znajdującej się za plecami oglądającego lub w dzień przy opuszczonych półprzepuszczalnych roletach obraz wyraźnie szarzeje.
adbaczZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
adbacz2010.03.19, 11:27
Tam jest napisane tak jak napisał WOJTZUCH, też mnie to troche zdziwiło...
Najpierw z lampką jest lepiej niż bez a na następnej stronie na odwrót...
Zaloguj się, by móc komentować
1